Instytut Pamięci Narodowej opracował i wydał nową grę edukacyjną z serii „ZnajZnak” – tym razem poświęconą Kresom.

W tym tygodniu miała miejsce premiera nowej gry edukacyjnej IPN z serii „ZnajZnak”, poświęconej Kresom. Łączy ona w sobie, jak zachwalają twórcy, emocjonującą rozgrywkę z ciekawym przekazem edukacyjnym.

Wyszliśmy z założenia, że nie da się zrozumieć Polski bez wiedzy o Kresach – mówi Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej oraz autor opracowania historycznego gry, cytowany na oficjalnej stronie IPN – według Wincentego Pola kresy to żyjące własnym rytmem odległe pogranicza. Obszar leżący na skraju, na krańcach ziem, które znamy, przestrzeń dzika i zarazem tajemnicza. Gra „ZnajZank – Kresy” pozwala tę tajemnicę odkryć.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Hlebowicz kierował zespołem specjalistów, który wyselekcjonował 133 symbole przedstawiające niezwykłą historię Kresów.

„Dzięki rozgrywce można odbyć podróż po Kresach i w atrakcyjny sposób poznać najważniejsze daty, herby magnackich rodów, zabytki i najciekawsze miejsca wielokulturowego pogranicza Rzeczypospolitej, a także zapomnianych kresowych bohaterów, takich jak Zofia Chrzanowska [także Anna Dorota Chrzanowska, zasłynęła bohaterską postawą przy obronie zamku Trembowla w czasie wojny polsko-tureckiej 1672-1676 – red.], Florian Czarnyszewicz [pisarz z Bobrujska, opisywał polską szlachtę zagrodową z ziem pomiędzy Berezyną a Dnieprem, autor m.in. „Nadberezyńców” oraz „Chłopców z Nowoszyszek” – red.]czy ppor. Anatol Radziwonik [ps. Olech, żołnierz AK i podziemia antykomunistycznego oraz ostatni dowódca jego zorganizowanych struktur na ziemi nowogródzkiej, legendarny partyzant z Kresów – red.]” – czytamy na stronach IPN.

Gra składa się ze 126 kart. Do gry dołączono też ilustrowane opracowanie historyczne, które łączy obecne w grze znaki w jedną opowieść rozpoczynającą się w średniowieczu a kończącą na związkach Kresów z „Solidarnością”.

Zdaniem projektanta gry, Karola Madaja, gra ta „nie wymaga od graczy żadnej wiedzy”. Opracowano trzy warianty gry dla różnej liczby osób. – Mimo nowych zasad gra nie traci nic ze swojego edukacyjnego charakteru, a wiedza nadal sama przychodzi w trakcie rozgrywki – mówi Madej.

Gra trafiła do sprzedaży 15 stycznia 2019 roku. Można ją kupić w punktach sprzedaży IPN.

Zobacz także: 7. W Obronie Lwowa – nowa gra IPN [+VIDEO]

ipn.gov.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz