Uchylenie przepisów ustawy o IPN krytykowanych przez USA i Izrael stało w sprzeczności z wcześniejszymi zapowiedziami niektórych polityków PiS, którzy zapewniali, że ustawa nie zostanie zmieniona.

Rafał A. Ziemkiewicz skomentował na Twitterze dzisiejsze uchylenie przez Sejm w trybie pilnym przepisów ustawy o IPN penalizujących przypisywanie polskiemu państwu i Narodowi Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie, w tym Holokaust. Popularny pisarz i publicysta nawiązał przy tym do licznych wypowiedzi polityków PiS, którzy zapowiadali, że ustawa o IPN nie zostanie zmieniona.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Tak dać ciała, jak PiS z tą „antydefamacyjną” ustawą, to po prostu niewyobrażalne. Niby to tradycja, że się nadymamy „nie damy ani guzika!’ i zabierają nam całe gacie, ale aż takiej erupcji bezmyślności, braku wyobraźni, nieudolności i niekonsekwencji jeszcze Polska nie widziała. – napisał Ziemkiewicz.

Już w trakcie dzisiejszej debaty sejmowej niektórzy posłowie zwracali uwagę na niekonsekwencję PiS w sprawie ustawy o IPN.

Zastosowaliście dzisiaj fortel na miarę Zagłoby. (…) Skonfrontujmy wasze deklaracje. (…) Pani wicemarszałek Beata Mazurek twittowała 28. stycznia: „nie będziemy zmieniać żadnych przepisów w ustawie o IPN”. Patryk Jaki, dziś wielki nieobecny, autor sukcesów międzynarodowych tej ustawy: „ustawa o IPN jest napisana naprawdę dobrze”. Ten dzień, ta sytuacja, ten styl jest wielką waszą kompromitacją. – mówił poseł PO Michał Szczerba.

PRZECZYTAJ:
Rzeczniczka PiS: nie będzie zmian w ustawie o IPN
Czaputowicz: inne państwa nie mogą kształtować ustaw uchwalanych w Polsce
Kaczyński: nie można popadać w panikę w związku z krytyką nowelizacji ustawy o IPN

– Jesteście oszustami, ale nie oszukujcie także nas. Byliście dumni z tego projektu, klaskaliście, śpiewaliście (…) Skoro powiedzieliście, że nie będziecie nikomu ulegać, żadnej sile zewnętrznej – proszę potraktować nas poważnie. Komu ulegliście i dlaczego? Amerykanom, Izraelowi, Ukraińcom? Na czym polega ten pośpiech, na czym polega ten pilny tryb? Komu ulegliście, by tak prowadzić tę nowelizację? – pytał w Sejmie Andrzej Halicki (PO), chwaląc jednak PiS za zamiar zmiany ustawy o IPN.

Tej części opozycji także dostało się od Rafała A.Ziemkiewicza. – Lewy sektor niech milczy i się wstydzi. Robiliście wrzask przeciwko KAŻDEMU posunięciu PiS – ale akurat nie przeciwko tej nowelizacji. Umiecie tylko bronić własnych interesów, kłamać o „łamaniu konstytucji” i donosić na Polskę, merytorycznie – zero. Opozycja na miarę tej ustawy. – napisał Ziemkiewicz na Twitterze.

Przypomnijmy, że na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu PiS wspólnie z liberalną opozycją usunął z ustawy o IPN przepis pozwalający na pociąganie do odpowiedzialności karnej osób przypisujących Polsce i Narodowi Polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie. W sprawie jego uchylenia naciskały m.n. USA i Izrael.

Kresy.pl / sejm.gov.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Dlaczego zadaniowy teraz tak się dziwi i rżnie przysłowiowego głupa? Przecież wspierał i nadal wspiera pełzającą zmianę, choćby w propagandowym „W tyle wizji”, z tym jednak drobnym niuansem, że obecnie – inaczej niż w ubiegłym roku – nie optuje już za maliniakiem.