Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w środę szczątki ludzkie na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Znajdowały się one w części, na której w latach 50. zbudowano tzw. spacerniaki. – poinformował na swojej stronie internetowej IPN.

Jak zauważył wiceprezes IPN i szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Krzysztof Szwagrzyk, szczątki zostały pochowane bez trumien bezpośrednio w ziemi. Obecnie jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, do kogo należą szczątki. „Nie wykluczamy, że mogą to być ofiary terroru nazistowskiego lub stalinowskiego, ale dopiero szczegółowe badanie pomoże to zweryfikować.” – mówił Szwagrzyk.

Polskie Radio podaje, że zdaniem prof. Szwagrzyka więcej o szczątkach będzie można powiedzieć za kilka dni. Według niego odnaleziono szczątki co najmniej 3 osób. Doły, w których się one znajdowały, były „dosyć równo wykopane” i położone równolegle do siebie. „Co najmniej w jednym przypadku szczątki są położone na brzuchu, z ręką zgiętą pod brzuchem, a więc nie możemy mówić o żadnym tradycyjnym pochówku, mówimy tu o jakichś dramatycznych okolicznościach śmierci i pogrzebania potem zwłok ludzkich” – mówił prof. Szwagrzyk.

Wznowione 15. lipca br. prace przy Rakowieckiej odbywają się obecnie na terenie, gdzie w latach 50. wybudowano tzw. spacerniaki. Zostały one w ostatnich tygodniach zdemontowane. Jak mówi prof. Szwagrzyk, do przebadania na obecnym etapie jest 1,5 hektara, co powinno zająć cztery tygodnie.

Teren dawnego aresztu przy Rakowieckiej należy obecnie do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jak przekonywał na początku tegorocznych prac prof. Szwagrzyk, ukończenie poszukiwań jest niezbędne do rozpoczęcia budowy Muzeum. „Po tym, co zakończymy, nie będzie można uznać, że gdziekolwiek jeszcze pozostały tutaj szczątki ludzkie” – mówił wiceszef IPN.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: IPN znalazł szczątki ludzkie na terenie b. aresztu na Rakowieckiej [+FOTO]

Kresy.pl / poszukiwania.ipn.gov.pl / polskieradio24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz