Wenezuela: Zastępca lidera opozycji aresztowany

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego czyli parlamentu nieuznawanego przez władze wykonawcze Wenezueli został zatrzymany w Caracas.

Edgar Zambrano jest zastępcą Juana Guaido jako przewodniczącego parlamentu zeszłej kadencji, który kontynuuje działalność wbrew stanowisku władzy wykonawczej i sądowniczej Wenezueli, uważając się za jedyny demokratycznie wybrany organ w kraju. Guaido ogłosił się w styczniu tymczasowym prezydentem Wenezueli zyskując uznanie USA i większej części państw Ameryki Południowej. Nominował Zambrano na swojego wiceprezydenta. W środę wieczorem jego zastępca został aresztowany przez oficerów wenezuelskiego wywiadu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podaje Deutsche Welle i France24 Zambrano został aresztowany za uczestnictwo w zbrojnej rebelii jaką Juan Guaido wywołał 30 kwietnia w celu obalenia Nicolasa Maduro. Wzięła w niej jednak udział tylko niewielka grupa żołnierzy i pucz zakończył się niepowodzeniem. Sąd Najwyższy bada już sprawę sześciu deputowanych Zgromadzenia Narodowego jako podejrzanych o uczestnictwo w rebelii.

„Reżim porwał pierwszego wiceprezydenta” – napisał na Twitterze Guaido – „próbują zniszczyć władzę reprezentującą Wenezuelczyków”. Zambrano został zatrzymany z siedziby swojej partii w środę o godz. 18.35 czasu miejscowego. Następnie został odwieziony do aresztu w Caracas. Już po jego aresztowaniu Sąd Najwyższy wydal zgodę na zatrzymanie kolejnych trzech deputowanych Freddego Superlano, Sergio Vergary and Juan Andresa Meji.

dw.de/france24.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz