Andrzej Poczobut skazany na 8 lat kolonii karnej

Sąd w Grodnie skazał polskiego działacza Andrzeja Poczobuta na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, m.in. za działalność w Związku Polaków na Białorusi i gloryfikowanie AK.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w środę Grodzieński Sąd Obwodowy wydał wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta – dziennikarza i działacza polskiego na Białorusi. Jak podaje białoruska, państwowa agencja BELTA, został skazany na 8 lat kolonii karnej. Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami.

Poczobuta oskarżono z artykułu o „nawoływanie do nienawiści lub niezgody na tle rasowym, narodowym, religijnym lub innym [tle] społecznym”. Z relacji wynika, że chodzi tu m.in. o działalność w nieuznawanym przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi oraz honorowanie żołnierzy Armii Krajowej. Dodajmy, że Białoruś jest jedynym państwem, które nie zrehabilitowało żołnierzy AK i wciąż uznaje ich za kryminalistów.

Według BELTA, polskiemu działaczowi postawiono też zarzut „nawoływania do sankcji” z art. 361-3 Kodeksu Karnego Białorusi. Artykuł ten dotyczy „udziału na terytorium obcego państwa w formacji zbrojnej lub konflikcie zbrojnym, operacjach wojskowych, rekrutacji lub szkoleniu osób do takiego udziału”.

Sąd uznał, że Andrzej Poczobut w minionych latach „działał w nielegalnej organizacji, która rzekomo zrzesza Polaków na Białorusi”. W relacji napisano, że poprzez swoją działalność Polak jakoby „zbierał informacje w interesach zagranicznych organizacji”.

„Wzywał także do sankcji w odniesieniu do Białorusi, przyczyniał się do gloryfikacji Armii Krajowej” – podaje BELTA.

Zgodnie z wyrokiem sądu, Poczobuta skazano na karę 8 lat pozbawienia wolności, która ma odbyć w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Wcześniej portal „Znad Niemna” podał, że we wtorek przed sądem odbyły się mowy końcowe. Sygnalizowano też, że wyrok zapadnie najpewniej już następnego dnia, tj dziś, w środę 8 lutego.

Według Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, działacz ZPB jest oskarżany m.in. z powodu artykułów, które publikował w mediach. Prokuratura w sformułowanych zarzutach uznała za przestępstwo np. nazwanie napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku agresją, a także artykuły o protestach na Białorusi i działaczach polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Przypomnijmy, że proces Andrzeja Poczobuta, członka zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi, ruszył w poniedziałek 16 stycznia w Grodnie. Polak od 25 marca 2021 r. przebywał w białoruskim areszcie. Na salę rozpraw nie wpuszczono polskiego charge d’affair w Mińsku Marcina Wojciechowskiego.

Białoruskie władze oskarżyły Andrzeja Poczobuta o „podżeganie do nienawiści”, w tym, „rehabilitację nazizmu”, a potem także o wzywanie do sankcji. W październiku 2022 roku wpisano go na białoruską listę „osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną”. Groziło mu nawet 12 lat więzienia.

Zobacz także: Poczobut nie będzie prosił o ułaskawienie. „To byłoby niegodne pamięci bohaterów AK”

Zobacz także: Andrzej Poczobut jak hrabia Monte Christo

Belta / Kresy.pl

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Tymczasem neobanderowskie władze “wyzwolonej” według Ciebie Ukrainy dyskryminują i usiłują wynarodowić Węgrów i Polaków za pomocą ustaw oświatowej i językowej a swój stosunek do mieszkających tam naszych rodaków pokazały instalując na polskiej szkole we Lwowie tablicę upamiętniającą dowódcę UPA, ludobójcę Kresowian Romana Szuchewycza.

   • r2d2
    r2d2 :

    Na Białorusi wtrąca się do więzień jak za czasów Rosji radzieckiej. Sądzę że UE i NATO powinno upomnieć się o Polskich obywateli prześladowanych i szykanowanych na Białorusi.
    Moim zdaniem Białoruś będzie następna do oswobodzenia tak jak to było w Polsce, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Estonii, itd.

    • Kasper1
     Kasper1 :

     Po pierwsze to był ZWIĄZEK RADZIECKI a nie Rosja Radziecka a Rosyjska Federacyjna Republika Radziecka była takim samym państwem związkowym ZWIĄZKU RADZIECKIEGO jak Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka czy Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka. Po drugie UE powinna także upomnieć się o Polaków oraz Węgrów zamieszkałych na terenie dzisiejszej Ukrainy (były ZSRR) bo jej neobanderowskie władze dyskryminują ich oraz usiłują wynarodowić.

     • r2d2
      r2d2 :

      Mówisz o Rosji radzieckiej (czyli ZSRR które przemianowało się na Rosja) do której wzdycha Putas? Przecież ten dyktator z żalem wspomina upadek tego więzienia narodów jak mówiono o ZSRR w którym mordowano wszystkich tylko dla tego że nie chcieli się godzić na zniewolenie, terror i śmierć.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Piszę o ZSRR czyli Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich bo czegoś takiego jak “Rosja Radziecka” nie było. ZSRR w 1991 roku rozpadło się na Rosję, Ukrainę, Białoruś, Mołdawię, Kazachstan, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan i państwa Azji Środkowej. Rosja ma z ZSRR tyle samo wspólnego ile Ukraina i przypominam, że bohaterowie oraz zarazem wzorce neobanderowskich władz Ukrainy niewyobrażalnie bestialsko mordowali wszystkich którzy nie byli Ukraińcami a nawet zamordowali ok. 12 tys. Ukraińców dlatego, że ci byli z mieszanych narodowo rodzin lub pomagali innym ratować się przed mordercami. To właśnie tablica dowódcy ludobójców jest przez neobanderowskie władze Ukrainy założona na frontonie polskiej szkoły we Lwowie.

     • r2d2
      r2d2 :

      Jakiś ty proruski 🙂 ….
      Rosja radziecka z Tobą od dziecka ;), możesz ich tłumaczyć a i tak każdy Polak wie że rosja radziecka to ruscy oprawcy.
      Ja natomiast myślę że na Ukrainie powinni rządzić Polacy a nie Ruscy i to samo na Białorusi.
      Jeżeli twoim zdaniem to ruscy powinni tam rządzić to wyraźnie sam poświadczasz swoją rusko banderowską “słabość” do totalitaryzmów, nazistów i faszyzmów (masz do tego prawo).
      Ruscy nadal tęsknią za ZSRR i stawiają pomniki swoim oprawcom co moim zdaniem świadczy o ich debilizmie.

     • franciszekk
      franciszekk :

      Twoje stwierdzenie cytat “Ja natomiast myślę że na Ukrainie powinni rządzić Polacy a nie Ruscy i to samo na Białorusi”.
      Ten w/w pomysł to chyba Belzebuba z piekła rodem!
      Niech Matka Boska Częstochowska chroni Polaków przed takim szatańskim pomysłem!
      Przy okazji wypominam Tobie tzw. “r2d2” , że wcześniej PiS-kałem do Ciebie z propozycją abyś zdemontował (może jesteś tam na miejscu) z fasady polskiej szkoły we Lwowie popiersie krwawego rzeźnika cywilnej bezbronnej polskiej ludności.
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

     • r2d2
      r2d2 :

      o czym Ty “piejesz”?
      Ruscy stanową dla Polski zagrożenie, dla tego Ukraina i Białoruś powinna znajdować się w Polskiej strefie wpływu.
      Po drugie i tu i tu mieszkają Polacy których należy wyzwolić z pod obcej (Ruskiej) okupacji.
      A o PO/PiSie już pisałem, jak dla mnie to “jeden pies”.
      Ruscy to odwieczni wrogowie Polski i Polaków, cztery rozbiory Polski same się nie zrobiły.

     • franciszekk
      franciszekk :

      Ty “piejesz” cytat “Ruscy to odwieczni wrogowie Polski i Polaków, cztery rozbiory Polski same się nie zrobiły”
      Ja pieję tak – ukraińscy prymitywni, krwawi, zwyrodniali zbrodniarze wykorzystując napaść na II RP przez hitlerowskie Niemcy i stalinowskie ZSRR za przyzwoleniem jednych i drugich, dokonali krwawych czystek etnicznych na bezbronnej cywilnej polskiej ludności!
      Do tej pory w dołach śmierci moi Rodacy tam tkwią jeszcze i NIE doczekali się godnego ludzkiego pochówku w.g cywilizacji łacińskiej!
      Może dlatego sprawiedliwość Boża za to KARZE WSZYSTKICH tam za brak godnego cywilizacyjnego odniesienia do bandyckiego LUDOBÓJSTWA!
      Jeśli Polacy zapomną o nich, to Ty Boże na niebie zapomnij o Polakach i Polsce!
      https://stronazycia.pl/jesli-zapomne-o-nich-ty-boze-na-niebie-zapomnij-o-mnie/

     • r2d2
      r2d2 :

      Kulka lat wcześniej (1920) Ukraińcy (Węgrzy dostarczyli pomoc wojskową), pomogli pokonać czerwoną szarańczę, a potem zostali zdradzeni przez Piłsudskiego (przepraszał za to Ukraińskich oficerów). Petlura który chciał współpracy z Polską został zdradzony i zawarto porozumienia Ryskie, które później wyszły Polsce bokiem.
      Polacy i Ukraińcy powinni współdziałać w walce ze wspólnym wrogiem, Rosją (kiedyś carską, później czerwoną dzisiaj Putasową).
      Ale finalnie Polska powinna w swojej strefie wpływu mieś Ukrainę, Białoruś, Litwę, itd.

      Oczywiście Ruskim to się nie będzie podobało, ale w nosie z Ruskimi, bo to odwieczny wróg Polski i zawsze będą chcieli napaść na Polskę.
      Hitler zaproponował Polsce napaść na Rosję, odmówiliśmy.
      Czy to był błąd?

     • franciszekk
      franciszekk :

      Twoje twierdzenie cytat “Ale finalnie Polska powinna w swojej strefie wpływu mieś Ukrainę, Białoruś, Litwę, itd.”
      Moja ocena sytuacji! Po 1939 roku Polacy NIE mają suwerennego państwa.
      Zarówno PRL ani Nadwiślański Land Poland obecnie, to NIE – suwerenne twory społeczno – polityczne!
      Czy Poland decyduje w kołchozie UE o takich sprawach o których “piejesz”?

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Jesteś potwornie odporny na wiedzę. Po pierwsze ta “czerwona szarańcza” w 1920 roku składała się z ok. 6 razy więcej Ukraińców niż połączone wojsko Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej i Ukraińskiej Republiki Ludowej. Po drugie JEŻELI Polacy mieliby współdziałać przeciw wspólnemu wrogowi to musieliby współdziałać z Rosjanami przeciw neobanderowcom ukraińskim bo to oni są wrogami Polski i Polaków a Rosjanie tylko POTENCJALNYM przeciwnikiem w EWENTUALNEJ, PRZYSZŁEJ wojnie z NATO (do której oby nigdy nie doszło). Po trzecie polskie władze są służącym, lokajem i popychadłem Amerykanów a pan swojemu służącemu i lokajowi nie pozwoli mieć swojej “strefy wpływu”. Służący i lokaj będzie tylko wykorzystywany przez swojego pana do ustanowienia jego strefy wpływu. Tak więc daremny Twój skowyt pełen bezsensu i bredni 🙂

     • r2d2
      r2d2 :

      bredzisz, ponieważ w 1920 Ukraińcy pomogli obronić się Polsce przed Ruską szarańczą, dzisiaj Polska pomaga Ukrainie obronić się przed tą samą szarańczą. Od wieków Polska broni się przed Ruskimi. Dla tego Polsce zagrażają RUSCY. Tak jest też i dzisiaj, Ruscy to wrogowie 4 rozbiory Polski dokonywali RUSCY.

     • r2d2
      r2d2 :

      Bezsens jest taki że nie potencjalnie ale realnie Ruscy uczestniczyli w czterech rozbiorach Polski. Jeżeli uważasz że to brednie to gratuluję.
      To Ruscy dzisiaj straszą nas bronią atomową nie Ukraina. Ukraina dzisiaj przeżywa to co Polska w 1920, nie potencjalnie ale faktycznie i realnie Ruscy napadli na sąsiednie państwo, tak jak w 1939 Ruscy napadli na Polskę a następnie na Finów, zgodnie z TAJNYM układem Ribbentrop Mołotow.
      Ruscy to wrzód na tyłki Europy środkowo wschodniej.
      Więc nie konfabuluj tylko bądź realistą.
      UE – to odpowiednik WRPG, wysysają Polskę jak wtedy Ruski wymysł.
      A co do Suwerenności, to zgadzam się z Tobą, Polska nie jest suwerenna a klasa polityczna szoruje po dnie, czy to PO czy PiS – jeden pies.
      Pytanie, które państwa są suwerenne? skoro nawet Niemcy nie są suwerenne a są znacznie bogatsze od Polski i muszą spełniać wolę USA.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Po pierwsze ta “czerwona szarańcza” w 1920 to także ukraińscy bolszewicy których było 6 razy więcej niż Ukraińców którzy BYLI ZMUSZENI nam pomagać. Po drugie przypominam, że bronią atomową przez ponad 40 lat straszyli nas Amerykanie z skoro w 1997 zmieniliśmy strony to teraz straszą nas Rosjanie. Po trzecie w 1939 roku na Polskę napadł ZSRR na rozkaz GRUZINA a nie jacyś “ruscy”. ZSRR to także Ukraińcy i aktualna wojna Rosji z Ukrainą NIE MA NICZEGO wspólnego z SOWIECKIM atakiem na Polskę czy Finlandię a więc to Ty nie konfabuluj wymyślając swoją wersję historii. Po czwarte RUSKIMI są biali europejscy Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini. Po piąte to USA jest zmuszone starać się o życzliwość Niemiec a nie odwrotnie i wyrazem tego była chociażby wymuszona przez Niemców amerykańska uległość w sprawie NS2. USA jest tylko cieniem mocarstwa z końca XX i początku XXI wieku i dlatego od 2003 lub 2008 roku (jak twierdzą politolodzy) świat stał się multipolarny.

     • franciszekk
      franciszekk :

      Stwierdzenie r2d2 cytat “Bezsens jest taki że nie potencjalnie ale realnie Ruscy uczestniczyli w czterech rozbiorach Polski. Jeżeli uważasz że to brednie to gratuluję.”
      Uczestniczyli jako jedni z trzech a to NIE to samo co wyłącznie jako jedynie sami.
      Ponadto przypominam, że zbrodniarze ukraińscy jako 3-ci po Niemcach i Rusach brali udział w pacyfikacji cywilnej bezbronnej polskiej ludności w II wojnie światowej (ludobójstwo Polaków)!