Wstępne odczyty indeksów PMI dla europejskiego przemysłu w ciemnych barwach pokazały kondycję tego sektora – pisze portal Bankier.pl. Zaznacza, że najgorzej sytuacja prezentuje się w Niemczech.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) to wskaźnik uważany za wyprzedzający, który powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają oni w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, płatności, zatrudnienie, zapasy czy ceny. Wartość tego wskaźnika może zawierać się w przedziale od 0 do 100 punktów. Wartości wyższe niż 50 punktów oznaczają, że dany sektor się rozwija. Z kolei odczyty niższe świadczą o pogorszeniu sytuacji.

Jak czytamy na portalu Bankier.pl, lipcowy przemysłowy PMI we Francji zatrzymał się na poziomie 50 pkt. Choć nie oznacza to jeszcze recesji, to zaznaczono, iż ten najnowszy odczyt wyraźnie odbiega od wyniku sprzed miesiąca (51,9 pkt.). Co więcej, wyraźnie różni się od prognoz analityków, którzy oczekiwali wyższego odczytu, na poziomie 52,6 pkt. Okazuje się, że ożywienie we francuskim przemyśle mierzone wynikami PMI powyżej 50 pkt. trwało tylko dwa miesiące.

 

Sytuacja przemysłu we Francji nie jest jednak najgorsza – tak jest w przypadku Niemiec. Indeks PMI największej europejskiej gospodarki spadł do zaledwie 43,1 pkt., podczas gdy ekonomiści oczekiwali w lipcu wyniku 45,2 pkt. wobec 45 pkt. w czerwcu. Nowe dane to najniższy wynik gospodarki Niemiec od 7 lat.

W związku z taką sytuacją, bardzo słabo wypadł także łączny przemysłowy PMI dla całej strefy euro. Wynosi on 47 pkt. – najmniej od ponad 6 lat. Analitycy spodziewali się wyniku 47,6 pkt.

Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit komentując te dane napisał, że „europejski sektor przemysłowy stał się powodem do zmartwień”.

„Geopolityczne napięcia, brexit, wojny handlowe czy słabnąca kondycja branży motoryzacyjnej sprowadziły przemysł w głębszą recesję” – uważa ekonomista. Zaznacza, że w największym stopniu dotknęło to Niemcy, co sprawia, że w trzecim kwartale tego roku istnieje ryzyko dla ujemnej dynamiki PKB. Williamson dodaj, że niższego wzrostu PKB należy spodziewać się w przypadku Francji – 0,25 proc. zamiast 0,3 proc.

Bankier.pl zaznacza, że w przypadku Francji i Niemiec lepiej prezentuje się PMI dla sektora usług, odpowiednio 52,2 pkt. i 55,4 pkt. W całej strefie euro usługowy PMI sięga 53,3 pkt.

Prezentowane wcześniej dane z przemysłu, wyraźnie gorsze od oczekiwań, znalazły swoje odbicie na rynku walutowym. Portal przypomina, że w czwartek ma odbyć się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który najprawdopodobniej ponownie złagodzi politykę monetarną.

Jak zaznacza Bankier.pl, zaprezentowane w środę dane mają charakter wstępny. Opierają się na wynikach 85-90 proc. comiesięcznych ankiet przesyłanych przez menedżerów logistyki i opracowywanych przez firmę badawczą Markit. Kolejny przegląd indeksów PMI odbędzie się 1 sierpnia. Wówczas zostaną zaprezentowane zostaną finalne odczyty oraz dane również dla Polski.

Jak informowaliśmy wcześniej, po raz pierwszy od 2017 roku spadła wartość produkcji przemysłowej w Polsce. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czerwcu br. produkcja przemysłowa w naszym kraju była niższa o ponad 2% w stosunku rok do roku. Taka skala spadku zaskoczyła ekonomistów. Spodziewali się spowolnienia, ale nie prognozowali by wartość produkcji przemysłowej miała być niższa w porównaniu do zeszłego roku.

Jeszcze w zeszłym miesiącu odnotowano wysoki wzrost produkcji przemysłowej w stosunku rocznym – o 7,7%. Najczęściej wartość tego wzrostu wynosiła w ostatnich miesiącach około 6%. Tymczasem w czerwcu w skali roku odnotowano spadek produkcji aż w 20 spośród 34 działów przemysłu. Produkcja spadała: w produkcji odzieży – o 13,5%, metali – o 11,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,7%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 8,5%, mebli – o 6,2%, produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 6%.

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply