Ukraina: kolejna próba zajęcia cerkwi UKP Patriarchatu Moskiewskiego

Ukraińskie media informują o kolejnej próbie zajęcia świątyni należącej do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) przez przedstawicieli Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) w obwodzie winnickim.

Według portalu Strana, powołującego się na służby prasowe winnickiej eparchii PKU, w piątek wieczorem zwolennicy Prawosławnego Kościoła Ukrainy zalali smołą zamki w drzwiach cerkwi Przemienienia Pańskiego w Łuce Mieleszkowskiej. Chcieli w ten sposób uniemożliwić odprawienie w sobotę porannego nabożeństwa. Zwolennicy UKP PM zdołali jednak przeciąć zamki i spędzili całą noc w świątyni.

W sobotę rano, zwolennicy nowego ukraińskiego kościoła prawosławnego zamknęli swoich oponentów w budynku i zablokowali wejście, nie pozwalając im wyjść i uniemożliwiając odprawienie nabożeństwa. Przez cztery godziny trwało zamieszanie, w tym do szarpaniny i bójki, przy czym nie dopuszczono do zajęcia cerkwi przez wiernych sprzyjających PKU. Liturgię odprawił ostatecznie, z udziałem setek wiernych, abp Warsonofiusz (Stolar), ordynariusz eparchii winnickiej UKP PM.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego, władze obwodów rówieńskiego, kirowogradzkiego i kijowskiego są aktywnie zaangażowane w przejmowaniu świątyń należących do tej konfesji, poprzez „otwartą agitację na rzecz tzw. przejścia” do PKU, wspomaganie aktywistów czy samowolnie „opisując” świątynie bez żadnych dokumentów.

Portal Strana podaje, że według stanu na koniec lutego br. na 12 tys. parafii UKP Patriarchatu Moskiewskiego tylko 36 przeszło do nowego Prawosławnego Kościoła Ukrainy, a kolejne 23 zostały zajęte siłą.

Jak informuje agencja UNN, wcześniej próbowano podpalić cerkiew UKP PM w Zaporożu. Dwóch mężczyzn i kobieta wspięło się przez mur i przy pomocy zaimprowizowanej pochodzi i substancji łatwopalnej próbowali podpalić zabudowania świątyni. Udaremnili to przybyli na miejsce policjanci. Wobec sprawców wszczęto śledztwo ws. ataku terrorystycznego. Zdaniem funkcjonariuszy, zatrzymani chcieli nie tylko spalić świątynie, ale też wzbudzić wrogość na tle religijno-wyznaniowym. Była to trzecia próba podpalenia cerkwi w Zaporożu od początku lutego br.

Zobacz: Na Wołyniu duchowny UKP PM strzelał do „aktywistów”, którzy zajęli podległą mu cerkiew [+VIDEO]

Zobacz także: Walka o cerkiew w podzbaraskiej wsi [+VIDEO]

strana.ua / 112.ua / eparhia.vinnica.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    franciszekk :

    Chciałbym POdać do publicznej wiadomości fakt umieszczenia na elewacji polskiej szkoły we Lwowie przez ludzi ogarniętych chorą – schizofreniczną ideologią banderowską, POpiersia jednego z największych krwawych ludzkich rzeźników – patrz link poniżej :
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie
    Te ich tzw. HIEROJE byli PO napaści na państwo polskie – II RP najpierw przez hitlerowskie Niemcy, potem stalinowskie ZSRR jako kolejni trzeci zwyrodniale masakrujący cywilną ludność państwa II RP różnej narodowości!