Konfederacja zarzuciła rządowi PiS, że importuje węgiel z Rosji [+VIDEO]

W czwartek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa liderów Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, na której odniesiono się do rekordowych wskaźników importu węgla z Rosji w 2018 roku.

Maciej Maciejowski ze Skutecznych Piotra Marca – Liroya, który prowadził konferencję, nawiązał obchodzonego tego dnia w Rosji Dnia Zwycięstwa. „Rosja dzisiaj świętuje zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, niestety może też świętować zwycięstwo nad polskim węglem, a to dzięki PiS-owi” – mówił. Maciejowski wspomniał, że media związane z partią rządzącą, na czele z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem (którego nazwał „Goebbelsem PiS-u”) oskarżają Konfederację o prorosyjskość. „Dzisiaj udowodnimy, która partia na polskiej scenie politycznej jest tak naprawdę prorosyjska i dlaczego jest to Prawo i Sprawiedliwość” – zapowiadał działacz Skutecznych.

Poseł Jacek Wilk (partia KORWiN) przypomniał, że w 2018 roku pod rządami Prawa i Sprawiedliwości do Polski sprowadzono prawie 20 mln ton węgla, w większości z Rosji. „Przypominam, że PiS zanim doszło do władzy, głosiło, że węgiel sprowadzany z Rosji to jest finansowanie przemysłu zbrojeniowego Putina” – mówił Wilk. „Co się teraz dzieje? PiS bije rekordy w tym procederze, a minister Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, jest grabarzem polskiego górnictwa.” – dodawał. Parlamentarzysta zarzucił partii rządzącej, że „hołduje” ideologii nakazującej odejście od węgla, mimo iż jest to największy polski zasób energetyczny a nowoczesne technologie pozwalają na „czyste” wykorzystanie tego surowca. „Zamiast iść w tym kierunku, pan minister Tobiszowski morduje kolejne kopalnie i nazywa to restrukturyzacją. Ceny węgla w Polsce rosną i przez to otwiera się rynek na węgiel zagraniczny, na węgiel rosyjski” – twierdził Wilk mówiąc, że jest to sprzeczne z polską racją stanu. Poseł zaznaczał, że odchodzenie od węgla wcale nie jest ogólnoświatowym trendem. W opinii Jacka Wilka Polska powinna korzystać z węgla i umacniać swoją suwerenność energetyczną.

Poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy) wskazywał, że brak wypowiedzenia pakietu klimatycznego przez Polskę działa na korzyść energetyki francuskiej i niemieckiej. „Ja się pytam dzisiaj pana Brudzińskiego, pana Kamińskiego, pana Błaszczaka, który jeszcze jakiś czas temu żądał embarga na węgiel (…) kiedy zaczniecie wyłapywać realnych ruskich agentów, którzy sprawiają, że dziesiątki milionów ton rosyjskiego węgla wjeżdża do Polski (…) i dzięki temu bogaci się państwo rosyjskie a Władimir Putin ma szansę na kolejne zbrojenia?” – pytał Winnicki. W jego opinii są to poważne kwestie, w odróżnieniu od „niepoważnych” oskarżeń o prorosyjskość płynących ze strony propisowskich ośrodków medialnych w kierunku Konfederacji.

PRZECZYTAJ: Sakiewicz kłamie nt. prof. Osadczego i sugeruje, że to „uśpiony” rosyjski agent

Odpowiadając na pytania dziennikarzy politycy Konfederacji przypomnieli, że w przeszłości zarzut „prorosyjskości” stawiano m.in. ruchom pro-life a Jarosław Kaczyński w wywiadzie udzielonym Tomaszowi Sakiewiczowi powiązał Radio Maryja z Rosją. „Te metody wobec prawicowej konkurencji są stosowane przez Sakiewicza i Kaczyńskiego od początku lat 90.” – mówił Winnicki. Według niego „kreowanie takiej paranoi” pozwala zakamuflować rzeczywiste działania „czy to rosyjskie, niemieckie, amerykańskie, żydowskie, czy jakiekolwiek inne”.

Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zefir
  zefir :

  O to właśnie Sakiewiczowi i Jarosławowi chodzi,by przypisując Konfederacji zbrodnię prorosyjskości,wpędzać polityczną konkurencję w paranoję bezsilności,by zakamulować swą rzeczywistą pro-żydowską,pro-usmańską,pro-banderowską bezradność działania,by przykryć swą energetyczną nieudolność. W tym tumulcie niewielu wyborców się kapnie,że ekonomiczną zbrodnią jest importu węgla hołdowanie w sytuacji posiadania największych w Europie podziemnych zasobów tego surowca energetycznego.

 2. zs
  zs :

  PO i PiS pomiedzy soba, teraz juz konkuruja tylko na to „co kto powiedzial”.

  Widocznie boja sie, ze krytykujac siebie nawzajem dostarcza sily argumentow Konfederacji.

  Moim zdaniem jest to najprostrza droga do samooslabienia POPISU – ta nazwa kiedys byla teoria spiskowa a teraz ich zwiazek staje sie widoczny, jak przy wywolywaniu filmu powoli uwidaczniaja sie kontury obrazu.

  Jedna z przyczyn kryzysu POPIS bedzie sprawa wegla.

 3. bob
  bob :

  @tagore: dlatego odchodząc od węgla jednocześnie zablokowali wiatraki i nie zainwestowali w nowe źródła energii ale 12 mld na przekupienie przed wyborami emerytów to jest pomyśl ile za to można by wytworzyć zielonej energii a to się = dodatni bilans handlowy + brak finansowania rosjan + brak trucia polskich dzieci i mniej osób chorych na raka + brak kar za małą produkcję zielonej energii do czego się zobowiązaliśmy umowami