W Grodnie uroczyście odsłonięto odnowiony pomnik Dzierżyńskiego

Przedstawiciele lokalnych władz oraz organów bezpieczeństwa Białorusi odsłonili w czwartek odnowiony pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, stojący przed gimnazjum nr 6 w Grodnie. – informuje Grodzieńska Prawda.

Wykonane z brązu popiersie założyciela CzeKa Feliksa Dzierżyńskiego postawiono w 1985 roku przed placówką, która wówczas była szkołą średnią nr 25. Po ponad 30 latach z inicjatywy dyrekcji gimnazjum i przy pomocy lokalnych władz oraz KGB Białorusi pomnik odnowiono. Obecnie wraz z odnowioną fasadą i kolumnami stanowi on wspólny kompleks.

Na odsłonięciu pomnika pojawiła się szeroka reprezentacja lokalnych władz administracji państwowej i organów bezpieczeństwa, a także weterani KGB i uczniowie szkoły. Ceremonię wyznaczono na Dzień Pracownika Organów Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białoruś i połączono z uroczystością przyjęcia uczniów piątych klas w szeregi pionierów. Drużyna pionierska w gimnazjum nr 6 nosi imię Dzierżyńskiego, podobnie jak ulica, przy której znajduje się cała szkoła.

Jak powiedział podczas odsłonięcia pomnika szef KGB obwodu grodzieńskiego Aleksandr Niewierowski, pomniki powinny przypominać młodzieży o historii. „Znając swoją historię, każdy z nas może uczynić kraj lepszym i piękniejszym” – twierdził Niewierowski. Dyrektor gimnazjum Tatiana Machnacz zapowiedziała, że szkoła planuje otwarcie osobnej ekspozycji w szkolnym muzeum poświęconej Dzierżyńskiemu.

Feliks Dzierżyński, pochodzący z polskiej rodziny szlacheckiej, był jednym z najbliższych współpracowników Włodzimierza Lenina. W 1917 r. zorganizował pierwszą radziecką policję polityczną – Wszechrosyjską Komisję Nadzwyczajną do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, zwaną potocznie CzeKa, odpowiedzialną za zbrodnie podczas bolszewickiej rewolucji. W 1922 roku CzeKa została przemianowana na Zjednoczony Państwowy Zarząd Polityczny, którym Dzierżyński kierował aż do śmierci w 1926 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: w Krasnodarze nazwano szkołę imieniem Dzierżyńskiego

Kresy.pl / grodnonews.by / hrodna.life
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz