Lwów: w dawnym polskim kościele odkryto zamalowane XIX-wieczne malowidła

W znajdującym się obecnie w rękach prawosławnych dawnym kościele pw. Serca Pana Jezusa na Łyczakowie stwierdzono obecność dawnych malowideł zamalowanych w latach 90. XX wieku.

Jak podał w niedzielę lwowski portal Twoje Misto, obecni gospodarze świątyni „znaleźli” pod bieleniem wykonanym w latach 90. secesyjne malowidła, stworzone pod koniec XIX wieku przez lwowskiego artystę Juliana Krupskiego. Obecnie są one badane.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Dopiero zaczęliśmy, to był pierwszy dzień badań. Obecnie prowadzone są tylko wstępne badania malowideł świątyni. Obrazy są bardzo ciekawe – z okresu secesji, grzechem byłoby ich nie odkryć. Mają bardzo dużą wartość artystyczną” – powiedział konserwator sztuki Andrij Poczekwa.

Konserwator dodał, że na podstawie oględzin można stwierdzić, że malowidła przedstawiające ornamenty i sceny rodzajowe są na całym terytorium świątyni. Według Poczekwy ze względu na znaczne wycieki z dachu i późniejsze warstwy farby zostały one narażone na działanie soli.

Obecny gospodarz kościoła, ks. Nazarij Łozynski przekonuje, że od ośmiu lat próbuje przywrócić świątyni autentyczny wygląd. W tym czasie za pieniądze darczyńców udało się odnowić witraże, drzwi i schody, a miasto sfinansowało naprawę przeciekającego dachu. W planach jest odnowienie malowideł.

Na ten rok zaplanowano jedynie badanie malowideł. Do ich renowacji będzie można przystąpić, gdy będzie znana skala i koszt prac. Gospodarze liczą, że na renowację znajdą się pieniądze od sponsorów i z międzynarodowych grantów.

Rzymskokatolicki kościół pw. Serca Pana Jezusa wraz z klasztorem franciszkanek został zbudowany w latach 1877-1888 według projektu Juliana Zachariewicza. Po II wojnie światowej budowlę przejęły władze sowieckie. W klasztorze umieszczono szpital, w kościele urządzono magazyn. W ciągu kilkudziesięciu lat niewłaściwego użytkowania świątynia została poważnie uszkodzona. W 1991 roku kościół i lewe skrzydło klasztoru przejęli prawosławni. Obecnie należy on do Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

Przypomnijmy, że do podobnego „odkrycia” fresków w lwowskim kościele pw. Marii Magdaleny (używanym przez Ukraińców jako sala organowa) doszło w 2018 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / tvoemisto.tv

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz