Szef ukraińskiej partii „Bractwo” Dmytro Korczynśki zagroził ukraińskiemu mistrzowi świata w boksie Ołeksandrowi Usykowi połamaniem nóg, bądź „kulą wypuszczoną z kałasznikowa”, jeśli będzie on bronił Ławry Kijowsko-Peczerskiej przed ukraińskimi radykałami.

Jak podaje portal Strana.ua, Korczynśki w wywiadzie dla rosyjskiej Federalnej Agencji Wiadomości skomentował zapowiedź Ołeksandra Usyka odnośnie zamiaru obrony Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Ukraiński absolutny mistrz świata w wadze junior ciężkiej, który jest wiernym Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM), w którego gestii znajduje się ta świątynia, zapowiedział, że jeśli w związku z przemianami zachodzącymi w ukraińskim prawosławiu dojdzie do siłowej próby odebrania Ławry UKP PM, stanie w obronie mnichów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według Korczynśkiego słów Usyka nie można traktować poważnie, ponieważ są one efektem „mikrourazów głowy z powodu częstych uderzeń”. Szef „Bractwa” jest zdania, że Usyk „nie rozumie, co mówi” i „nieprawidłowo ocenia sytuację”. Zagroził bokserowi poważnymi konsekwencjami, jeśli zrealizuje on swoje zapowiedzi odnośnie obrony Ławry przed przejęciem.

Jeśli spróbuje machać rękami na ulicy, skończy się to połamaniem nóg. Tak jest często w przypadku bokserów. W prawdziwej sytuacji na ulicy, Usyk nie będzie wyglądał za dobrze, tak jak nie wygląda dobrze w retoryce – oświadczył Korczynśki. Połamanie nóg to jednak nie wszystko, co grozi bokserowi. Według szefa ukraińskich radykałów „Usykowi może dać nauczkę praktycznie każdy ukraiński nacjonalista”.

Ukraińscy nacjonaliści rzadko chodzą trenować boks, częściej chodzą na strzelnicę. Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia: kula wystrzelona z karabinu Kałasznikowa leci szybciej niż pięść jakiegokolwiek boksera. – ostrzegł Korczynśki.

Jak pisaliśmy, w związku z zaangażowaniem się państwa ukraińskiego w proces jednoczenia Kościołów prawosławnych na Ukrainie pojawiły się głosy, że ukraińskie władze mogą podjąć kroki zmierzające do odebrania najważniejszych świątyń Ukrainy znajdujących się w gestii UKP PM (w tym Ławry Kijowsko-Peczerskiej) i przekazania ich nowo powstałej strukturze. Gotowość do przeprowadzenia siłą takich przejęć deklarowali ukraińscy radykałowie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dmytro Korczynśki to były współzałożyciel i lider UNA-UNSO, poprzedniczki Prawego Sektora. Obecnie jest liderem niedużej ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej „Bractwo”, ale jako „działacz społeczny” jest na Ukrainie znaną postacią. Często zapraszany jest do mediów jako komentator, gdzie słynie z wygłaszania kontrowersyjnych i prowokacyjnych wypowiedzi. Dwa lata temu w rozmowie z jednym z ukraińskich mediów powiedział, że po obaleniu sowieckich pomników na Ukrainie należy zająć się Cmentarzem Orląt Lwowskich. Zwrócił uwagę, że na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się memoriał Orląt Lwowskich, poległych w walce z Ukraińcami. – Ten pomnik koniecznie trzeba zniszczyć– podkreślał ukraiński nacjonalista. Rok temu wzywał do wyrzucenia z Ukrainy arcybiskupa Lwowa Mieczysława Mokrzyckiego. Lider „Bractwa” wcześniej wzywał też do budowy obozów koncentracyjnych dla mieszkańców Donbasu i proponował, by ukraińskie wojsko bombardowało kwartały mieszkalne na obszarach kontrolowanych przez separatystów, żeby obniżyć ich morale. Jako przykład podał postępowanie USA podczas II wojny światowej wobec niemieckich miast oraz mieszkających w Stanach Zjednoczonych Japończyków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Usyk nie chce tytułu Bohatera Ukrainy

Kresy.pl / strana.ua / riafan.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    uvara :

    Usyk nie pierwszy raz stawia się nacjonalistom i wygłasza niepopularne w obecnej Ukrainie tezy, do tego jawnie ośmieszył Waltzmana i jego mini-wersję Groysmana, odmawiając przyjęcia odznaczenia Bohatera Ukrainy…. jednak są jeszcze porządni ludzie w bander-landzie.