W programie „Minęła 20” Michała Rachonia na antenie TVP Info, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz krytykował protestujących przeciwko ustawie 447 i sugerował, że są oni opłacani przez amerykańską lewicę. W kuriozalny sposób zaatakował m.in. prof. Włodzimierza Osadczego, nie wymieniając go z nazwiska. W programie wypowiedział się też Marian Kowalski, według którego Konfederacja dąży do stworzenia w Polsce „opcji prorosyjskiej”.

W czwartek wieczorem w programie „Minęła 20” prowadzonym przez Michała Rachonia, jednym z tematów była Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, która stała się obiektem ataków ze strony prowadzącego i jego gości, podobnie jak protestujący przeciwko amerykańskiej ustawie S.447.

Punktem wyjścia był artykuł, który w ostatnim numerze „Gazety Polskiej” zamieścił redaktor naczelny tej gazety, Tomasz Sakiewicz. W tekście zatytułowanym „Narodowcy w służbie lewactwa” atakuje polityków związanych z Konfederacją, krytykując m.in. ich zdecydowany sprzeciw wobec amerykańskiej ustawy S.447 ws. żydowskich roszczeń majątkowych, a także to, że krytykują rząd PiS.

„Pseudonarodowcy stają się dzisiaj wielką nadzieją liberalnej lewicy. W USA prowokując konflikt pomiędzy Polakami i Żydami, mogą doprowadzić do zwycięstwa demokratycznego kandydata. W Polsce odbiorą PiS-owi parę procent i dzięki temu powstanie pierwszy po 1989 roku rząd liberalno-lewicowy. Z punktu widzenia światowego lewactwa” – twierdzi Sakiewicz. Samą ustawę 447 redaktor naczelny „Gazety Polskiej” kolejny raz bagatelizuje, gdyż, jak pisze, dotyczy ona kilkudziesięciu krajów i „nie obowiązuje w Polsce”. Użył też jako argumentu twierdzenia, że „mimo upływu ponad roku, na jej podstawie polski rząd nie oddał ani grosza i oświadczył, że nie zamierza tego robić”.

W programie Michała Rachonia Sakiewicz mówił, że Konfederacja nie przejmie władzy, „tylko odda ją PO”, która według niego byłaby skłonna realizować żydowskie roszczenia majątkowe. Według niego, sprawa ustawy 447 to „ustawka” środowisk lewicowych, mająca na celu skłócenie Polaków i Żydów, a sama ustawa „politycznie nie działa, dopóki się o niej nie mówi”.

– Zastanawiam się, czy część tych ludzi nie jest opłacana przez lewicę amerykańską – powiedział Sakiewicz odnosząc się do liderów protestów przeciwko tej ustawie.

Przeczytaj: Sakiewicz krytykuje protesty przeciwko ustawie 447

Zdaniem naczelnego „GP”, ustawa 447 jest niebezpieczna dlatego, że pozwala psuć stosunki polsko-amerykańskie. – Coraz częściej pojawia się zbitka: „Nie chcemy wojsk amerykańskich [w Polsce] – nie chcemy [ustawy] 447”.

Sakiewicz zaznaczył, że obserwuje liderów protestów przeciwko ustawie 447. – Liderami tych protestów są ludzi, którzy jeździli na Krym, popierają wyjście Polski z NATO, popierają Putina… Jeden z liderów protestu, dzisiaj się okazało, służył w armii sowieckiej i do tego się radośnie przyznał! Że on jest, che che, że był uczestnikiem wojsk sowieckich! – powiedział wyraźnie rozbawiony Tomasz Sakiewicz.

Dziennikarz najpewniej odnosił się do opublikowanego dziś przez portal Niezalezna.pl artykułu nt. prof. Włodzimierza Osadczego, urodzonego we Lwowie i wychowanego w Łucku na Wołyniu, który jeszcze w czasach sowieckich służył w armii radzieckiej.

„Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego nabiera rozpędu i na jaw wychodzą coraz ciekawsze informacje. Chociażby o kandydacie startującym z listy KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Okazuje się, że prof. Włodzimierz Osadczy w przeszłości służył w… Armii Radzieckiej. Jest nawet archiwalne zdjęcie w mundurze. On sam to potwierdził!” – pisze niezalezna.

Tekst ten powstał na podstawie artykułu portalu Kresy.pl, w którym prof. Osadczy zdementował kłamstwa ws. jego zdjęcia, rzekomo „z interwencji sowieckiej w Afganistanie”, rozpowszechnianego w mediach społecznościowych.

– Rzeczywiście, to moje zdjęcie, które swoją drogą bardzo mnie bawi. Zostało mi ono zresztą kiedyś udostępnione przez mojego kolegę z czasów służby w armii sowieckiej, Polaka z Krzemieńca, który również jest na tym zdjęciu. Dla mnie to piękne wspomnienie pewnego środowiska, które się wówczas w armii radzieckiej zawiązało i które jest utrwalone na tym zdjęciu: „polskiego i katolickiego grona młodzieży armii sowieckiej”. Tworzyliśmy tam pewną zaufaną wspólnotę.

Odnośnie twierdzeń, jakoby zdjęcie zostało wykonane podczas interwencji ZSRR w Afganistanie prof. Osadczy zaznacza, że to zupełna nieprawda. – To jakiś absurd. Zdjęcie zrobiono w Woli Wysockiej koło Żółkwi, przy trasie do Lwowa. (…) Natomiast próby kłamstwa w takiej sprawie pokazują, jakich metod chwyta się polityczna konkurencja.

Czytaj więcej: Prof. Osadczy dementuje kłamstwa ws. rzekomego zdjęcia „z interwencji sowieckiej w Afganistanie”

W dalszej części programu Rachonia krytycznie opisano udzielenie przez wiceszefa Ruchu Narodowego i jednego z liderów Konfederacji wywiadu rosyjskiej stacji Sputnik. Podkreślono, że wywiad przeprowadzał Leonid Swirydow, który w 2014 roku został wydalony z Polski na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. O skomentowanie w tej sprawie poproszono byłego polityka Ruchu Narodowego i kandydata na prezydenta Polski Mariana Kowalskiego, przez długi czas związanego ze znanym z antykatolickich i skrajnie proizraelskich poglądów pastora Roberta Chojeckiego.

– W Polsce jest konstytuowanie opcji prorosyjskiej. (…) Z przykrością muszę stwierdzić, że bardzo wielu moich dawnych kolegów z Ruchu Narodowego przyłączyło się do sitwy Grzegorza Brauna i innych, którzy chcą założyć w Polsce opcję prorosyjską. (…) To takie nowoczesne towarzystwo przyjaźni polsko-radzieckiej – powiedział Kowalski. Jego zdaniem, polityków Konfederacji charakteryzuje „jasna niechęć do sojuszu z USA” i traktowanie Donalda Trumpa o wiele gorzej niż poprzedniego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamę. Dodał, że ustawa 447 i „straszenie Polaków Żydami” są przez nich wykorzystywane jako „paliwo polityczne”.

TVP Info / Kresy.pl

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. janusz123
  janusz123 :

  Powiedz Sakevitsch Nr. 1 za co wasz anty polski PISo-szmatlawiec GPC dostal Medal Bander-Bezpieki tj. UB ukrainy ? Ile macie gady banderowskie na sumieniu Polaków-Zydów-Ruskich ? Nr. 2 Ty z kakih herojow Ukraini – Wolyn czy Podole, Centrum ? PIS Kaczynskie-Maciorewicze-Misiewicze (teczowi) to twoja rodzina ? Od kiedy ? I czy fajnie ci jeszcze z preziem ( o zabawy z Misiami nie pytam) ? Czy juz tylko przyzwyczajenie strony biernej ? Bo z preziem to na pewno oblesnie, “rózowe teczki” istnieja – Wikipedia. Tj. pedofile, cioty, pederasci itd.

 2. Kojoto
  Kojoto :

  Sakiewicz to wyjątkowo plugawy kłamca… publicznie krytykował Polonię Amerykańską sprzeciwiającą się ustawie 447, teraz próbuje uderzyć w jedno z dwuch Polskich ugrupowan startujących do Eurokołchozu. Tym drugim jest Akcja Wyborcza Polaków na Litwie…

 3. janusz123
  janusz123 :

  Ja cie zawiadamiam polubownie, spadaj na Banderland. Twoich Herojow juz w Polsce bedzie coraz mniej, tam sie przytulisz Ukro-Besopasnosti, hahlackim przytulku dla ukro-nazistów. W Polsce suwerennej szanse mniej niz zero -0 gnido bandersynska

 4. janusz123
  janusz123 :

  Twpja mordeczka to akurat dla teczowego Kaczora, ( z polykiem ). Jestes niczym. Podkladem dla Ukro-zboków i PISdy i ani grama wiecej. Dla chlopców PISdy za centy, Misia, Jenny i inne mlode – chetne. A za pedofilstwo akta “rózowe teczki” czekaja – Wikipedia

 5. franciszekk
  franciszekk :

  Różnica PO-między prof. Włodzimierzem Osadczy a tzw. Tomaszem Sakiewiczem jest taka, że prof. Osadczy z-m-u-sz-o-n-y był do służby w armii czerwonej podobnie jak ja i wielu Polaków do służby w tzw. armii PRL!
  Tomasz Sakiewicz – tzw. “polak” nie m-u-s-i służyć ANTY-polskiej i NEO-banderowskiej SBU i być przez nią NAGRADZANY!!!!…….

  • jwu
   jwu :

   Powiem Ci Franek ,że i ja służyłem w LWP ,i wcale nie odbieram tego jako zło konieczne i zamordyzm poprzedniego ustroju.W tamtych czasach nawet w tzw,krajach demokratycznych (NATO) obowiązkowa była zasadnicza służba wojskowa.Kończąc dodam ,że czuję się lepiej przygotowany do walki z wrogiem niż ci weekendowi żołnierze Macierewicza.

   • franciszekk
    franciszekk :

    Tak czy inaczej była to obowiązkowa służba wojskowa i prof. Osadczy musiał ją odbyć lub ponieść karę – więzienie za odmowę służby aaa… tzw. Sakiewicz nie musiał odbierać ANTY – polskiej nagrody od NEO-banderowców!

    • jwu
     jwu :

     Na całym Świecie gdzie wojsko było oparte na służbie zasadniczej ,była to służba obowiązkowa.I nie tylko w krajach UW ,(za miganie się od niej) karano więzieniem.A poza tym jak wspomniałem we wcześniejszym wpisie, 1/3 mieszkańców kraju z przeniesioną stolicą, służyła w tej armii (sowieckiej) i są dumni z tego oni,oraz kraj w którym mieszkają.

 6. jwu
  jwu :

  Panie Sakiewicz ,proszę wymienić mi tych wszystkich spośród pana ukraińskich kolegów ,którzy nie służyli w sowieckiej armii ? Poza tym, 1/3 mieszkańców Izraela (kraju tak szanowanego przez pana) w tej armii służyła.Są dumni z tego i nie muszą się wcale ukrywać.

 7. jaro7
  jaro7 :

  Szczujnia made in Sakiewicz i Karnowski będący na utrzymaniu PiS i obcych służb dała głos w obawie o utrate dochodów .Degeneraci,zaprzańcy i kolaboranci ,ale przyjdzie czas że znajdą się kije na ich pro banderowskie ryje

 8. Anita
  Anita :

  janusz123 @janusz123 Oj, musiało zaboleć 😉 Chłopie wszystko Ci się z jednym kojarzy, to jest choroba, ale można leczyć. Niestety Sakiewicz ma rację, obecny tzw Ruch Narodowy, to jest zbieranina zapiekłych, w najlepszym razie pożytecznych idiotów. Każdy, kto choć trochę potrafi myśleć wie, że jeśli PiS umoczy w wyborach, to platfusy i komuniści tym razem zwyczajnie zdelegalizują RN, ale może właśnie o to chodzi takim trollom jak Ty