Lwów: w dawnym polskim kościele odkryto zamalowane XIX-wieczne malowidła

W znajdującym się obecnie w rękach prawosławnych dawnym kościele pw. Serca Pana Jezusa na Łyczakowie stwierdzono obecność dawnych malowideł zamalowanych w latach 90. XX wieku.

Jak podał w niedzielę lwowski portal Twoje Misto, obecni gospodarze świątyni “znaleźli” pod bieleniem wykonanym w latach 90. secesyjne malowidła, stworzone pod koniec XIX wieku przez lwowskiego artystę Juliana Krupskiego. Obecnie są one badane.

„Dopiero zaczęliśmy, to był pierwszy dzień badań. Obecnie prowadzone są tylko wstępne badania malowideł świątyni. Obrazy są bardzo ciekawe – z okresu secesji, grzechem byłoby ich nie odkryć. Mają bardzo dużą wartość artystyczną” – powiedział konserwator sztuki Andrij Poczekwa.

Konserwator dodał, że na podstawie oględzin można stwierdzić, że malowidła przedstawiające ornamenty i sceny rodzajowe są na całym terytorium świątyni. Według Poczekwy ze względu na znaczne wycieki z dachu i późniejsze warstwy farby zostały one narażone na działanie soli.

Obecny gospodarz kościoła, ks. Nazarij Łozynski przekonuje, że od ośmiu lat próbuje przywrócić świątyni autentyczny wygląd. W tym czasie za pieniądze darczyńców udało się odnowić witraże, drzwi i schody, a miasto sfinansowało naprawę przeciekającego dachu. W planach jest odnowienie malowideł.

Na ten rok zaplanowano jedynie badanie malowideł. Do ich renowacji będzie można przystąpić, gdy będzie znana skala i koszt prac. Gospodarze liczą, że na renowację znajdą się pieniądze od sponsorów i z międzynarodowych grantów.

Rzymskokatolicki kościół pw. Serca Pana Jezusa wraz z klasztorem franciszkanek został zbudowany w latach 1877-1888 według projektu Juliana Zachariewicza. Po II wojnie światowej budowlę przejęły władze sowieckie. W klasztorze umieszczono szpital, w kościele urządzono magazyn. W ciągu kilkudziesięciu lat niewłaściwego użytkowania świątynia została poważnie uszkodzona. W 1991 roku kościół i lewe skrzydło klasztoru przejęli prawosławni. Obecnie należy on do Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

Przypomnijmy, że do podobnego “odkrycia” fresków w lwowskim kościele pw. Marii Magdaleny (używanym przez Ukraińców jako sala organowa) doszło w 2018 roku.

Kresy.pl / tvoemisto.tv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply