MSZ Rosji śledzi wydarzenia związane z demontażem popiersia jednego z dowódców Armii Czerwonej Wasilija Czapajewa w Grodnie. – wynika z odpowiedzi udzielonej przez rosyjski resort dyplomacji agencji Krasnaja Wiesna.

Jak podaje białoruski portal Nasza Niwa, grodzieńskie popiersie Czapajewa, jednego z najbardziej znanych uczestników wojny domowej w Rosji w latach 1917-1919, zostało zdemontowane jeszcze w lutym br. w ramach rekonstrukcji związanej z 75-leciem obwodu. Jednak mieszkańcy miasta uznali, że Czapajew nie ma nic wspólnego z Grodnem, ani nawet z Białorusią i wystosowali petycję o przeniesienie pomnika w inne miejsce, na przykład do muzeum. Miejscowe władze podzieliły ich zdanie.

Demontażem zainteresowała się rosyjska agencja Krasnaja Wiesna, która wysłała w tej sprawie zapytanie do MSZ Rosji. Jak wynika z odpowiedzi ministerstwa udzielonej w poniedziałek, w kwietniu przedstawiciel ambasady w Mińsku spotkał się z grodzieńskimi władzami w celu uzyskania wyjaśnień. Dyplomata został zapewniony, że popiersie nie zostało usunięte w ramach „walki z sowieckimi pomnikami” i że znajdzie się dla niego „godne” miejsce w jednym z muzeów. Rosjaninowi tłumaczono, że na Białorusi nie dokonuje się „desowietyzacja”, ponieważ „przytłaczająca większość sowieckich nazw toponimicznych w stolicy i w innych miejscowościach Białorusi nie zmieniła się w ciągu ostatnich 25 lat”.

MSZ Rosji zapewniło, że w dalszym ciągu będzie śledzić rozwój wydarzeń w Grodnie związanych z popiersiem Czapajewa i trzymać sprawę pod kontrolą.

Według Krasnej Wiesny za inicjatywą usunięcia popiersia Czapajewa stoją białoruscy nacjonaliści z Młodego Frontu. Uwadze rosyjskiej agencji nie uszło również, że w przeszłości przemianowano ulicę, przy której znajdowało się popiersie – dawna ulica Czapajewa nosi teraz miano białoruskiego pisarza Michasia Wasylki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W Grodnie uroczyście odsłonięto odnowiony pomnik Dzierżyńskiego

Kresy.pl / rossaprimavera.ru / nn.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz