Ukraiński rząd kontynuuje wysiłki zmierzające do odebrania słynnego klasztoru w Poczajowie z rąk prawosławnych duchownych podlegających Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Rada Ministrów Ukrainy uchyliła w środę rozporządzenie rządu z 17. lipca 2003 roku o przekazaniu Ławry Poczajowskiej w użytkowanie Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM). – pisze portal Lb.ua. Oznacza to, że zabytkowy kompleks klasztorny wróci w skład państwowego muzeum (Krzemieniecko-Poczajowskiego Państwowego Rezerwatu Historyczno-Architektonicznego).

Jest to kolejny krok na drodze do odebrania obiektów poczajowskiej ławry duchownym podległym Patriarchatowi Moskiewskiemu. 23. listopada br. komisja ukraińskiego ministerstwa sprawiedliwości uchyliła decyzję państwowego urzędnika (tzw. państwowego rejestratora), który we wrześniu br. zarejestrował przekazanie ławry w użytkowanie Patriarchatowi Moskiewskiemu do 2052 roku z opcją przedłużenia, ubiegając starania muzeum o przejęcie obiektu. Rejestrator miał w ten sposób wykonać rządowe rozporządzenie z 2003 roku. Komisja uznała, że rejestracja odbyła się “z naruszeniem obowiązującego prawa”.

Po decyzji komisji ministerstwa sprawiedliwości UKP PM oświadczył, że nie oznacza to odebrania mu prawa na korzystanie z obiektów ławry przyznanego przez rząd w 2003 roku. Dzisiejsza decyzja ukraińskiego rządu pozbawiła UKP PM także tego argumentu.

Informując o dzisiejszej decyzji portal Strana.ua przypomniał, że kilka dni temu trzej deputowani Bloku Petra Poroszenki wezwali ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa do “zabezpieczenia porządku” na terytorium Ławry Poczajowskiej przy pomocy Gwardii Narodowej. Według nich miałoby to zapobiec “prowokacjom” ze strony tzw. “ruskiego miru”.

Położona na historycznym Wołyniu Ławra Poczajowska jest drugim najważniejszym klasztorem prawosławnym na Ukrainie, po Ławrze Peczerskiej w Kijowie. Podobnie jak obiekt w Kijowie znajduje się ona w rękach duchownych podległych Patriarchatowi Moskiewskiemu. W związku z zaangażowaniem się państwa ukraińskiego w proces jednoczenia Kościołów prawosławnych na Ukrainie pojawiały się głosy, że ukraińskie władze mogą podjąć kroki zmierzające do odebrania tego obiektu UKP PM i przekazania go nowo powstałej strukturze.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy biskupi prawosławni przeciwni decyzji Konstantynopola ws. Ukrainy

Kresy.pl / lb.ua / strana.ua / minjust.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply