Ukraińskie ministerstwo kultury domaga się anulowania decyzji, zgodnie z którą Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego ma prawo do korzystania z nieruchomości słynnej ławry w Poczajowie do 2052 roku. – podała w piątek agencja informacyjna Ukrinform.

O decyzji ukraińskiego ministerstwa kultury poinformowała prokuratura w Tarnopolu. „Zgodnie z materiałami postępowania przedsądowego przedstawiciel ministerstwa kultury Ukrainy, którego prawa i interesy naruszono, zaskarżył do ministerstwa sprawiedliwości Ukrainy określone decyzje państwowego rejestratora z żądaniem anulowania decyzji o państwowej rejestracji prawa korzystania z nieruchomego mienia kompleksu Poczajowskiej Ławry i pociągnięcia rejestratora do odpowiedzialności” – napisano w oświadczeniu prokuratury.

Tarnopolska prokuratura wszczęła także śledztwo w sprawie podejrzenia bezprawnych działań państwowego rejestratora, który miał nadużyć swoich uprawnień przekazując ławrę w użytkowanie UKP PM.

O przekazaniu obiektu w Poczajowie w użytkowanie UKP PM zdecydował w 2003 roku ówczesny premier Wiktor Janukowycz, lecz jak wynika z doniesień ukraińskich mediów, decyzja ta nie została sformalizowana aż do września 2018 roku. Jak podaje agencja UNIAN, latem tego roku ukraińskie ministerstwo kultury poleciło miejscowemu muzeum, które jest właścicielem obiektu, by wciągnęło go do swojej ewidencji. Muzeum zwróciło się z odpowiednim wnioskiem do tzw. państwowego rejestratora – urzędu rejestrującego prawa do nieruchomości. Jednak, jak twierdzi UNIAN, UKP PM znalazł innego państwowego rejestratora, który ubiegł starania muzeum i wykonał decyzję Janukowycza z 2003 roku rejestrując we wrześniu br. przekazanie ławry w użytkowanie Patriarchatowi Moskiewskiemu do 2052 roku z opcją przedłużenia. Decyzja ta dotyczy sześciu obiektów ławry – świątyń, dzwonnicy, klasztoru i siedziby archirejów – w sumie 7 tys. metrów kwadratowych.

Położona na historycznym Wołyniu Ławra Poczajowska jest drugim najważniejszym klasztorem prawosławnym na Ukrainie, po Ławrze Peczerskiej w Kijowie. Podobnie jak obiekt w Kijowie znajduje się ona w rękach duchownych podległych Patriarchatowi Moskiewskiemu. W związku z zaangażowaniem się państwa ukraińskiego w proces jednoczenia Kościołów prawosławnych na Ukrainie pojawiały się głosy, że ukraińskie władze mogą podjąć kroki zmierzające do odebrania tego obiektu UKP PM i przekazania go nowo powstałej strukturze.

CZYTAJ TAKŻE: Próba podpalenia cerkwi św. Andrzeja w Kijowie [+FOTO]

Kresy.pl / Ukrinform / UNIAN

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply