Polacy w Grodnie i w Lidzie wywiesili biało-czerwone flagi [+FOTO]

Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą polscy mieszkańcy Grodna i Lidy na Białorusi wywiesili biało-czerwone flagi.

Informacja o akcji przeprowadzonej 1 maja ukazała się na blogu Polacy Grodzieńszczyzny, który od lat relacjonuje działania oraz wyraża poglądy nieformalnej grupy młodych Polaków z tej części Kresów Wschodnich. Jak wynika z wpisu, młodzi Polacy z Grodna i Lidy rozdzielili około 80 polskich flag narodowych wśród mieszkańców obu miast. “Przeprowadzenie akcji 1 maja miało pozwolić wszystkim obdarowanym na otwarte świętowanie Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą” – napisał redaktor bloga. Działania prowadzono pod hasłem “Widoczna Polskość”.

W artykule zacytowano jednego z uczestników akcji Marka Leszczyńskiego, twierdzącego że “głównym celem akcji było dostarczenie symboli narodowych do jak największej ilości mieszkańców Grodzieńszczyzny polskiego pochodzenia, a także zachęcenie ludzi do demonstracji swojej polskości w święta narodowe”. Młodzież przeprowadziła akcję z powodzeniem, bowiem na blogu zamieszczono także zdjęcia pokazujące biało-czerwone flagi wywieszone na szeregu budynków.

Na blogu podkreślono, że akcja została przeprowadzona z inicjatywy warszawskiej Fundacji Młode Kresy. Założycielem i prezesem Fundacji jest pochodzący z Lidy Mirosław Kapcewicz. To on był pomysłodawcą działań w które włączyła się miejscowa młodzież. Od 2011 r. był on liderem nieformalnej grupy polskiej młodzieży w tym mieście, która w różnych formach prowadziła działalność na rzecz podtrzymania, promowania polskiej tożsamości narodowej i wspierania społeczności polskiej. Grupa ta stała się celem nacisku ze strony białoruskiej milicji i KGB, a operacja jaką białoruskie służby podjęły przeciw Kapcewiczowi zmusiła go do emigracji do Polski co co opisaliśmy w 2016 r. na naszym portalu. Dalej jednak stara się działać na rzecz podtrzymywania polskości na Grodzieńszczyźnie, już poprzez założoną przez siebie fundację.

“Zaplanowałem przeprowadzenie akcji “Widoczna Polskość” z tego względu, że tej polskości na co dzień nie widać, na ulicach naszego miasta i na ulicach Grodzieńszczyzny. A Polaków mieszka tam sporo, w naszym mieście [Lidzie] 40 procent” – tłumaczył dziennikarzowi naszego portalu Kapcewicz dodając, że młodzi działacze zachęcali obdarowanych flagami aby je wywiesili z okazji święta polskich barw narodowych, jak i samych Polaków żyjących poza obecnymi granicami Polski, które obchodzone są 2 maja. Na pytanie dlaczego społeczność polska jest tak mało widoczna w miastach Grodzieńszczyzny, prezes Fundacji Młode Kresy stwierdza: “To wszystko skutki Związku Radzieckiego. Jeśli chodzi o szkolnictwo, ostatnią polską szkołę zamknięto na Białorusi w 1948 r. Polacy na Białorusi nie mieli dostępu do szkolnictwa polskiego, z tego powodu u wielu tutejszych brak znajomości polskiego języka. Druga rzecz to represje, jeszcze w czasach Związku Radzieckiego i to się przeniosło na dzisiejszą Białoruś. Władze białoruskie nie są nastawione pozytywnie do propolskiej aktywności”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak tłumaczy Kapcewicz miejscowa młodzież, która z chęcią podjęła się przeprowadzenia akcji, odwiedzała z flagami rodziny, które jednoznacznie poczuwają się do polskości. “Wszyscy reagowali bardzo pozytywnie” – opowiada działacz – “kilka osób wywiesiło flagi w centrum Lidy. Obserwowaliśmy jaka będzie reakcja podczas wywieszania. Nie było żadnej agresji czy negatywnych reakcji”.

Nie jest to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona przez grupę polskiej młodzieży w Lidzie. Jeszcze w 2013 r. za ich zachętą na niektórych domach w tym mieście pojawiły się biało-czerwone flagi 11 listopada, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. “Naszym celem jest dostarczenie polskich symboli narodowych do każdej polskiej rodziny na Białorusi. Żeby każda polska rodzina miała flagę narodową, żeby mogła wywiesić ją w święto narodowe. Zamierzamy kontynuować akcję” – zadeklarował Kapcewicz.

polacygrodzienszczyzny.blogspot.com/kresy.pl

 

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply