Instytut Pamięci Narodowej opracował i wydał nową grę edukacyjną z serii „ZnajZnak” – tym razem poświęconą Kresom.

W tym tygodniu miała miejsce premiera nowej gry edukacyjnej IPN z serii „ZnajZnak”, poświęconej Kresom. Łączy ona w sobie, jak zachwalają twórcy, emocjonującą rozgrywkę z ciekawym przekazem edukacyjnym.

Wyszliśmy z założenia, że nie da się zrozumieć Polski bez wiedzy o Kresach – mówi Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej oraz autor opracowania historycznego gry, cytowany na oficjalnej stronie IPN – według Wincentego Pola kresy to żyjące własnym rytmem odległe pogranicza. Obszar leżący na skraju, na krańcach ziem, które znamy, przestrzeń dzika i zarazem tajemnicza. Gra „ZnajZank – Kresy” pozwala tę tajemnicę odkryć.

 

Hlebowicz kierował zespołem specjalistów, który wyselekcjonował 133 symbole przedstawiające niezwykłą historię Kresów.

„Dzięki rozgrywce można odbyć podróż po Kresach i w atrakcyjny sposób poznać najważniejsze daty, herby magnackich rodów, zabytki i najciekawsze miejsca wielokulturowego pogranicza Rzeczypospolitej, a także zapomnianych kresowych bohaterów, takich jak Zofia Chrzanowska [także Anna Dorota Chrzanowska, zasłynęła bohaterską postawą przy obronie zamku Trembowla w czasie wojny polsko-tureckiej 1672-1676 – red.], Florian Czarnyszewicz [pisarz z Bobrujska, opisywał polską szlachtę zagrodową z ziem pomiędzy Berezyną a Dnieprem, autor m.in. „Nadberezyńców” oraz „Chłopców z Nowoszyszek” – red.]czy ppor. Anatol Radziwonik [ps. Olech, żołnierz AK i podziemia antykomunistycznego oraz ostatni dowódca jego zorganizowanych struktur na ziemi nowogródzkiej, legendarny partyzant z Kresów – red.]” – czytamy na stronach IPN.

Gra składa się ze 126 kart. Do gry dołączono też ilustrowane opracowanie historyczne, które łączy obecne w grze znaki w jedną opowieść rozpoczynającą się w średniowieczu a kończącą na związkach Kresów z „Solidarnością”.

Zdaniem projektanta gry, Karola Madaja, gra ta „nie wymaga od graczy żadnej wiedzy”. Opracowano trzy warianty gry dla różnej liczby osób. – Mimo nowych zasad gra nie traci nic ze swojego edukacyjnego charakteru, a wiedza nadal sama przychodzi w trakcie rozgrywki – mówi Madej.

Gra trafiła do sprzedaży 15 stycznia 2019 roku. Można ją kupić w punktach sprzedaży IPN.

Zobacz także: 7. W Obronie Lwowa – nowa gra IPN [+VIDEO]

ipn.gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply