Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach.

W trakcie ponad 3-godzinnego wywiadu dla niemieckiego dziennikarza Tilo Junga, który został opublikowany w środę w serwisie YouTube, ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk został zapytany o stosunek do przywódcy OUN Stepana Bandery. Jung przypominał faszyzujący program OUN, antysemityzm tej organizacji a także zbrodnie, których dokonali banderowcy podczas II wojny światowej na Żydach i Polakach.

Ukraiński dyplomata zbrodnie OUN (dokonywane wraz z jej zbrojnym ramieniem - UPA) na Polakach relatywizował i uzasadniał polityką II RP wobec Ukraińców, którzy według niego "byli prześladowani w sposób, który trudno sobie wyobrazić". Niezgodnie z prawdą twierdził przy tym, że Ukraińcy stanowili jedną czwartą populacji Polski [w rzeczywistości było ich około 14 proc. - red.].  Deklarował, że w tamtym czasie Polska była dla Ukraińców "takim samym wrogiem jak nazistowskie Niemcy i Sowieci".

Ferdinand Marcos junior został w czwartek zaprzysiężony jako kolejny prezydent Filipin. Zaczyna karierę w cieniu osławionego ojca.

Al Jazeera określa przejęcie władzy przez Marcosa juniora jako "oszałamiający polityczny powrót jednej z najsłynniejszych dynastii politycznych w Azji, 36 lat po tym, jak Marcos senior został obalony i zmuszony do emigracji w wyniku powstania ludowego". 64-letni syn dawnego dyktatora przejął władzę także w dość spektakularnym stylu zdecydowanie wygrywając wybory.

Nowy prezydent, w inauguracyjnym przemówieniu powtórzył hasła ze swojej kampanii wyborczej. Wzywał do jedności narodowej, obiecywał, że będzie prowadził politykę przynoszącą korzyści szerokim kręgom społecznym. Dziękował społeczeństwu za to, co nazwał „największym mandatem wyborczym w historii filipińskiej demokracji”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w czwartek Litwę i UE do zniesienia ograniczeń w transporcie towarów z Rosji do obwodu kaliningradzkiego, argumentując, że unijne sankcje wobec Moskwy nie powinny tam obowiązywać. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Rząd Nowej Zelandii włączył do oficjalnej listy grup terrorystycznych funkcjonujące w USA "The Base" i "Proud Boys".

"Proud Boys" to aktywna w przestrzeni publicznej grupa reprezentująca amerykańską, tak zwaną "alternatywną prawicę" (AltRight). Byli oni między innymi uczestnikami szturmu zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol w styczniu 2021 r. Przywódca "Proud Boys" Henry “Enrique” Tarrio oraz czterech innych liderów ruchu zostali w tym miesiącu formalnie oskarżeni przez amerykańską prokuraturę o spisek wywrotowy.

Z kolei "The Base" to raczej luźna siatka mająca za podstawę głównie więzi wirtualne, szerząca ideę rasowej separacji i stworzenia w USA państwa dla ludzi rasy białej, nie wykluczająca użycia w tym celu przemocy.

Agencja Reutera podaje, powołując się na swoje źródła, że tzw. blokada obwodu kaliningradzkiego może zostać wkrótce złagodzona. Są za tym m.in. Niemcy, których żołnierze stacjonują na Litwie w ramach kontyngentu NATO.

Jak podała w środę agencja Reutera, transport towarów między obwodem kaliningradzkim a pozostałą częścią Rosji może w ciągu kilku dni wrócić do normy. Taką informację przekazały agencji dwa źródła znające sprawę.

Według nieoficjalnych doniesień nad kompromisowym rozwiązaniem pracują unijni urzędnicy przy wsparciu Niemiec. Chodzi o zwolnienie obwodu kaliningradzkiego z unijnych sankcji obejmujących tranzyt niektórych rosyjskich towarów. Ruch ładunków między Rosją a enklawą byłby zwolniony z sankcji, ponieważ nie zalicza się do normalnego handlu międzynarodowego, gdyż obwód kaliningradzki jest częścią Rosji.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 10 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
1%