Południowokoreańska telewizja SBS podała w poniedziałek, że polski rząd zaciągnął pożyczkę w wysokości 12 bln KRW (38,448 mld zł) na zakup sprzętu wojskowego w Korei Południowej. Obecnie ma negocjować kolejne zobowiązania finansowe o porównywalnej wartości.

Informacja pojawiła się po rozpoczęciu trzydniowej wizyty wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka w Korei Południowej. W ubiegłym roku polski resort obrony zawarł szereg umów dotyczących pozyskania sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Ich łączna wartość to 12,325 mld dolarów (58,69 mld zł netto/72,18 mld zł brutto) - 16,9 bln KRW według ówczesnego przelicznika. W poniedziałek południowokoreańska telewizja SBS podała, że polski rząd zaciągnął w związku z tym pożyczkę w wysokości 12 bln KRW (38,448 mld zł - wylicza portal MILMAG) - 70 proc. zobowiązań Warszawy.

Minister południowokoreańskiego urzędu zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration), Eom Dong-hwan, miała przekazać podczas sprawozdania przed parlamentem, że koreański rząd udzielił Polsce pożyczki za pośrednictwem Korea Eximbanku (Export–Import Bank of Korea) o wartości 70 proc. łącznych zobowiązań Warszawy. Chodzi więc o 12 bln KRW.

Niemcy odnotowały wzrost sprzedażu dóbr na rynkach zagranicznych. Przede wszystkim dzięki wyraźnemu zwiększeniu eksportu do Chin.

Niemiecki eksport wzrósł o 1,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, podał federalny urząd statystyczny, którego dane przytoczyła agencja informacyjna Reutera. Agencja przyznaje, że na podstawie przeprowadzonych przez siebie ankiet pierwotnie prognozowała raczej spadek neiemieckiego eksportu o 2,5 proc. Kwietniowy wzrost nastąpił po spadku eksportu o 6,0 proc. w poprzednim miesiącu.

„Wzrost nie jest wystarczający, aby zrekompensować gwałtowny spadek z poprzedniego miesiąca” – skomentował Alexander Krueger, główny ekonomista banku Hauck Aufhaeuser Lampe.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP i sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn oświadczył w niedzielę, że "Polski Korpus Ochotniczy" walczący na Ukrainie nie ma nic wspólnego z żadnymi polskimi instytucjami. (więcej…)

Polskie służby na granicy z Białorusią były we wtorek znów atakowane przez grupy cudzoziemców, którym nie udało się przekroczyć granicy. Tym razem kamienie poleciały zza stalowej bariery. Straż Graniczna opublikowała nagranie zajścia.

Do zdarzenia doszło we wtorek, po raz kolejny w okolicach Białowieży (Podlaskie). Opublikowane w środę nagranie przedstawia polskiego żołnierza, w kierunku którego lecą zza stalowej bariery kamienie. W wyniku zajścia nikt nie ucierpiał.

"Cudzoziemcy rzucają nie tylko konarami drzew, ale również kawałkami cegieł i kostki brukowej przywożonej przez służby białoruskie" - podkreśla Straż Graniczna.

Rosja poinformowała w poniedziałek, że rozpoczęła manewry marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim dzień po tym, jak państwa członkowskie NATO rozpoczęły swoje coroczne manewry. (więcej…)

Rosyjska agencja informacyjna Ria Novosti zamieściła na swojej stronie materiał, w którym przekonuje, że Polska przygotowuje się do "wielkiej wojny". (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%