Media: Nowelizacja ustawy o IPN ceną za spotkanie Dudy z Trumpem

Tygodnik „Wprost”, powołując się na anonimowe źródła, podał, że powodem nowelizacji ustawy o IPN jest warunek jaki administracja USA postawiła przed spotkaniem na szczeblu prezydenckim.

Według informacji „Wprost” do spotkania prezydentów RP i USA ma dojść we wrześniu lub październiku. Dziennikarze tygodnika ustalili nieoficjalnie, że jednym z głównym tematów tego spotkania ma być sprawa powstania na terytorium Polski stałych baz NATO. Taka możliwość ma być poważnie rozważana w Waszyngtonie, tak przez Departament Obrony jak i Stanu. Amerykanie poinformowali jednak, że przed rozmowami w sprawie baz NATO zmieniona musi zostać ustawa o IPN.

W środę nowelizacja ustawy o IPN została przyjęta w błyskawicznym tempie przez Sejm i Senat. Ustawa jeszcze tego samego dnia może zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Projekt zmian w noweli trafił dziś do parlamentu na wniosek premiera.

ZOBACZ TAKŻE: Ziemkiewicz o kapitulacji PiS ws. ustawy o IPN: mieliśmy nie dać ani guzika, zabrali nam całe gacie

Odchodzimy od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał pierwszym zmianom. Cały czas IPN pozostaje uzbrojony w skuteczniejszy instrument, czyli narzędzia cywilno-prawne i na drodze cywilnej będzie mógł walczyć w imieniu państwa polskiego z kłamstwami historycznymi – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Główną zmianą ustawy o IPN, jest odejście od karania za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy. Oznacza to uchylenie art. 55a, w którym za przypisywanie publicznie i wbrew faktom polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność m.in. za zbrodnie popełnione przez hitlerowskie Niemcy groziła kara więzienia.

Kresy.pl / wprost.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    „Cały czas IPN pozostaje uzbrojony w skuteczniejszy instrument, czyli narzędzia cywilno-prawne i na drodze cywilnej” – Dworczyk, świerszczyku ile spraw założył IPN pejsatym bluźniercom za hańbienie Kraju? Ile?… Oddaliście kraj pod żydowsko-amerykańską dyktaturę i mam nadzieję, że zapłacicie za to w czasie wyborów, pisiate zaprzańce.