Koszalin: na cmentarzu koparką obalono pomnik Armii Radzieckiej [+WIDEO]

W nocy z wtorku na środę pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej, który stał na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, został obalony z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu.

Kierujący koparką wjechał na cmentarz przez nieogrodzoną jego część, chodnikiem.

Do sieci trafiło nagranie zajścia.

Koszalińska policja zatrzymała w czwartek 39-latka podejrzewanego o popełnienie tego czynu.

“To mieszkaniec Koszalina. Jeszcze dziś usłyszy zarzut z art. 261 kodeksu karnego, czyli znieważenia pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby. Po przedstawieniu zarzutu zostanie zwolniony do domu” – poinformowała tego samego dnia oficer prasowa KMP w Koszalinie kom. Monika Kosiec.

Mężczyzna miał tłumaczyć policjantom, że powalił pomnik ze złości na obecną sytuację na Ukrainie, która na skutek agresji Rosji objęta jest wojną.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zaatakowała Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

39-latkowi, który dotychczas nie był karany sądownie, grozi grzywna lub ograniczenie wolności.

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej odsłonięto w 1954 r. Był to pierwszy pomnik wzniesiony po wojnie w Koszalinie. Przedstawiał żołnierza radzieckiego w pełnym rynsztunku z przytuloną do niego dziewczynką trzymającą w ręku gołąbka, jako symbol pokoju.

Pomnik do 1998 roku, kiedy to został rozebrany, stał na placu przed dawnym Urzędem Wojewódzkim. Na Cmentarz Komunalny trafił w 2001 roku. Ponowne odsłonięcie odbyło się z udziałem ówczesnego prezydenta miasta Koszalina Henryka Sobolewskiego.

Po ustawieniu pomnika na cmentarzu na nowym cokole umieszczona została tablica z napisem z oryginalnego cokołu o treści: “Zwycięskiej Armii Radzieckiej wyzwolicielce odwiecznie polskiej ziemi koszalińskiej w dziesięciolecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Społeczeństwo Miasta Koszalina”.

Kresy.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply