Amerykańska ambasada w Kijowie wydała ostrzeżenie dla obywateli USA, żeby w sobotę unikali rejonu Soboru Św. Zofii, gdzie odbywa się sobór zjednoczeniowy ukraińskiego prawosławia, a także innych miejsc religijnych na Ukrainie z powodu spodziewanych demonstracji.

W specjalnym komunikacie – ostrzeżeniu przed demonstracjami, Ambasada USA w Kijowie przypomniała amerykańskim obywatelom, że dziś ,w sobotę 15 grudnia, w Soborze Św. Zofii w Kijowie odbywa się sobór zjednoczeniowy ukraińskiego prawosławia. Ma na nim też zostać wybrany zwierzchnik nowego, zjednoczonego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Jako goście, uczestniczy w soborze m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, a także Andrij Parubij, przewodniczący ukraińskiego parlamentu.

„W rejonie spodziewane są duże tłumy. Również w innych miejscach na obszarze całego kraju spodziewane są tłumy i protesty” – przestrzega amerykańska ambasada. W związku z tym, dyplomaci radzą Amerykanom, żeby unikali tłumów i demonstracji, spodziewali się większej niż zwykle obecności policji, a także zamykania ulic oraz kontroli osobistych. Zalecono im również bycie świadomym sytuacji w swoim otoczeniu, np. poprzez śledzenie zaleceń lokalnych sił porządkowych i informacji lokalnych mediów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy wcześniej, w czwartek 13 grudnia w Kijowie odbył się sobór Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), żeby przygotować się do soboru zjednoczeniowego ukraińskiego prawosławia. Rzecznik UKP PK, abp Jewstratij Zoria poinformował, kiedy Ukraiński Kościół Prawosławny uroczyście otrzyma tomos, czyli dekret o powstaniu niezależnego, zjednoczonego Kościoła prawosławnego. Zostanie on wręczony jego zwierzchnikowi, na razie niewybranemu, 6 stycznia 2019 roku w Stambule, z rąk Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I.

Ukraińskie władze wiążą nadzieje na zjednoczenie kilku działających na Ukrainie wspólnot prawosławnych i powstanie ukraińskiego prawosławnego Kościoła narodowego.

Przeczytaj: Ukraińskie władze chcą odebrać Patriarchatowi Moskiewskiemu ławrę w Poczajowie

Łącznie, w soborze ma uczestniczyć 192 delegatów, w większości z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (126, w tym 42 hierarchów), a także z Ukraińskiego Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego (36 osób, w tym 12 hierarchów) oraz 30 przedstawicieli (w tym 10 biskupów) UKP Patriarchatu Moskiewskiego. Wiadomo, że zwierzchnik tego nowego Kościoła zostanie wybrany w dwóch turach głosowania.

Wcześniej ukraińskie media podawały, że Patriarcha Bartłomiej I poprosił obecnych zwierzchników UKP Patriarchatu Kijowskiego (Filareta) i Cerkwi Autokefalicznej (Makarego), by nie ubiegali się o zwierzchnictwo w nowym Kościele i nie zgłaszali swoich kandydatur.

ua.usembassy.gov / Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz