Kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w ostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Jak napisali na swojej stronie internetowej, dodatkowo z okazji 100-lecia Obrony Lwowa uczcili Orlęta Lwowskie.

Według relacji Stowarzyszenia Wielki Śląsk dzięki tegorocznej zbiórce udało się zebrać blisko 20 kartonów z przyborami szkolnymi dla polskiej młodzieży na Kresach. Inaczej niż w poprzednich latach przekazali je obdarowanym osobiście. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości.

Dzisiejsze [polskie] władze w imię interesów banderowskiej Ukrainy zapomniały o największych polskich bohaterach. My jako Polacy, Wrocławianie i kibice Śląska nie mogliśmy przejść obojętnie obok tej rocznicy. – napisali kibice.

Po drodze do Lwowa zatrzymano się w Mościskach, gdzie przekazano dary polskiej szkole nr 3. Jak przypomnieli kibice, szkoła została w 2017 roku podpalona, ale zniszczenia zdołano odremontować. „Jednak takie sytuacje pokazują jak miejscowi Polacy traktowani są przez naród, który polskie władze tak bardzo wspierają.” – skomentowano na stronie Stowarzyszenia.

Kolejnym przystankiem kibiców Śląska była polska szkoła nr 10 we Lwowie. Jak napisali, przybycie do Lwowa było pełne emocji; szczególne emocje towarzyszyły im też przy mijaniu pomnika Stepana Bandery. Podobne wrażenia mieli na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Obrońców Lwowa obserwując dowody zacierania śladów polskości przez Ukraińców. „Symbolem antypolskiej retoryki i uprzedzeń jest zasłonięcie płytami dwóch lwów, które strzegą cmentarza Orląt Lwowskich” – napisali kibice.

Stowarzyszenie Wielki Śląsk przygotowało na okazję wizyty na Cmentarzu Obrońców Lwowa specjalną oprawę. Na grobie pięciu nieznanych żołnierzy złożono kwiaty. Później na tle katakumb rozwinięto transparenty z hasłem „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”. Powyżej powieszono transparent w biało-czerwonych barwach z nazwą wrocławskiego klubu. Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac.

Z pełną relacją z wyprawy kibiców Śląska na Kresy można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia Wielki Śląsk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: Ukraińcy żądają usunięcia lwów z Cmentarza Orląt [+FOTO]

Kresy.pl / kibiceslaska.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Ukraincy nie zdązyli zablokowac cmentarza ,ale następnym razem to zrobią. Po ostatnim zaaresztowaniu młodych Poilaków w sierpniu za oderwanie płyt kryjacych posagi wzmogli obserwacje terenu cmentarza . Skoro politycy nie maja odwagi protestowac tylko kibice pozostali . Manifestacja naszych racji narodowych robi wielkie wrażenie. Jakby umarli powstali z grobów to by stanęli obok kibiców bez dwóch zdań. Jeszcze Polska nie zginęła póki mamy takich Polaków.