Polacy w Grodnie i w Lidzie wywiesili biało-czerwone flagi [+FOTO]

Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą polscy mieszkańcy Grodna i Lidy na Białorusi wywiesili biało-czerwone flagi.

Informacja o akcji przeprowadzonej 1 maja ukazała się na blogu Polacy Grodzieńszczyzny, który od lat relacjonuje działania oraz wyraża poglądy nieformalnej grupy młodych Polaków z tej części Kresów Wschodnich. Jak wynika z wpisu, młodzi Polacy z Grodna i Lidy rozdzielili około 80 polskich flag narodowych wśród mieszkańców obu miast. „Przeprowadzenie akcji 1 maja miało pozwolić wszystkim obdarowanym na otwarte świętowanie Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą” – napisał redaktor bloga. Działania prowadzono pod hasłem „Widoczna Polskość”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W artykule zacytowano jednego z uczestników akcji Marka Leszczyńskiego, twierdzącego że „głównym celem akcji było dostarczenie symboli narodowych do jak największej ilości mieszkańców Grodzieńszczyzny polskiego pochodzenia, a także zachęcenie ludzi do demonstracji swojej polskości w święta narodowe”. Młodzież przeprowadziła akcję z powodzeniem, bowiem na blogu zamieszczono także zdjęcia pokazujące biało-czerwone flagi wywieszone na szeregu budynków.

Na blogu podkreślono, że akcja została przeprowadzona z inicjatywy warszawskiej Fundacji Młode Kresy. Założycielem i prezesem Fundacji jest pochodzący z Lidy Mirosław Kapcewicz. To on był pomysłodawcą działań w które włączyła się miejscowa młodzież. Od 2011 r. był on liderem nieformalnej grupy polskiej młodzieży w tym mieście, która w różnych formach prowadziła działalność na rzecz podtrzymania, promowania polskiej tożsamości narodowej i wspierania społeczności polskiej. Grupa ta stała się celem nacisku ze strony białoruskiej milicji i KGB, a operacja jaką białoruskie służby podjęły przeciw Kapcewiczowi zmusiła go do emigracji do Polski co co opisaliśmy w 2016 r. na naszym portalu. Dalej jednak stara się działać na rzecz podtrzymywania polskości na Grodzieńszczyźnie, już poprzez założoną przez siebie fundację.

„Zaplanowałem przeprowadzenie akcji „Widoczna Polskość” z tego względu, że tej polskości na co dzień nie widać, na ulicach naszego miasta i na ulicach Grodzieńszczyzny. A Polaków mieszka tam sporo, w naszym mieście [Lidzie] 40 procent” – tłumaczył dziennikarzowi naszego portalu Kapcewicz dodając, że młodzi działacze zachęcali obdarowanych flagami aby je wywiesili z okazji święta polskich barw narodowych, jak i samych Polaków żyjących poza obecnymi granicami Polski, które obchodzone są 2 maja. Na pytanie dlaczego społeczność polska jest tak mało widoczna w miastach Grodzieńszczyzny, prezes Fundacji Młode Kresy stwierdza: „To wszystko skutki Związku Radzieckiego. Jeśli chodzi o szkolnictwo, ostatnią polską szkołę zamknięto na Białorusi w 1948 r. Polacy na Białorusi nie mieli dostępu do szkolnictwa polskiego, z tego powodu u wielu tutejszych brak znajomości polskiego języka. Druga rzecz to represje, jeszcze w czasach Związku Radzieckiego i to się przeniosło na dzisiejszą Białoruś. Władze białoruskie nie są nastawione pozytywnie do propolskiej aktywności”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak tłumaczy Kapcewicz miejscowa młodzież, która z chęcią podjęła się przeprowadzenia akcji, odwiedzała z flagami rodziny, które jednoznacznie poczuwają się do polskości. „Wszyscy reagowali bardzo pozytywnie” – opowiada działacz – „kilka osób wywiesiło flagi w centrum Lidy. Obserwowaliśmy jaka będzie reakcja podczas wywieszania. Nie było żadnej agresji czy negatywnych reakcji”.

Nie jest to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona przez grupę polskiej młodzieży w Lidzie. Jeszcze w 2013 r. za ich zachętą na niektórych domach w tym mieście pojawiły się biało-czerwone flagi 11 listopada, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Naszym celem jest dostarczenie polskich symboli narodowych do każdej polskiej rodziny na Białorusi. Żeby każda polska rodzina miała flagę narodową, żeby mogła wywiesić ją w święto narodowe. Zamierzamy kontynuować akcję” – zadeklarował Kapcewicz.

polacygrodzienszczyzny.blogspot.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz