Podczas mojej wizyty w USA nasi amerykańscy partnerzy wyraźnie mówili, że trzeba sprawę ustawy o IPN rozwiązać, żeby odblokować rozmowy o stałym stacjonowaniu wojsk USA – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

W piątek wieczorem w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP INFO, wicepremier Jarosław Gowin odniósł się m.in. do zmian w ustawie o IPN. Przekonywał, że „poważny kryzys międzynarodowy zakończył się wielkim polskim zwycięstwem”, z uwagi na „historyczne wspólne oświadczenie premierów Morawieckiego i Netanjahu”.

– To jest oręż dla polskiego państwa, dla wszystkich polskich rządów, które będą przeciwstawiać się kłamstwu oświęcimskiemu, czy tej jego części, dotyczącej przypisywania odpowiedzialności za Holokaust Polakom – mówił Gowin.

Wicepremier odniósł się też do kwestii relacji z USA. Powiedział, że dzięki wycofaniu z ustawy o IPN zapisów, które wywołały oburzenie Stanów Zjednoczonych i Izraela, zostały one odblokowane, zwiększając szanse na stałe bazy armii USA w Polsce:

– Jeżeli chodzi o relacje z Amerykanami, to w tej chwili wszystko jest odblokowane. (…) Szansa na stałe stacjonowanie wojsk amerykańskich na terenie Polski jest znacznie większa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

PRZECZYTAJ: PiS zamienia Polskę w amerykańską kolonię

Gowin otwarcie przyznał również, że Amerykanie uzależniali dalsze rozmowy na ten temat od „rozwiązania sprawy” ustawy o IPN:

– Rzeczywiście było tak, że podczas mojej wizyty w USA nasi amerykańscy partnerzy wyraźnie mówili, że trzeba tę sprawę rozwiązać, żeby odblokować rozmowy o stałym stacjonowaniu wojsk USA.

Przeczytaj: Kaczyński: polityka „dobrej zmiany” to alternatywa wobec nurtu europejskiego, a także amerykańskiego

Zdaniem wicepremiera, Zjednoczona Prawica popełniła błąd ws. ustawy o IPN, zamieszczając w niej „dwa przepisy, które jak się okazało były po pierwsze błędnie odczytane przez międzynarodową opinię publiczną, po drugie okazały się właściwie nie do – W tym sensie mówiąc językiem piłkarskim, przegrywaliśmy 2:0 i to po golach samobójczych. Ale w drugiej połowie potrafiliśmy nie tylko odrobić straty, ale strzelić też trzeciego gola – mam na myśli to historyczne oświadczenie premierów Morawieckiego i Netanjahu” – oświadczył Gowin. Dodał, że to oświadczenie jest „wielkim historycznym, osobistym sukcesem premiera Morawieckiego”. Jego zdaniem, sprawa ze zmianą ustawy o IPN wzmocniła pozycję premiera i zwiększyła jego autorytet w obozie Zjednoczonej Prawicy.

Przeczytaj: Tajne rozmowy polsko-izraelskie ws. ustawy o IPN. „Zadaniem było cofnięcie zapisów ustawy”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Jarosław Gowin od dłuższego czasu bardzo często wzywał do „pilnej korekty” nowej ustawy o IPN. Podkreślał, że ta pilna potrzeba zmiany jest ściśle związana z kwestią relacji z Izraelem i USA. Z jego wypowiedzi wynikało, że strona amerykańska uzależnia zgodę na stałą bazę swoich wojsk w Polsce, o co mocno zabiega rząd PiS oraz prezydent Andrzej Duda, od wycofania nowelizacji ustawy o IPN. Gowin przyznał też, że rząd miał wątpliwości odn. elementów ustawy dotyczących zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Z twierdzeniami Gowina zgadzał się także szef MSZ Jacek Czaputowicz, którego zdaniem potrzebna jest pilna korekta ustawy o IPN, gdyż jest to problem w stosunkach z USA i Izraelem. Wyraźnie sugerował też, że sprawę powinien załatwić Sejm, dokonując „korekty” bez czekania na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

PRZECZYTAJ: Gowin: jeśli rozwiążemy problem ustawy o IPN, w 2-3 lata w Polsce mogą powstać stałe bazy USA

Czytaj również: Gowin: ustawę o IPN należy zmienić dla dobra relacji z Izraelem

Bazy USA w Polsce za ustawę o IPN?

Wcześniej zwracano uwagę, że ustawę o IPN zmieniono pospiesznie niedługo przed szczytem NATO w Brukseli. W kontekście tej obserwacji, jak również słów wicepremiera Gowina o uzależnieniu kwestii powstania w Polsce baz USA od zmiany ustawy nie można wykluczyć, że sprawy te mogą być ze sobą ściśle powiązane.

Przeczytaj: Polska przedstawiła USA propozycję stworzenia stałej bazy wojskowej, obiecując 2 mld dol.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypuszczenia te zdają się potwierdzać nieoficjalnie ustalenia tygodnika „Wprost”. Wynika z nich, że ostatnia nowelizacja ustawy o IPN była ceną za spotkanie prezydentów RP i USA, do którego miałoby dojść we wrześniu lub październiku. Jednym z głównym tematów tego spotkania ma być sprawa powstania na terytorium Polski stałych baz NATO. Taka możliwość ma być poważnie rozważana w Waszyngtonie, tak przez Departament Obrony jak i Stanu. Amerykanie poinformowali jednak, że przed rozmowami w sprawie baz NATO zmieniona musi zostać ustawa o IPN.

PRZECZYTAJ: Gen. Różański: budowanie w Polsce stałej bazy wojsk USA nie jest konieczne

Według amerykańskiego senatora Larry’ego Presslera, w kwestii baz chodzi o przeniesienie do Polski jednej z amerykańskich baz w Niemczech. Podczas publicznego wystąpienia u boku byłego szefa MON Antoniego Macierewicza powiedział, że polski rząd zaproponował, że za to zapłaci. Senator Pressler twierdził, że relokacja jednej z baz US Army z Niemiec do Polski była jego propozycją.

Ewentualny plan ws. bazy skrytykował na portalu Politico były dowódca sił amerykańskich w Europie, gen. Ben Hodges, który uznał ją za groźną dla jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Tym, co czyni NATO najbardziej udanym sojuszem wojskowym w historii, jest jedność jego członków. Każde działanie, które grozi podważeniem tej jedności, powinno być oceniane bardzo krytycznie. Ustanowienie stałej obecności wojskowej USA w Polsce, o co podobno wystąpił polski rząd, jest dokładnie jednym z takich działań” – napisał Hodges w artykule pod jednoznacznym tytułem „Nie twórzcie baz amerykańskich w Polsce”.

Według spekulacji części komentatorów, w zamian za zmianę ustawy o IPN polski rząd miałby uzyskać poparcie ze strony USA i Izraela w kwestii reparacji wojennych od Niemiec. Ta opcja nie wyklucza jednak sprawy baz NATO i USA w naszym kraju.

TVP Info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz