Sowieckie pomniki skasowane z rejestru ukraińskiego ministerstwa kultury

Ukraińskie ministerstwo kultury i polityki informacyjnej podjęło decyzję o usunięciu z rejestru pomników postaci z czasów sowieckich – poinformował w czwartek portal Ukrinform.

Jak poinformował w czwartek portal Ukrinform, ukraińskie ministerstwo kultury i polityki informacyjnej podjęło decyzję o usunięciu z rejestru pomników postaci z czasów sowieckich.

„Przezwyciężenie skutków rusyfikacji i totalitaryzmu jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Obecnie ICIJ zdecydował już o wyrejestrowaniu pomników postaci z czasów sowieckich z państwowego rejestru” – czytamy w raporcie.

W kwietniu, w Krzemieńcu leżącym na historycznym Wołyniu zdemontowano dwa pomniki z czasów sowieckich, w tym szpecący zabytkowe centrum miasta pomnik ku czci Armii Czerwonej.

Rozległy pomnik ku czci Armii Czerwonej został umiejscowiony w czasach ZSRR przed dawnym kościołem św. Ignacego Loyoli i Stanisława Kostki, będącym centralnym elementem zabytkowego zespołu zabudowań Liceum Krzemienieckiego. Do niedawna pomnik psuł widok na ten jeden z najsłynniejszych zabytków historycznego Wołynia.

Jak poinformował mer Krzemieńca Andrij Smahliuk, pomnik czerwonoarmistów został rozebrany w jeden dzień przy pomocy miejscowych aktywistów i z budżetu miasta nie wydano na demontaż żadnych pieniędzy. Wcześniej przeprowadzono sondaż, w którym 94 proc. mieszkańców opowiedziało się za usunięciem pomnika.

Zdemontowano także elementy sowieckiej symboliki. Wraz z figurami czerwonoarmistów trafiły one do magazynu. Miejscowe władze na razie nie zdecydowały o dalszym ich losie.

W Krzemieńcu zdemontowano także pomnik rosyjskiego pisarza Maksyma Gorkiego, stojący przy ulicy Andrija Puszkara. Pojawił się pomysł, żeby na postumencie pozostałym po Gorkim umieścić pomnik właśnie tego znanego sportowca, który pochodził z Krzemieńca. Inni chcą, by postawić tam pomnik bohaterów obecnej wojny z Rosją.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply