Dziennik powołując się na informatorów zbliżonych do administracji Trumpa podał, że obecnie analizowane są różne opcje ws. przeniesienia wojsk USA do Polski.

Washington Post podał, że na razie w sprawę nie zostało włączone kierownictwo armii, a inicjatywa przeniesienia wojsk z Niemiec pozostaje na etapie wewnętrznego analizowania różnych opcji.

Rzecznik Pentagonu Eric Pahon w reakcji na artykuł Washington Post oświadczył, że obecnie nie planuje się wycofania wojsk do Niemiec. Przyznał jednak że prowadzona jest taka analiza, która ma charakter „rutynowy”.

CZYTAJ TAKŻE: Gowin: zmiana ustawy o IPN odblokowała relacje z USA i rozmowy o stałej obecności ich wojsk w Polsce

Według komentatorów z komunikatów ze Stanów Zjednoczonych wnioski próbują wyciągać europejscy przywódcy, którzy mają być zaniepokojeni podobnymi deklaracjami. Nie są oni pewni czy czy Donald Trump, który znany jest ze śmiałych rozwiązań, jest zdecydowany na taki krok, czy tylko buduje pozycję przed lipcowym szczytem NATO.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według dziennika „Washington Post” Trump miał zgłosić uwagi do amerykańskiej obecności w Niemczech w trakcie spotkania w Białym Domu z doradcami wojskowymi. Maił być zaskoczony m.in liczebnością wojsk USA w tym kraju (ok. 35 tys. żołnierzy), krytykował również zbyt małe zaangażowanie partnerów w NATO we wspólne bezpieczeństwo.

Dziennik poinformował, że jednym z rozważanych scenariuszy wycofania wojsk USA z Niemiec, ma być częściowe lub nawet całkowite przeniesienie kontyngentu do Polski, która przekazuje na obronność rekomendowane przez NATO 2 proc. PKB i lepiej rozumie się z Trumpem. „Washington Post” przypomniał, że Polska stara się o stałą obecność wojsk USA.

Kresy.pl / polskieradio.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Willgraf
    Willgraf :

    pamiętacie żołdaki z US-ARMY od zapraszania żydowskiego desantu do Polski bez zgody Polaków …..Polska to nie Afganistan…..możecie jeszcze tęsknic za Wietnamem i Afganistanem, jeśli zechcecie wystąpić przeciw Polakom w tzw. szytej prowokacji, która jest przygotowywana przez żydostwo syjonistyczne na terenie Polski , za namową żydow z Polin ….bo Afganistan i Wietnam będą jak zabawa w Ogródku Jordanowskim w stosunku do tego jak odwdzięczą się wam Polacy za kolejny rozbiór Polski na rzecz POLIN