Nieznane osoby wymazały farbą pomnik w formie krzyża we wsi Fredropol w województwie podkarpackim poświęcony mieszkańcom wsi-członkom ukraińskiego podziemia. Naniesiono na nim także antybanderowskie napisy. O sprawie poinformowała w piątek strona internetowa ukraińskiego czasopisma wydawanego w Polsce „Nasze Słowo”.

Według „Naszego Słowa” napisy na pamiątkowym krzyżu odkryli byli mieszkańcy wsi, którzy w niedzielę 5. maja przyjechali na cmentarz we Fredropolu, na którym znajduje się pomnik. Były to napisy w języku polskim „Jbac UPA” [sic! – red.], „Mordercy kobiet i dzieci”, „Stefan Bandera dziwka” itp. Pomnik wymazano także farbą, włącznie z tablicą, na której wymieniono nazwiska „członków podziemia” z Fredropola.

„Nasze Słowo” używa wobec osób upamiętnionych przez pomnik określeń „członkowie podziemia” i „powstańcy”. Sugeruje to, że pomnik jest poświęcony bojownikom OUN-UPA. Incydent skomentowała dla „Naszego Słowa” szefowa przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Maria Tucka, która próbowała przedstawiać upamiętnienie jako pomnik nagrobny. „W mojej opinii to nie tylko krzyż. To mogiła. Tam są pochowani mieszkańcy wsi, którzy byli w podziemiu” – twierdziła Tucka.

Związek Ukraińców w Polsce ma zamiar złożyć w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Jak pisze „Nasze Słowo”, nie był to pierwszy taki incydent na cmentarzu we Fredropolu. W listopadzie ub. roku nieznani sprawcy zniszczyli tam dwa ukraińskie groby. Oba nagrobki zostały już odnowione.

PRZECZYTAJ: Kolejny nielegalny „pomnik UPA” na Podkarpaciu? Sprawą ma zająć się policja

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński IPN krytykuje Polskę ws. pomników podając zmanipulowane informacje

Kresy.pl / Nasze Słowo

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Jak było tak i jest Wołyń trwa nadal……
  Przyjaciele „rzondu i ich eskimoskich nadzorców , mordercy z Ukrainy bestialsko zamordowali zadźgali nożami ,znęcając się nad nim,… Polaka , który ujął się za sprzedawczynią, wyzywana przez Ukraińców „ty polska k***wo, ty dziwko je ***ana”.
  Po zadźganiu nożami, roztrzaskali Mu głowę o betonowy kwietnik!!
  Proponuje pani Romaszewskiej, Kowalowi, Targalskiemu, Sakiewyczowi,Grajkewskiemu, Wildstein owi,Tymie z ZUwP, aby pojechali pofilozofować o przyjaźni z osieroconą Rodziną zamordowanego/jednego z wielu/. Śmiało przedstawić swoje argumenty, czy czekamy aż przyjaciele i wasi rodacy waszej rodzinie też tak zrobią????
  Jakim prawem te śmieci mordują Polaków, gwałcą Polki,rabują i znęcają się nad polskimi Rodzinami w tym dziećmi/ patrz Chełm/,kompletnie pijani w samochodach rozwalają ludzi na drogach i domy.???
  Rodziny zamordowanych i skrzywdzonych Polaków płacą podatki na utrzymanie 60 organizacji ukraińskich w Polsce, 500+ dla Ukrainek, nawet jeśli nie mieszkają z dziećmi w Polsce, tylko mąż… emerytury z zaliczeniem okresu pracy na Ukrainie BEZ zwrotu składek z tamt, ZUSu/ nigdzie na świecie tak nie ma/???????
  A Polacy umierają bo brakuje pieniędzy na leczenie !!

  .https://twitter.com/Kris77Tany/status/1126492815868006402

 2. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Z punktu widzenia polskiego prawa każdy członek OUN czy UPA to zbrodniarz. Istnienie na obszarze RP pomników gloryfikujących zbrodniarzy, to nie tylko potwarz wobec ofiar, ale i kpina z polskiego prawa! Przydałoby się, aby przy okazji drukowania kolejnych wydań kodeksu karnego, umieszczono w nich stosowną do rzeczywistości poprawkę: nie dotyczy Ukraińców. Ci, ewidentnie, stoją w Polsce ponad prawem! Przykład tego, i podobnych mu pomników, są tego widocznym dowodem!

  • zbigniew2707
   zbigniew2707 :

   Napisałeś bzdurę: „Z punktu widzenia polskiego prawa każdy członek OUN czy UPA to zbrodniarz”. To nieprawda! Nie ma takiego dokumentu! Tak samo nie każdy polski „żołnierz wyklęty” jest bohaterem i nie każdy zbrodniarzem. Trzeba się trochę douczyć. A finansowanie prasy mniejszości narodowych nie jest żadną łaską większości, a obowiązkiem każdego poważnego państwa demokratycznego. Ukraińcy też płacą podatki w Polsce i ci,będący naszymi obywatelami, i ci, co przyjechali teraz do pracy.

 3. Andrzej2
  Andrzej2 :

  Polska nie powinna zezwalac na stawianie, jakichkolwiek upamietnien zbrodniarza OUN- UPA. Byli to zdrajcy Panstwa i Narodu Polskiego, dzialajacy na jego szkode, probujacy oderwac czesc jego terytorjum. Dzialalnosc faszystowsko- szowinistycznej OUN – UPA doprowadzila do ludobojstwa Zydow, Polakow i innych narodowosci. Oprawcy z OUN- UPA dokonywali przepotwornych zbrodni glownie w stosunku do niewinnych, bezbronnych kobiet i dzieci. Nigdzie we wspolczesnym swiecie nie mialy miejsca takiego typu potwornosci. Niemniej tragiczne jest to , ze mlodziez szkolna na Ukrainie jest wychowywana w duchu kultu zbrodniarzy i ich ideologii, to moze w przyszlosci zaowocowac tylko powtorka z minionej historii.