Kwietniowa decyzja premiera, zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania w maju wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym, rażąco naruszyła prawo – uznał we wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał we wtorek, że podjęta w kwietniu decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, która zobowiązywała Pocztę Polską do przygotowania w maju wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym, naruszała prawo w sposób rażący – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Skargę w omawianej sprawie złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Adam Bodnar, Rzecznik praw Obywatelskich, zaskarżył decyzję premiera. Wskazał, że wspomniana decyzja polecała Poczcie Polskiej „realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na podjęciu i realizacji czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym”.

Poczta Polska wystąpiła na podstawie decyzji premiera do władz samorządowych o przekazanie jej spisów wyborców.

Sąd przyznał rację argumentacji, którą wskazał w skardze Bodnar. Sąd uznał, że Mateusz Morawiecki nie miał prawa zlecić rozpoczęcia jakichkolwiek przygotowań do wyborów prezydenckich. Obowiązujące prawo stanowi, że jedyny organ, który jest do tego uprawniony to Państwowa Komisja Wyborcza (PKW).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Niedoszłe wybory kosztowały Pocztę Polską co najmniej 69 mln złotych

„Zaskarżona decyzja jest nieważna. (…) Przepis przewiduje dwie podstawy stwierdzenia nieważności: gdy rażąco narusza prawo i została wydana bezpodstawnie. W ocenie sądu obie te podstawy w tej sprawie zaistniały” – uznał w postanowieniu Wojewódzki Sąd Administracyjny.

WSA orzekając w omawianej sprawie stwierdził nieważność tej decyzji. Wyrok nie jest prawomocny. Przysługuje od niego skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

pap / fakty.interia.pl / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz