Lewicowy “The Guardian” twierdzi, że nowelizacja ustawy o IPN jest “nacjonalistycznym” posunięciem “twardo prawicowego PiS”.

Publicysta “The Guardian” Jonathan Freedland zaznaczył, że ustawa ma na celu walkę z określeniem “polskie obozy śmierci”, które jak stwierdza, Polacy uznają za niedopuszczalne ponieważ obozy chociaż istniały na polskiej ziemi to założyli je naziści.

To niemieccy oficerowie SS, a nie Polacy, kierowali nimi. Polaków nie było też wśród strażników, ani personelu obozowego, który często składał się z Ukraińców. Co więcej, ponad 2 miliony Polaków nie będących Żydami zostało zamordowanych przez nazistów – zauważa komentator “The Guardian”.

ZOBACZ TAKŻE: Deputowany do Knesetu: Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni

Freedland uważa jednak, że nowe prawo będzie dotyczyć nie tylko określenia “polskie obozy”. To (prawo) przewiduje sankcje za każdą sugestię, że “naród polski”, niezdefiniowany, był odpowiedzialny lub współodpowiedzialny za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę – zaznacza.

Zdaniem publicysty w ten sposób Polacy są przedstawiani jako wolni od jakiejkolwiek winy za zbrodnie II wojny światowej. Przypomina przy tym o zbrodni w Jedwabnem, gdzie jak stwierdza połowa miasteczka wymordowała drugą połowę. Stwierdza wprost, że Polacy zamordowali tam swoich żydowskich sąsiadów. Zamordowano 1600 osób, przeżyło tylko 7 żydowskich mieszkańców – twierdzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemiecka prasa krytycznie o karach za „polskie obozy”: „Lex Gross”

Komentator “The Guardian” dodaje: Jedwabne to pojedynczy przypadek, ale spośród 3,2 mln Żydów zamordowanych w Polsce, pokaźna liczba zginęła nie z rąk niemieckich nazistów, ale Polaków. Freedland powołał się przy tym na szacunki Jana Grabowskiego, który stwierdził, że Polacy mogli zamordować ok. 200 tys. Żydów. Publicysta wskazuje na Żydów, którzy zdołali uciec z gett, po czym byli wydawani nazistom przez polskich chłopów,, wymieniając nazwisko jednego kolaboranta, Bronisława Przędziała z Bagienicy.

Oczywiście byli odważni, prawi Polacy, którzy ryzykowali życie by ratować Żydów – zaznacza publicysta “The Guardian”, dodając, że niewygodna prawda jest taka, że ratujący Żydów byli wyjątkiem. Freedland przypomniał także o polskiej policji (tzw. granatowej), która jego zdaniem pilnowała m.in. by nikt nie uciekł z getta.

Zdaniem Freedlanda mówienie na temat takich przypadków będzie utrudnione po wejście w życie nowej ustawy o IPN. Nowe prawo robi wyjątek dla historyków. Ale kto zdefiniuje kto jest historykiem? – stwierdza.

Publicysta “The Guardian” stwierdza na końcu artykułu, że nie powinno się karać ani za kłamstwo oświęcimskie, ani za mówienie o zbrodniach Polaków.

Kresy.pl / rp.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jwu
  jwu :

  No dobrze, pan pismak przywołał szmalcownika o nazwisku Przędziała ,a ja dla przeciwwagi podam nazwisko komendanta obozu w Lenta, o nazwisku Sherwitz.Jak się licytować ,to się licytować.

 2. zefir
  zefir :

  Publicyści “The Guardian”,Panie Freedland,nie utożsamiajcie Polaków z obtwatelami IIRzeczypospoliyej Polskoej.Wśród obywateli IIRP znaczną ilość stanowili obywatele narodowości ukraińskiej,zamieszkujący głównie Galicję na zachód od rzeki Zbrucz,Zachodni Wołyń i pobliskie dzielnice Polski.Ci Ukraińcy-obywatele Polski,zdradzili Polskę od pierwszych chwil jej okupacji przez IIINiemiecką Rzeszę i podjęli jawną kolaborację z niemieckim nazizmem,przysięgali wierność Hitlerowi,gorliwie i ochotniczo współpracowali z hitlerowcami ,zwłaszcza w bestialskiej likwidacji obywateli polskich narodowości polskiej i żydowskiej.W zaplanowanej ludobójczej czystce etnicznej z rąk Ukraińskich oprawców zginęło bestialsko zamordowanych ok 130tysdo 200tys Polaków,oraz ponad 200tys polskich Żydów.Szacunki Jana Grabowskiego o zamordowaniu ok 200tys Żydów mogą być zasadne gdy ich autorstwo odniesiemy do Ukraińców ,obywateli okupowanej Polski.Ukraińcy wsółpracowali z niemieckimi okupantamiw ramach licznych ochotniczych formacji wojskowych o parawojskowych,przykładowo:Ukraińskiej Powstańczej armii(UPA),!4 Dywizji Grenadierów Waffen SS,Legionu Ukraińskiego,Dywizji Von Stumpfold,Legionu PuMa,Ukraińskiej Policji Pomocniczej,Batalionów “Nachtigall” i “Roland”,Batalionów zmotoryzowanej policji “Schmuyzmannschaft nr 103,109,201,101; 5-ciu ochotniczych Pułków Policji SS o nr 4,5,6,7,8,Brygady Przeciwpancernej “Wolna Ukraina”,oraz brygady Spadochronowej Gruppe B,itd,itp.Istotną morderczą i bestialską siłę ukraińskiego nacjonalizmu była tzw czerń wywodząca się z ukraińskich chłopów podjudzanych przez popów greko-katolickich.

 3. 1000_szabel
  1000_szabel :

  W odpowiedzi powinny pojawić się w polskiej prasie artykuły piszące prawdę. Przy okazji nie omieszkałbym zaznaczyć, że wg najnowszych badań (vide np. publikacje T.A. Kisielewskiego) śmierć gen. W. Sikorskiego była wynikiem zamachu zorgnizowanego i dokonanego wspólnie przez Brytyjczyków i sowietów.

 4. Kas
  Kas :

  Wydaje mi się, że odsetek Anglików ratujących żydów był jeszcze mniejszy. Dorze byłoby jakoś “odwinąć się” izraelitom. Proponuję akcję bojkotu izraelskich towarów. Kod kreskowy produktów izraelskich zaczyna się cyframi 729. Po prostu sprawdzać kod kreskowy i jak jest 729 na początku, to nie kupować.