Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej powinna być zmieniona niezależnie od wyroku Trybunału Konstytucyjnego. – powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin, który przebywa od niedzieli z wizytą w Izraelu, powiedział dziennikarzom, że ustawa wywołuje „izraelskie, czy szerzej, żydowskie obawy”, co rzutuje na relacje polsko-izraelskie. Według niego wiąże się to z problemami, nawet w sferze współpracy naukowo-technologicznej. Problem dotyczący ustawy o IPN, który Gowin nazwał „kamykiem w bucie uwierającym naszych izraelskich partnerów”, jego zdaniem należy usunąć.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Niezależnie od tego, jaki będzie wyrok Trybunału [Konstytucyjnego], powinniśmy tę ustawę poddać korekcie. Bo w sposób trwały mogłaby ona nie tylko rzutować nie tylko na relacje polsko-izraelskie, ale także polsko-amerykańskie – powiedział wicepremier.

Jarosław Gowin zapewniał jednocześnie, że spotkał się ze zrozumieniem izraelskich rozmówców, gdy tłumaczył motywy znowelizowania ustawy o IPN. Polski wicepremier wymieniał w tym kontekście ministra nauki i technologii Ofira Akunisa i dyrektora Yad Vashem Awnera Szalewa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że po niedzielnych rozmowach z ministerm Akunisem Gowin wyrażał nadzieję, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien rozwiać obawy Izraelczyków. „Jeżeli TK przedstawi jednoznaczną wykładnię, która pokaże, że nie ma jakiejkolwiek zagrożenia dla wolności słowa czy wolności składania świadectwa przez świadków Holokaustu, to sądzę, że to uspokoi stronę izraelską i pozwoli powrócić do znakomitych relacji, które panowały od czasu upadku komunizmu.” – mówił Gowin. Z kolei jego rozmówca wyraził oczekiwanie, że wyrok TK „skasuje” nowelizację ustawy o IPN.

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  gotan :

  Panie gowin i co jeszcze powinniśmy z mienić w tejże ustawie?..Mów pan zaraz,bo i po co jeździć raz jeszcze do israela i dopytywać o następne zmiany? Ty durniu i sprzedawczyku!..Wstydu to ty nigdy nie miałeś. A policzyłeś co znaczniejszym pejsatym z knesetu czy mają jeszcze hemoroidy aby się dokładnie ślizgać?!

 2. Avatar
  greg :

  Gowin – dla dobra polskiej racji stanu powinieneś natychmiast być wyrzucony na pysk z ministerstwa, i odpowiedzieć przed sądem za nieudolność i zdradę stanu, „miszczu” własnych, frajerskich, jednostronnych ustępstw za nic i wspierania naszych wrogów, np. banderowców. Kogo reprezentujesz, oprócz swojej naiwności? A o izraelskiej analogicznej, ale o wiele dalej idącej ustawie, słyszał? Jeśli tak, to gębę ci z Izraelu zamurowało?!

 3. Avatar
  zefir :

  Faktycznie orwelowski stek wyobrażni miglanca z PO,Polski Razem i tzw Porozumienia.Jemu na Polsce nie zależy,jego zdradą jest żydostwa dobro.Wystarczyło 3 dni obcowania z antypolskim żydostwem,by go na antypolską stronę Żydzi przekabacili.Ustawa o IPN wg Gowina negatywnie rzutuje na relacje polsko-izraelskie,a nawet na relacje polsko-amerykańskie,tj na relacje z panami,których się nie kwestionuje.Gowin nic tylko na mordę przed syjonistami pada.Nagle się okazuje,że cały polski postęp naukowo-technologiczny zależny jest od Izraela.Gowin spotkał się ze zrozumieniem izraelskich rozmówców,szczególnie ministra Akunisa,który wyraził oczekiwanie,że wyrok TK skasuje nowelizację ustawy o IPN.Takiej antypolskiej postawy jak zdrada polskości Gowina jeszcze nie znałem!