Pompeo odwołał wizytę w Niemczech z powodu „pilnych spraw”

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo w ostatniej chwili odwołał mającą odbyć się we wtorek wizytę w Niemczech. Jak poinformowała amerykańska ambasada w Berlinie powodem decyzji były „pilne sprawy”.

Szczegółowej przyczyny odwołania wizyty Pompeo w Berlinie nie podano. Sekretarz Stanu USA miał najpierw spotkać się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem, a później z Angelą Merkel. Wśród planowanych tematów rozmów wymieniano konflikty w Syrii i na Ukrainie, sytuację w Wenezueli, sankcje wobec Iranu, wydatki Niemiec na obronność, budowę rurociągu Nord Stream 2 oraz możliwe nałożenie amerykańskich ceł na europejskie samochody.

Amerykańska ambasada zapowiedziała ustalenie nowego terminu wizyty. „Sekretarz [Pompeo] z niecierpliwością oczekuje na swój rychły przyjazd do Berlina” – podano.

Pompeo ostatnio przebywał w Finlandii na spotkaniu Rady Arktycznej. W środę poleci do Londynu, gdzie spotka się z premier May i sekretarzem ds. zagranicznych Jeremy’m Huntem. Rzecznik ambasady USA w Wielkiej Brytanii potwierdził, że w tej kwestii plany Mike’a Pompeo nie uległy zmianie.

Agencja dpa informując o odwołaniu wizyty przypomniała, że Pompeo nie pojawił się również na monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w lutym br. pomimo tego, iż w tym czasie przebywał w Europie (w związku z bliskowschodnią konferencją w Warszawie).

W kontekście odwołania wizyty amerykańskiego sekretarza przypomniano, że od czasu objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa stosunki na linii Waszyngton-Berlin uległy ochłodzeniu. Trum wielokrotnie krytykował Niemcy za zbyt niski, jego zdaniem, poziom wydatków na obronność, udział w projekcie Nord Stream 2 oraz wysoką nadwyżkę w handlu z USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA wysyłają grupę uderzeniową okrętów i bombowce na Bliski Wschód

Kresy.pl / dpa / Reuters / Deutsche Welle / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz