Wicepremier Jarosław Gowin spotkał się w niedzielę z ministrem nauki i technologii Izraela Ofirem Akunisem. Spotkanie było pierwszym elementem trzydniowej wizyty Gowina w Izraelu.

Według planów rozmowa z Akunisem miała dotyczyć przede wszystkim intensyfikacji kontaktów między polskimi a izraelskimi uniwersytetami, a także współpracy technologicznej. Uwagę mediów relacjonujących wizytę skupił jednak głównie wątek nowelizacji ustawy o IPN. Jak pisze portal dziennika Rzeczpospolita, polski wicepremier tłumaczył swojemu rozmówcy, że intencją nowelizacji nie było kwestionowanie Holokaustu, lecz „sprzeciwianie się kłamstwu historycznemu, jakim jest zrzucenie współodpowiedzialności za Holokaust na cały polski naród.”

W rozmowie z dziennikarzami izraelski minister wyraził zadowolenie z rozmów z Gowinem. – Cieszę się, że minister Gowin i jego delegacja są w naszym kraju. Oczekujemy na decyzję TK, później wspólnie zdecydujemy co robić dalej. Powiedziałem to w izraelskich mediach, powiem i teraz: Ta ustawa była błędem. Teraz ustawa jest w rękach sądu, mam nadzieję, że ustawa została w całości „skasowana” przez TK – mówił Akunis.

Atmosferę rozmów chwalił także wicepremier Gowin. – Klimat tej rozmowy był znakomity. Wierzę, że to nieporozumienie wokół nowelizacji ustawy o IPN uda się szybko usunąć. Nasz rząd będzie czekał na orzeczenie TK. My nasze stanowisko wyraziliśmy poprzez opinię Prokuratora Generalnego, który rzeczywiście podważył chyba najistotniejszy element tej ustawy. Ja mam nadzieję, że TK podzieli stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie ustawy o IPN. – mówił wyrażając jednocześnie nadzieję, że tak okrojona ustawa znajdzie akceptację po stronie izraelskiej. – Jeżeli TK przedstawi jednoznaczną wykładnię, która pokaże, że nie ma jakiejkolwiek zagrożenia dla wolności słowa czy wolności składania świadectwa przez świadków Holokaustu, to sądzę, że to uspokoi stronę izraelską i pozwoli powrócić do znakomitych relacji, które panowały od czasu upadku komunizmu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Gowin spotkał się w USA z organizacjami żydowskimi – rozmowy nt. ustawy o IPN i ustawy 447

Kresy.pl / rp.pl / wpolityce.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz