Niemiecki parlament dopuścił stosowanie w oficjalnych dokumentach określenia płci innej niż męska lub żeńska. – podaje agencja Reuters.

Niemiecki rząd zaproponował w sierpniu wprowadzenie trzeciej kategorii płci, obok męskiej i żeńskiej, w aktach urodzenia i innych dokumentach. Będzie się ona nazywała „divers”, co oznacza różny, różnorodny. Zmiany zaproponowano po tym, jak Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał w ubiegłym roku, że zmuszanie ludzi do wyboru płci męskiej lub żeńskiej jest niekonstytucyjne. Trybunał wezwał ustawodawcę do wprowadzenia „trzeciej płci” lub całkowitego zrezygnowania z określania płci w dokumentach.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W czwartek propozycję rządu przyjął Bundestag a w piątek zatwierdziła ją wyższa izba niemieckiego parlamentu – Bundesrat.

Nowelizacja oznacza, że osoby posiadające jednocześnie męskie i żeńskie cechy płciowe, nie dające się w pełni przypisać do płci męskiej lub żeńskiej, będą rejestrowane jako „divers”. Będzie można dokonać także korekty dokumentów już wystawionych z „niewłaściwymi” określeniami płci. Ustawa umożliwia zmianę imienia przez takie osoby. Wszelkie zmiany będą możliwe tylko po uzyskaniu odpowiedniego zaświadczenia medycznego.

Jak pisze Reuters, zmiany te nie usatysfakcjonowały aktywistów LGBT. Chcą oni, by zmiana płci w dokumentach była łatwiejsza dla osób, które z przypisaną im płcią nie identyfikują się. Aktywistom tym, a także niektórym politykom z partii Zielonych i SPD nie podoba się, że „trzecią płeć” powiązano z cechami fizycznymi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki episkopat: uznanie „trzeciej płci” jest zrozumiałe

Kresy.pl / Reuters / The Local

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz