Ukraina: Prawy Sektor pomógł w siłowym przejęciu cerkwi [+VIDEO]

W niedzielę we wsi Hniezdyczna (obwód zbaraski na Ukrainie) doszło do siłowego przejęcia cerkwi przez wiernych nowo powstałego przy wsparciu ukraińskich władz Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). W opanowaniu świątyni używanej wcześniej przez Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) pomogli aktywiści Prawego Sektora. Na filmie opublikowanym przez UKP PM widać, że działania ukraińskich radykałów spotkały się z biernością funkcjonariuszy policji, którzy sprawiali wrażenie, jakby współdziałali z radykałami.

Jak podawaliśmy wcześniej, w Hniezdycznej w styczniu br. prawosławni mieszkańcy wsi podzielili się w kwestii przynależności do struktur kościelnych. Część z nich chce pozostać w UKP PM, inni postanowili przejść do PKU. Początkowo stronom udało się uzgodnić wspólne korzystanie ze świątyni, ale po przepychankach pod cerkwią miesiąc temu świątynię opieczętowano a nabożeństwa odbywały się na przycerkiewnym placu. Kompromis miał nie spodobać się miejscowym notablom, w tym naczelnikowi policji w Zbarażu, którzy według UKP PM byli zwolennikami pełnego przejęcia cerkwi.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jak podaje strona internetowa UKP PM, powołując się na słowa swojego duchownego z Hniezdycznej, o. Stefana Bałana, w niedzielę 3. marca wierni PKU pod przewodem własnego księdza Iwana Łesyka zerwali pieczęcie i opanowali cerkiew. Po zakończeniu nabożeństwa odprawionego przez ks. Łesyka wierni UKP PM również chcieli skorzystać ze świątyni. Według o. Bałana spotkało się to ze zdecydowaną odmową. Gdy trwały negocjacje wejście do obiektu zablokowało 15-20 aktywistów Prawego Sektora.

Doszło do sytuacji, w której w świątyni znajdowało się około 30 członków wspólnoty religijnej UKP [PM], cała społeczność PKU, oddział Prawego Sektora i policja. Po wrzaskach i szarpaninie zwolennicy PKU, kierowani przez pseudo-duchownego Łesyka, zaczęli bić i wyrzucać z cerkwi na ulicę wiernych UKP [PM], krzycząc: „Tu nie miejsce dla Moskali” – przytacza relację ks. Bałana strona internetowa UKP PM.

Na nagraniu opublikowanym przez UKP PM rzeczywiście widać osoby w mundurach polowych z czerwono-czarnymi opaskami Prawego Sektora, które blokują wejście do cerkwi, podczas gdy z budynku siłą wyrzuca się ludzi. Uwagę zwraca obecność ukraińskich policjantów, którzy biernie podchodzą do działań radykałów, ograniczając natomiast wiernym, najprawdopodobniej z UKP PM, dostęp do świątyni.

Fakt przejęcia cerkwi potwierdził Prawy Sektor z ziemi tarnopolskiej na swoim profilu na Facebooku. Według niego „przy wsparciu Prawego Sektora społeczność wsi Hniezdyczna obroniła ukraińską cerkiew” nie dopuszczając do rozprzestrzeniania we wsi „moskiewskiej propagandy”. Radykałowie zarzucili drugiej stronie stosowanie przemocy, w wyniku której do szpitala „ze znacznymi obrażeniami” miała trafić jedna kobieta.

„Jeśli wasza społeczność [parafialna] potrzebuje pomocy, dzwońcie” – napisał w swojej relacji tarnopolski Prawy Sektor podając numer telefonu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: grekokatolicy, którzy przejęli kościół MB Gromnicznej, przeszli na prawosławie

Kresy.pl / news.church.ua / Facebook

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz