Uchylenie przepisów ustawy o IPN krytykowanych przez USA i Izrael stało w sprzeczności z wcześniejszymi zapowiedziami niektórych polityków PiS, którzy zapewniali, że ustawa nie zostanie zmieniona.

Rafał A. Ziemkiewicz skomentował na Twitterze dzisiejsze uchylenie przez Sejm w trybie pilnym przepisów ustawy o IPN penalizujących przypisywanie polskiemu państwu i Narodowi Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie, w tym Holokaust. Popularny pisarz i publicysta nawiązał przy tym do licznych wypowiedzi polityków PiS, którzy zapowiadali, że ustawa o IPN nie zostanie zmieniona.

– Tak dać ciała, jak PiS z tą „antydefamacyjną” ustawą, to po prostu niewyobrażalne. Niby to tradycja, że się nadymamy „nie damy ani guzika!’ i zabierają nam całe gacie, ale aż takiej erupcji bezmyślności, braku wyobraźni, nieudolności i niekonsekwencji jeszcze Polska nie widziała. – napisał Ziemkiewicz.

Już w trakcie dzisiejszej debaty sejmowej niektórzy posłowie zwracali uwagę na niekonsekwencję PiS w sprawie ustawy o IPN.

Zastosowaliście dzisiaj fortel na miarę Zagłoby. (…) Skonfrontujmy wasze deklaracje. (…) Pani wicemarszałek Beata Mazurek twittowała 28. stycznia: „nie będziemy zmieniać żadnych przepisów w ustawie o IPN”. Patryk Jaki, dziś wielki nieobecny, autor sukcesów międzynarodowych tej ustawy: „ustawa o IPN jest napisana naprawdę dobrze”. Ten dzień, ta sytuacja, ten styl jest wielką waszą kompromitacją. – mówił poseł PO Michał Szczerba.

PRZECZYTAJ:
Rzeczniczka PiS: nie będzie zmian w ustawie o IPN
Czaputowicz: inne państwa nie mogą kształtować ustaw uchwalanych w Polsce
Kaczyński: nie można popadać w panikę w związku z krytyką nowelizacji ustawy o IPN

– Jesteście oszustami, ale nie oszukujcie także nas. Byliście dumni z tego projektu, klaskaliście, śpiewaliście (…) Skoro powiedzieliście, że nie będziecie nikomu ulegać, żadnej sile zewnętrznej – proszę potraktować nas poważnie. Komu ulegliście i dlaczego? Amerykanom, Izraelowi, Ukraińcom? Na czym polega ten pośpiech, na czym polega ten pilny tryb? Komu ulegliście, by tak prowadzić tę nowelizację? – pytał w Sejmie Andrzej Halicki (PO), chwaląc jednak PiS za zamiar zmiany ustawy o IPN.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tej części opozycji także dostało się od Rafała A.Ziemkiewicza. – Lewy sektor niech milczy i się wstydzi. Robiliście wrzask przeciwko KAŻDEMU posunięciu PiS – ale akurat nie przeciwko tej nowelizacji. Umiecie tylko bronić własnych interesów, kłamać o „łamaniu konstytucji” i donosić na Polskę, merytorycznie – zero. Opozycja na miarę tej ustawy. – napisał Ziemkiewicz na Twitterze.

Przypomnijmy, że na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu PiS wspólnie z liberalną opozycją usunął z ustawy o IPN przepis pozwalający na pociąganie do odpowiedzialności karnej osób przypisujących Polsce i Narodowi Polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie. W sprawie jego uchylenia naciskały m.n. USA i Izrael.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / sejm.gov.pl

Ziemkiewicz o kapitulacji PiS ws. ustawy o IPN: mieliśmy nie dać ani guzika, zabrali nam całe gacie
Oceń ten artykuł

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz