Amerykańska ambasada w Kijowie wydała ostrzeżenie dla obywateli USA, żeby w sobotę unikali rejonu Soboru Św. Zofii, gdzie odbywa się sobór zjednoczeniowy ukraińskiego prawosławia, a także innych miejsc religijnych na Ukrainie z powodu spodziewanych demonstracji.

W specjalnym komunikacie – ostrzeżeniu przed demonstracjami, Ambasada USA w Kijowie przypomniała amerykańskim obywatelom, że dziś ,w sobotę 15 grudnia, w Soborze Św. Zofii w Kijowie odbywa się sobór zjednoczeniowy ukraińskiego prawosławia. Ma na nim też zostać wybrany zwierzchnik nowego, zjednoczonego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Jako goście, uczestniczy w soborze m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, a także Andrij Parubij, przewodniczący ukraińskiego parlamentu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W rejonie spodziewane są duże tłumy. Również w innych miejscach na obszarze całego kraju spodziewane są tłumy i protesty” – przestrzega amerykańska ambasada. W związku z tym, dyplomaci radzą Amerykanom, żeby unikali tłumów i demonstracji, spodziewali się większej niż zwykle obecności policji, a także zamykania ulic oraz kontroli osobistych. Zalecono im również bycie świadomym sytuacji w swoim otoczeniu, np. poprzez śledzenie zaleceń lokalnych sił porządkowych i informacji lokalnych mediów.

Jak informowaliśmy wcześniej, w czwartek 13 grudnia w Kijowie odbył się sobór Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), żeby przygotować się do soboru zjednoczeniowego ukraińskiego prawosławia. Rzecznik UKP PK, abp Jewstratij Zoria poinformował, kiedy Ukraiński Kościół Prawosławny uroczyście otrzyma tomos, czyli dekret o powstaniu niezależnego, zjednoczonego Kościoła prawosławnego. Zostanie on wręczony jego zwierzchnikowi, na razie niewybranemu, 6 stycznia 2019 roku w Stambule, z rąk Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I.

Ukraińskie władze wiążą nadzieje na zjednoczenie kilku działających na Ukrainie wspólnot prawosławnych i powstanie ukraińskiego prawosławnego Kościoła narodowego.

Przeczytaj: Ukraińskie władze chcą odebrać Patriarchatowi Moskiewskiemu ławrę w Poczajowie

Łącznie, w soborze ma uczestniczyć 192 delegatów, w większości z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (126, w tym 42 hierarchów), a także z Ukraińskiego Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego (36 osób, w tym 12 hierarchów) oraz 30 przedstawicieli (w tym 10 biskupów) UKP Patriarchatu Moskiewskiego. Wiadomo, że zwierzchnik tego nowego Kościoła zostanie wybrany w dwóch turach głosowania.

Wcześniej ukraińskie media podawały, że Patriarcha Bartłomiej I poprosił obecnych zwierzchników UKP Patriarchatu Kijowskiego (Filareta) i Cerkwi Autokefalicznej (Makarego), by nie ubiegali się o zwierzchnictwo w nowym Kościele i nie zgłaszali swoich kandydatur.

ua.usembassy.gov / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz