Film o obronie Grodna opowie o polskim antysemityzmie

9 września 2022 r., na tydzień przed przypadającą na 17 września rocznicą zbrojnego ataku Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r., TVP Dystrybucja Kinowa wprowadzi do kin nowy film Krzysztofa Łukaszewicza zatytułowany „Orlęta. Grodno ‘39”. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Film opowie m.in. o “polskim antysemityzmie”.

Centrum Informacji TVP pisze, że “to pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. przedstawiająca historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą”. Fabuła skupia się na losach Leosia – chłopca o żydowskim pochodzeniu. Film opowie m.in. o “polskim antysemityzmie”. “Seans daje możliwość obrazowego przedstawienia uczniom niektórych elementów kultury i historii Żydów polskich. Pomaga też w przeprowadzeniu rozmowy na temat dyskryminacji, nie tylko w odniesieniu do momentu historycznego ukazanego w filmie” – mówi dr Agnieszka Powierska, związana z Pracownią Ferment Kolektiv oraz Muzeum Narodowym w Poznaniu.

“Film szczerze pokazuje, że antysemityzm był wyraźnie obecny w polskim społeczeństwie także przed okupacją niemiecką” – pisze portal Film w Szkole.

Zobacz także: W Jad Waszem pokazano Marsz Niepodległości i polskie flagi jako przykłady antysemityzmu [+VIDEO]

W role młodych bohaterów wcielili się m.in.: Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im znani aktorzy: Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz, Łukasz Lewandowski i inni.

“Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych” – pisze Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych.

Zobacz także: Izraelskie media: Polska po cichu poparła definicję antysemityzmu IHRA

Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.

Zobacz także: Polacy nienawidzą wszystkich, a polski antysemityzm jest najpodlejszy na świecie – były izraelski dygnitarz w rosyjskiej TV [+VIDEO]

wfdif.pl / centruminformacji.tvp.pl / filmwszkole.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    A ja myślałem że głównym bohaterem, symbolem tego filmu będzie 13-letni Tadek Jasiński, półsierota, syn służącej, który próbował zniszczyć czołg butelką zapalającą, ale jej nie podpalił. Czerwonoarmiści katują chłopca i przywiązują go do wieży czołgu. Chłopiec zostaje odbity i umiera w objęciach matki w szpitalu. Jego grób jest jednym z nielicznych symboli obrony Grodna. Opisująca to wydarzenie sanitariuszka porównuje radziecką zbrodnię z podobnym posunięciem wojowników niemieckich, którzy oblegając Głogów w 1109 roku przywiązali zakładników do machin oblężniczych. Ponadto to społeczność żydowska atakowała obrońców Grodna, żołnierzy i ludność cywilną z okien kamienic, współpracowali z sowietami, są publikacje na ten temat.

    • r2d2
      r2d2 :

      prezes TVP też ma swoją “rolę” w oczernianiu Polski i Polaków? A nam się wmawia że to tacy “pro Polscy” politycy. Czy jeszcze ktoś, kto ma jakieś wątpliwości która partia reprezentuje czyje “interesy”? A swoją drogą ktoś zadał mi kiedyś pytanie, które jest dość kontrowersyjne.
      Czy wolał byś żyć pod butem:
      a. Niemiecko – Rosyjskim?
      b. Amerykańsko – Żydowskim?