Aktywiści kilku ukraińskich organizacji zerwali w piątek posiedzenie komitetu wykonawczego rady miasta Lwowa. Dwóch urzędników, w tym zastępca mera Lwowa ds. gospodarczych Hennadij Waśkin, zostało oblanych farbą. W czwartek aktywiści tych organizacji brali udział w bijatyce pod lwowskim ratuszem.

Jak podaje portal Zaxid.net, na dzisiejsze posiedzenie komitetu przyszło do lwowskiego ratusza kilkudziesięciu aktywistów, m.in. z organizacji „Rozwój gromady”, „Ukraińskiego Związku Uczestników ATO” (weteranów wojny w Donbasie) oraz skrajnie nacjonalistycznego „Korpusu Narodowego”. Około 20 z nich weszło na salę obrad, pozostali stali na korytarzu. Gdy prowadzący obrady wicemer Waśkiw zwrócił im uwagę, że nie zgłosili wcześniej chęci brania udziału w obradach, osoby z korytarza próbowały przy użyciu siły wejść na salę. Aktywiści zaczęli stawiać władzom miasta różne zarzuty, m.in. dotyczące przekazywania pieniędzy rosyjskiemu biznesmenowi Igorowi Czurkinowi, machinacji przy przetargach czy przydzielania mieszkań urzędnikom. Domagali się także rozszerzenia porządku obrad o nowe punkty. Z czasem członkom komitetu zaczęto grozić a aktywista Iwan Sprynski oblał Waśkina oraz dyrektora administracji mera Lwowa Jewhena Bojkę zieloną i czerwoną farbą. Według radnego Ihora Zinkiewicza aktywiści zareagowali na oblanie urzędników farbą oklaskami. Po tym incydencie wicemer zakończył obrady i tłum opuścił salę.

Według Zaxid.net aktywiści wymienionych organizacji brali również udział we wczorajszych protestach na lwowskim Rynku pod siedzibą rady miasta. Zebrali się tam przedsiębiorcy prowadzący tymczasowe kioski, którym w kwietniu zabroniono sprzedaży alkoholu. W pewnym momencie doszło do próby szturmu siedziby władz miasta i bijatyki, a później do blokady ruchu tramwajowego na Rynku.

Zaxid.net nazywa uczestników dzisiejszego zajścia „pseudoaktywistami”. Według tego medium Sprynski jest stałym uczestnikiem różnych protestów we Lwowie. Portal zarzuca mu m.in. „manipulacje ziemią” i przeprowadzanie różnych „prowokacji” oraz to, że do grudnia 2013 roku był członkiem Partii Regionów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kijów: burdy ukraińskich nacjonalistów w siedzibie rady miasta

Kresy.pl / zaxid.net / UNIAN
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz