W ostatnim dniu kampanii przed wyborami do Europarlamentu czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości zarzucili Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy prorosyjskość. Wcześniej tego typu oskarżenia wysuwały media popierające obóz rządzący.

W piątek w audycji „Sygnały dnia” w radiowej Jedynce prezes PiS Jarosław Kaczyński wykluczył możliwość koalicji parlamentarnej z Konfederacją. Uzasadnił to „prorosyjskością” tej koalicji.

„To jest formacja – łagodnie mówiąc – prorosyjska, a my jesteśmy formacją prozachodnią. Pomijając już inne cechy tej formacji, to ta prorosyjskość jest ewidentna, można powiedzieć – transparentna” – mówił Kaczyński. Prezes PiS kategorycznie wykluczył możliwość stworzenia koalicji z Konfederacją po wyborach parlamentarnych.

Także w piątek w dzienniku „Polska Times” ukazał się wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim, w którym został on zapytany o Konfederację i „zagrożenie z prawej strony”, stwarzane dla PiS przez to ugrupowanie. W odpowiedzi szef rządu również powiązał Konfederację z Rosją.

„Nową sytuacją w polskiej polityce jest to, że powstała partia tak jawnie antyeuropejska, antyamerykańska i prorosyjska. To jest opcja, przed którą my przestrzegamy, bo jest to opcja niebezpieczna. Ona służy Rosji. Kreml zaciera ręce”. – twierdził Morawiecki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że wcześniej zarzuty prorosyjskości wysuwały wobec Konfederacji prorządowe media. Jak informowaliśmy, w kwietniu br. w programie „Minęła 20” Michała Rachonia na antenie TVP Info, jednym z tematów była Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, która stała się obiektem ataków ze strony prowadzącego i jego gości, podobnie jak protestujący przeciwko amerykańskiej ustawie S.447. W programie redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz krytykował protestujących przeciwko ustawie 447 i sugerował, że są oni opłacani przez amerykańską lewicę. Zaatakował też m.in. kandydata Konfederacji, prof. Włodzimierza Osadczego, urodzonego we Lwowie i wychowanego w Łucku na Wołyniu. Nie wymieniając go z nazwiska, prześmiewczo wypomniał mu, że jeszcze w czasach sowieckich odbywał służbę wojskową w armii radzieckiej. W programie wypowiedział się też Marian Kowalski, według którego Konfederacja to „sitwa” dążąca do stworzenia w Polsce „opcji prorosyjskiej”. Tomasz Sakiewicz twierdził też na antenie Telewizji Republika, że wspierane przez Konfederację protesty przeciw roszczeniom żydowskim to „potężna operacja Moskwy”.

CZYTAJ TAKŻE: Sakiewicz kłamie nt. prof. Osadczego i sugeruje, że to „uśpiony” rosyjski agent

Komentując zarzuty Jarosława Kaczyńskiego polityk Konfederacji, wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak napisał na Twitterze: Do samego końca w kiepskim stylu: nieuczciwie, bez odwagi i bez szacunku dla inteligencji wyborców.

Politycy Konfederacji już wcześniej odpierali zarzuty o „prorosyjskość”. Jak pisaliśmy, 10. maja na konferencji prasowej przedstawiciele tej koalicji przypominali, że w przeszłości zarzut „prorosyjskości” stawiano m.in. ruchom pro-life a Jarosław Kaczyński w wywiadzie udzielonym Tomaszowi Sakiewiczowi powiązał Radio Maryja z Rosją. „Te metody wobec prawicowej konkurencji są stosowane przez Sakiewicza i Kaczyńskiego od początku lat 90.” – mówił poseł Robert Winnicki. Według niego „kreowanie takiej paranoi” pozwala zakamuflować rzeczywiste działania „czy to rosyjskie, niemieckie, amerykańskie, żydowskie, czy jakiekolwiek inne”.

Kresy.pl / Polskie Radio / Times Polska

Czytaj kolejny artykuł
8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz