Departament Stanu USA: Pompeo spotka się z Ławrowem i Putinem

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo wybiera się do Rosji, gdzie spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem i prawdopodobnie także z prezydentem Władimirem Putinem. Będzie to pierwsze rosyjsko-amerykańskie spotkanie na takim szczeblu od 10 miesięcy.

Jak podaje agencja TASS powołując się na komunikat Departamentu Stanu, Pompeo będzie przebywał w Rosji od niedzieli 12. maja do wtorku 14. maja. W poniedziałek spotka się w Moskwie z pracownikami amerykańskiej ambasady, amerykańskimi biznesmenami oraz amerykańskimi studentami. Ma także zamiar złożyć wieniec pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Następnego dnia spotka się w Soczi z Ławrowem, a także, jak wynika z amerykańskiego komunikatu, z Putinem. Strony omówią „pełen zakres dwustronnych i wielostronnych wyzwań”.

Rosyjskie MSZ podało, że Ławrow i Pompeo poruszą w Soczi sprawy dwustronne a także sytuację w Wenezueli, Syrii i na Ukrainie. Porozumienie w sprawie wizyty osiągnięto 6. maja podczas rozmów w Rovaniemi na Radzie Arktycznej, na której pojawili się zarówno Pompeo jak i Ławrow. Wcześniej, 3. maja, z inicjatywy strony amerykańskiej doszło do rozmowy telefonicznej pomiędzy Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem.

Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa głównym punktem wizyty Pompeo jest spotkanie z Ławrowem. Pieskow nie wykluczył, że po rozmowach szefów dyplomacji Putin przyjmie w Soczi amerykańskiego gościa.

Jak pisaliśmy, ostatnie dni są dla Mike’a Pompeo okresem nadzwyczaj wytężonej pracy. Amerykański sekretarz wybrał się w poniedziałek w podróż po Europie i dwukrotnie musiał w tym czasie zmieniać swoje plany. Najpierw we wtorek z powodu „pilnych spraw” odwołał dawno oczekiwaną wizytę w Niemczech, gdzie miał rozmawiać ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem i Angelą Merkel. Zamiast tego pojawił się w Bagdadzie, gdzie zapewniał tamtejsze władze, iż USA będą bronić Irak przed rzekomo planowanymi atakami ze strony Iranu. W środę wrócił do Europy odwiedzając Wielką Brytanię, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Jeremym Huntem i premier Theresą May. W czwartek z powodu „pilnych spraw” odwołał wizytę na Grenlandii i wrócił do Waszyngtonu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Putin i Trump za polepszeniem relacji swoich państw

Kresy.pl / TASS / Onet

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz