Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje przeciwko Iranowi. Zostaną nimi objęte wszystkie podmioty, które podejmą współpracę z Irańczykami.

Nowe sankcje mają uniemożliwić przedsiębiorstwom i bankom przeprowadzanie transakcji z Irańczykami przy wykorzystaniu systemów płatności nieopartych na dolarze, napisał w środę portal Forsal, opierając się na informacjach agencji Reuters. „Ktokolwiek złamie amerykańskie sankcje, zostanie zidentyfikowany i pociągnięty do odpowiedzialności” – amerykańska agencja informacyjna cytuje wypowiedź wysokiego przedstawiciela administracji Donalda Trumpa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Komentując deklarację władz Iranu, iż państwo to wycofuje się z „niektórych postanowień” międzynarodowej umowy w sprawie irańskiego programu atomowego z 2015 r. urzędnik Białego Domu nazwał ją „nuklearnym szantażowaniem Europy”.

Forsal przypomina też, że specjalny wysłannik USA do spraw Iranu Brian Hook zapowiedział, że rynek ustabilizował się już po wykluczeniu z niego irańskich producentów dlatego Waszyngton nie zamierza już przyznawać żadnym państwom zezwolenia na import irańskiej ropy. Hook zapowiedział, że USA nie chcą wojny z Irańczykami, ale będą wywierać „maksymalną presję” na Iran, aż „zmieni się jego zachowanie”.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w wywiadzie dla „Wall Street Journal” oświadczył, że jego wizyta w Iraku związana była z wola zapewnienia tego państwa, że będzie broniony przed atakami Iranu, które mają być planowane Teheranie. Iran według Pompeo „eskaluje swe działania”.

W niedzielę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego amerykańskiego prezydenta John Bolton poinformował o wysłaniu okrętów i samolotów w rejon Bliskiego Wschodu. Ruch Amerykanów ma być motywowany serią „oznak i ostrzeżeń” o zagrożeniu ze strony Iranu. Jak twierdził Bolton, Stany Zjednoczone chcą pokazać, że jakikolwiek atak na interesy USA lub jego sojuszników spotka się z „bezlitosną” odpowiedzią. Doradca Trumpa ujawnił, że w rejon Bliskiego Wschodu skieruje się grupa okrętów z lotniskowcem „Abraham Lincoln” na czele oraz eskadra bombowców.

forsal.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz