Od dwóch lat nie odbywają się spotkania w formacie normandzkim; na nagrobku polskiego architekta Juliana Zachariewicza na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie Ukraińcy umieścili tablice w języku ukraińskim, wcześniej ściągając tablice w j. polskim; wiceszef polskiego MSZ mówił o dyskryminacji Polaków na Ukrainie, w odpowiedzi ukraiński MSZ określił te słowa jako “co najmniej niewłaściwe”; obecność posągów lwów na Cmentarzu Łyczakowskim obraża uczucia skompromitowanego ukraińskiego urzędnika państwowego Swiatosława Szeremety; na Ukrainie potwierdzono kolejne przypadki zakażenia wirusem polio u dzieci; były przywódca Prawego Sektora został doradcą głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy; we wtorek wieczorem Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy podał w mediach społecznościowych, że Federacja Rosyjska rozmieściła przy granicach Ukrainy zgrupowania wojsk liczące łącznie blisko 90 tys. ludzi; rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji stanowczo zaprzeczyła informacjom przekazanym przez władze Ukrainy; na Morze Czarne wpłynął okręt dowodzenia 6. Floty Marynarki Wojennej USA USS Mount Whitney, który został przywitany przez szefa ukraińskiego MSZ jako “dodatkowe 18 400 ton dyplomacji”; warto odnotować, że amerykańskie niszczeciele rakietowe w tym samym czasie ćwiczyły na Bałtyku i Morzu Egejskim; Ołeksij Reznikow zastąpił na stanowisku szefa ukraińskiego MON Andrija Tarana; białoruskie władze uznały, że nauczająca w j. polskim szkoła społeczna w Grodnie prowadziła nielegalną działalność gospodarczą; internetowe zasoby telewizji „Biełsat” zostały uznane przez białoruskie MSW za „ugrupowanie ekstremistyczne”; Łukaszenko podpisał dekret o głównych kierunkach integracji Białorusi i Rosji.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Ukraina i Białoruś

Spotkania w formacie normandzkim, który miał być kluczową platformą polityczno-dyplomatyczną rozwiązania konfliktu w Donbasie nie odbywają się już od niemal dwóch lat. Operspektywach negocjacji rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa wypowiedziała się w programie Sołowiow LIVE. Rozmawiając z jego prowadzącym Zacharowa podkreśliła, że spotkania w ramach formatu normandzkiego nie odbywają się dla samego spotkania lecz mają przynosić konkretne rezultaty.

Na nagrobku polskiego architekta Juliana Zachariewicza na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie Ukraińcy umieścili tablice w języku ukraińskim. Wcześniej ściągnięto tablicę w języku polskim, umieszczoną tam przez rodzinę.

W czwartek na posiedzeniu Sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk przekonywał: „Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że Polacy na Ukrainie są dyskryminowani w zakresie swobody wyznania, dostępu do nauki w języku ojczystym i wolności słowa” . Według rzecznika ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Oleha Nikolenko, zarzuty ws. dyskryminacji Polaków na Ukrainie kierowane przez wiceszefa polskiego MSZ w stronę Ukrainy są „co najmniej niewłaściwe”.

W Dzień Zaduszny część programu „Alarm!” w TVP została poświęcona zakryciu przez Ukraińców posągów lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Z programu dowiedzieliśmy się, że obecność posągów lwów obraża uczucia skompromitowanego ukraińskiego urzędnika państwowego Swiatosława Szeremety.

Na Ukrainie potwierdzono kolejne przypadki zakażenia wirusem polio u dzieci, tym razem na Zakarpaciu. Polski wirusolog, prof. Włodzimierz Gut ostrzegł, że taka sytuacja może być groźna dla Polski, z uwagi na niski odsetek zaszczepionych dzieci na Ukrainie.

Były przywódca skrajnie nacjonalistycznej ukraińskiej organizacji Prawy Sektor Dmytro Jarosz poinformował, że został oficjalnym doradcą głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego.

Największą nauczającą w języku polskim szkołą społeczną na Białorusi zainteresowały się białoruskie władze. W wyniku kontroli uznano, że rzekomo przez lata prowadziła w Grodnie nielegalną działalność gospodarczą. Sąd nakazał jej zapłacenie prawie 300 tys. rubli z tytułu rzekomych zaległości podatkowych.

Internetowe zasoby telewizji „Biełsat”, w tym jej sieci społecznościowe, zostały uznane przez białoruskie MSW za „ugrupowanie ekstremistyczne”.

Aleksandr Łukaszenko podpisał dekret o głównych kierunkach integracji Białorusi i Rosji. Zrobił to podczas posiedzenia Wyższej Rady Państwa Związkowego. Wcześniej dokument został zatwierdzony przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Jak podaje TASS, podczas posiedzenia liderzy Rosji i Białorusi zatwierdzili również zaktualizowaną doktrynę wojskową i koncepcję polityki migracyjnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wzrost napięcia między Ukrainą i Rosją

We wtorek wieczorem Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy podał w mediach społecznościowych, że Federacja Rosyjska rozmieściła przy granicach Ukrainy, a także na anektowanym Krymie i w części Donbasu kontrolowanej przez separatystów zgrupowania wojsk liczące łącznie blisko 90 tys. ludzi. Tego samego dnia sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow oficjalnie zaprzeczał doniesieniom zachodnich mediów. Według niego, to „świadoma dezinformacja”.

W niedzielę napisał o tym „Washington Post”, powołując się na zdjęcia satelitarne i filmy z ostatnich dni w mediach społecznościowych pokazujące rosyjskie pociągi wojskowe i konwoje przewożące duże ilości sprzętu wojskowego w południowej i zachodniej Rosji. Ukraińskie ministerstwo obrony oficjalnie podało jednak, że nie odnotowano” dodatkowych przerzutów rosyjskich jednostek, broni i sprzętu wojskowego na granicę państwową z Ukrainą”. Jednak w poniedziałek kolejne tego rodzaju doniesienia opublikował portal Politico, zamieszczając nowe zdjęcia, mające świadczyć o koncentrowaniu przez Rosję żołnierzy i ciężkiego sprzętu, w tym czołgów i pojazdów opancerzonych, przy granicy z Ukrainą. Podawano, że są to m.in. jednostki 4. Gwardyjskiej Dywizji Pancernej z 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej.

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji stanowczo zaprzeczyła informacjom przekazanym przez władze Ukrainy.

W czwartek na wody Morza Czarnego wpłynął okręt dowodzenia 6. Floty Marynarki Wojennej USA USS Mount Whitney. Minister spraw zagranicznych Ukrainy przywitał go oryginalnym wpisem na Twitterze. „Witamy, USS Mount Whitney. Ukraina wzywa do wzmocnionej obecności naszych partnerów z USA i NATO w regionie i ją zdecydowanie popiera. Jesteśmy gotowi do wspólnej pracy nad wzmocnieniem bezpieczeństwa Morza Czarnego. Dodatkowe 18 400 ton dyplomacji z pewnością pomoże w tym celu” – napisał Kułeba. Według Amerykanów okręt będzie na tym akwenie przeprowadzać „rutynowe operacje morskie” z sojusznikami i partnerami NATO w regionie. Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało, że okręty Floty Czarnomorskiej będą kontrolować działania USS Mount Whitney.

Amerykańskie niszczyciele rakietowe USS Arleigh Burke (DDG 51) i USS Porter (DDG 78) uczestniczyły w wielostronnych ćwiczeniach ze Stałą Grupą Morską NATO (SNMG). Manewry odbyły się w dniach 1 i 2, 27-29 października bieżącego roku. Ćwiczenia przeprowadzono na Bałtyku i Morzu Egejskim.

Ukraiński parlament zaakceptował w czwartek kandydaturę (zgłosił ją prezydent Zełenski) Ołeksija Reznikowa na nowego ministra obrony Ukrainy. Zastąpił on na tym stanowisku Andrija Tarana.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply