Prezydent Rosji spotkał się w piątek na Kremlu z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką.

Jak podaje agencja TASS, podczas otwartej dla mediów części spotkania z Aleksandrem Łukaszenką Władimir Putin powiedział, że w negocjacjach między Rosją a Ukrainą da się zauważyć “pozytywne postępy”.

“Oczywiście poinformuję was o sytuacji na kierunku ukraińskim, przede wszystkim o tym, jak idą teraz negocjacje, które teraz odbywają się prawie codziennie. Są pewne pozytywne postępy, o czym informowali mnie nasi negocjatorzy” – powiedział Putin Łukaszence, obiecując, że później przedstawi mu wszystko szczegółowo.

Rosyjski prezydent przyznawał, że zachodnie sankcje wobec Rosji, które w ostatnim czasie zostały bezprecedensowo zwiększone, wywołują “problemy”, ale jednocześnie wyraził nadzieję, że “trudności zostaną pokonane”. Wyraził również przekonanie, że sankcje są okazją do wzmocnienia suwerenności gospodarczej i technologicznej.

„Teraz zadaje się potężny cios, jest on zadawany gospodarce, ale praktyka ostatnich lat pokazuje, że tam, gdzie ludzie Zachodu wprowadzili przeciwko nam ograniczenia, zdobyliśmy nowe kompetencje i przywróciliśmy stare na nowym poziomie technologicznym” – powiedział rosyjski przywódca. „Wszystko działa, a my oczywiście staliśmy się w tym sensie silniejsi” – dodawał Putin.

Aleksandr Łukaszenko powtórzył wysuwane wcześniej przez siebie tezy o tym, jakoby atak na Ukrainę z terytorium Białorusi był uderzeniem wyprzedzającym ukraiński atak. Dlatego, mówił Łukaszenko, “nie trzeba przed nikim się usprawiedliwiać”, na co Putin odparł, że “nikt się nie usprawiedliwia”.

Nieuznawany przez państwa zachodnie prezydent Białorusi nazywał sankcje “świństwem” i podobnie jak Władimir Putin wyrażał przekonanie, że Białoruś i Rosja przetrzymają je. „Dzisiaj sankcje to dla nas czas możliwości. Jestem człowiekiem sowieckim, wy jesteście z okresu sowieckiego, dobrze wiecie, że zawsze byliśmy wtedy pod sankcjami, normalnie żyliśmy i rozwijaliśmy się” – mówił Łukaszenko.

Białoruski przywódca proponował organizację spotkań w ramach ODKB i Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej w celu wypracowania wspólnej polityki gospodarczej w nowych warunkach. “I uwierzcie mi, dodając te rynki, zapomnimy za miesiąc, że mamy sankcje. (…) Musimy zebrać się przy stole w Moskwie, usiąść do stołu negocjacyjnego i zgodzić się: my to wam sprzedajemy, wy nam to sprzedajecie i budujemy wspólną politykę gospodarczą” – mówił.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: jesteśmy otwarci na neutralny status, ale chcemy twardych gwarancji bezpieczeństwa

Kresy.pl / Zerkalo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply