Kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w ostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Jak napisali na swojej stronie internetowej, dodatkowo z okazji 100-lecia Obrony Lwowa uczcili Orlęta Lwowskie.

Według relacji Stowarzyszenia Wielki Śląsk dzięki tegorocznej zbiórce udało się zebrać blisko 20 kartonów z przyborami szkolnymi dla polskiej młodzieży na Kresach. Inaczej niż w poprzednich latach przekazali je obdarowanym osobiście. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Dzisiejsze [polskie] władze w imię interesów banderowskiej Ukrainy zapomniały o największych polskich bohaterach. My jako Polacy, Wrocławianie i kibice Śląska nie mogliśmy przejść obojętnie obok tej rocznicy. – napisali kibice.

Po drodze do Lwowa zatrzymano się w Mościskach, gdzie przekazano dary polskiej szkole nr 3. Jak przypomnieli kibice, szkoła została w 2017 roku podpalona, ale zniszczenia zdołano odremontować. „Jednak takie sytuacje pokazują jak miejscowi Polacy traktowani są przez naród, który polskie władze tak bardzo wspierają.” – skomentowano na stronie Stowarzyszenia.

Kolejnym przystankiem kibiców Śląska była polska szkoła nr 10 we Lwowie. Jak napisali, przybycie do Lwowa było pełne emocji; szczególne emocje towarzyszyły im też przy mijaniu pomnika Stepana Bandery. Podobne wrażenia mieli na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Obrońców Lwowa obserwując dowody zacierania śladów polskości przez Ukraińców. „Symbolem antypolskiej retoryki i uprzedzeń jest zasłonięcie płytami dwóch lwów, które strzegą cmentarza Orląt Lwowskich” – napisali kibice.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stowarzyszenie Wielki Śląsk przygotowało na okazję wizyty na Cmentarzu Obrońców Lwowa specjalną oprawę. Na grobie pięciu nieznanych żołnierzy złożono kwiaty. Później na tle katakumb rozwinięto transparenty z hasłem „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”. Powyżej powieszono transparent w biało-czerwonych barwach z nazwą wrocławskiego klubu. Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac.

Z pełną relacją z wyprawy kibiców Śląska na Kresy można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia Wielki Śląsk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: Ukraińcy żądają usunięcia lwów z Cmentarza Orląt [+FOTO]

Kresy.pl / kibiceslaska.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Ukraincy nie zdązyli zablokowac cmentarza ,ale następnym razem to zrobią. Po ostatnim zaaresztowaniu młodych Poilaków w sierpniu za oderwanie płyt kryjacych posagi wzmogli obserwacje terenu cmentarza . Skoro politycy nie maja odwagi protestowac tylko kibice pozostali . Manifestacja naszych racji narodowych robi wielkie wrażenie. Jakby umarli powstali z grobów to by stanęli obok kibiców bez dwóch zdań. Jeszcze Polska nie zginęła póki mamy takich Polaków.