Ukraińcy podmienili tablicę na grobie Juliana Zachariewicza – słynnego polskiego architekta ze Lwowa [+FOTO]

Na nagrobku polskiego architekta Juliana Zachariewicza na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie Ukraińcy umieścili tablice w języku ukraińskim. Wcześniej ściągnięto tablicę w języku polskim, umieszczoną tam przez rodzinę.

Na sprawę zwróciła uwagę facebookowa witryna „Faded traces”, zajmująca się odkrywaniem, dokumentowaniem i popularyzowaniem polskiego dziedzictwa kulturowego na Kresach. W piątek zamieszczono na niej wpis, informujący o „zukrainizowaniu” nagrobka pochowanego na Cmentarzu Łyczakowskim Juliana Zachariewicza, XIX-wiecznego polskiego architekta ze Lwowa, rektora Politechniki Lwowskiej i autora m.in. projektu jej głównego gmachu. Zaprojektował też m.in. gmach Galicyjskiej Kasy Oszczędności, kościół pw. Serca Pana Jezusa na Łyczakowie (obecnie w prawosławnych rękach), gdzie odkryto dawne malowidła zamalowane w latach 90. XX wieku.

Jak opisano, nagrobek Zachariewicza i jego rodziny, zaprojektowany przez samego architekta, został jakiś czas temu odremontowany przez współczesne, ukraińskie władze Politechniki Lwowskiej. W ramach renowacji, tablicę z nazwiskiem Juliana Zacharewicza zmieniono na nową, ale w języku ukraińskim. Zmiany dokonano tylko w przypadku tej tablicy.

 

Nikt nie poinformował o tym fakcie rodzina, która po pewnym czasie zawiesiła na nagrobku swoją tablicę, w języku polskim. Znajdowała się tam przez 5 lat. „Faded traces” podaje, że obecnie znów wisi tam tablica w języku ukraińskim. Polskiej nie ma, zaś obok grobu zainstalowano kamerę. „Tak się tworzy historię na nowo…” – podsumowuje temat ten serwis.

Wpis skomentował m.in. członek rodziny architekta, Sławomir Zachariewicz:

Sam tę prowizoryczną “polską” tablicę zamontowałem. Mam nadzieję, że nagrobek będzie w końcu wyremontowany i napisy w języku, którego mój pradziadek nie znał w końcu zniknie z naszego rodzinnego grobu”.

Do wpisu załączono też zdjęcia. Widać na nich cztery tablice na cokole nagrobka. Dwie z nich, z nazwiskami członków rodziny Zachariewiczów, są w języku polskim. Pozostałe dwie, z nazwiskiem Juliana Zachariewicza, są w języku ukraińskim. Opisują go jako „architekta” i „rektora Politechniki Lwowskiej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodajmy, że na Ukrainie na różne sposoby próbuje się zatrzeć fakt, iż Zachariewicz był Polakiem. Określa się go np. mianem „lwowskiego” lub „galicyjskiego” architekta, względnie podkreśla jego ormiańskie korzenie.

Czytaj także: Ukraińska Wikipedia podaje fałszywe informacje dotyczące słynnego polskiego matematyka [+FOTO]

Facebook / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tadek1955
    tadek1955 :

    Ja tam się Ukraińcom wcale nie dziwię. W Polsce, mało, że zmienia się historię to wręcz pisze się nią na nowo. Nie było bitwy pod Lenino, bitwy i Wał Pomorski, zdobycia Kołobrzegu i wielu innych. A II W. Św. wygrali wyklęci którzy w całej swej chlubnej działalności podczas wojny, z ważnych osobistości, zabili JEDNEGO niemieckiego generała…