W Grodnie uroczyście odsłonięto odnowiony pomnik Dzierżyńskiego

Przedstawiciele lokalnych władz oraz organów bezpieczeństwa Białorusi odsłonili w czwartek odnowiony pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, stojący przed gimnazjum nr 6 w Grodnie. – informuje Grodzieńska Prawda.

Wykonane z brązu popiersie założyciela CzeKa Feliksa Dzierżyńskiego postawiono w 1985 roku przed placówką, która wówczas była szkołą średnią nr 25. Po ponad 30 latach z inicjatywy dyrekcji gimnazjum i przy pomocy lokalnych władz oraz KGB Białorusi pomnik odnowiono. Obecnie wraz z odnowioną fasadą i kolumnami stanowi on wspólny kompleks.Na odsłonięciu pomnika pojawiła się szeroka reprezentacja lokalnych władz administracji państwowej i organów bezpieczeństwa, a także weterani KGB i uczniowie szkoły. Ceremonię wyznaczono na Dzień Pracownika Organów Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białoruś i połączono z uroczystością przyjęcia uczniów piątych klas w szeregi pionierów. Drużyna pionierska w gimnazjum nr 6 nosi imię Dzierżyńskiego, podobnie jak ulica, przy której znajduje się cała szkoła.

Jak powiedział podczas odsłonięcia pomnika szef KGB obwodu grodzieńskiego Aleksandr Niewierowski, pomniki powinny przypominać młodzieży o historii. „Znając swoją historię, każdy z nas może uczynić kraj lepszym i piękniejszym” – twierdził Niewierowski. Dyrektor gimnazjum Tatiana Machnacz zapowiedziała, że szkoła planuje otwarcie osobnej ekspozycji w szkolnym muzeum poświęconej Dzierżyńskiemu.

Feliks Dzierżyński, pochodzący z polskiej rodziny szlacheckiej, był jednym z najbliższych współpracowników Włodzimierza Lenina. W 1917 r. zorganizował pierwszą radziecką policję polityczną – Wszechrosyjską Komisję Nadzwyczajną do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, zwaną potocznie CzeKa, odpowiedzialną za zbrodnie podczas bolszewickiej rewolucji. W 1922 roku CzeKa została przemianowana na Zjednoczony Państwowy Zarząd Polityczny, którym Dzierżyński kierował aż do śmierci w 1926 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: w Krasnodarze nazwano szkołę imieniem Dzierżyńskiego

Kresy.pl / grodnonews.by / hrodna.life

W Grodnie uroczyście odsłonięto odnowiony pomnik Dzierżyńskiego
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz