Nie mam wątpliwości, że musimy rozwiązać ten problem, by stosunki polsko-amerykańskie weszły w jeszcze lepszą fazę – wicepremier Jarosław Gowin ponownie wypowiedział się krytycznie ws. ustawy o IPN. Przyznał też, że rząd miał wątpliwości odn. elementów ustawy dotyczących zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

W piątek na antenie TVN24 wicepremier Jarosław Gowin był pytany m.in. o kwestię relacji polsko-izraelskich. Jak powiedział, „doszło do pewnych nieporozumień między stroną polską i izraelską”, a „błędy komunikacyjne były popełnione po obu stronach”.Gowin kolejny raz odniósł się też kwestii nowej ustawy o IPN, którą coraz częściej i coraz mocniej krytykuje. Jego zdaniem, może ona zepsuć kontakty polsko-izraelskie. Uważa, że jej intencja jest słuszna, ale potrzebne są poprawki. Zaznaczył, że pierwotnie polski rząd miał wątpliwości jedynie wobec części ukraińskiej ustawy o IPN, penalizującej tzw. kłamstwo wołyńskie i umożliwiającej ściganie za propagowanie w Polsce banderyzmu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Jedyne nasze wątpliwości dotyczyły nie kwestii związanych z szeroko rozumianą problematyka holocaustu czy stosunków polsko-żydowskich, tylko mieliśmy wątpliwości dotyczącej tej części związanej z tematyką ukraińską – powiedział Gowin. Dodał, że intencja ustawy jest „bezsprzecznie słuszna”, co mieli przyznać w rozmowach także przedstawiciele strony izraelskiej.

– Nie chciałbym wracać do przyszłości. Dla mnie ważna jest przyszłość. Dla mnie stosunki polsko-izraelskie i szerzej polsko-żydowskie, są bardzo ważne i strategicznie, i politycznie, i moralnie. Ze względu na naszą przeszłość – powiedział wicepremier.

– Nie chciałbym, by ta ustawa dzieliła nas z naszymi współbraćmi w wierze, z narodem, który przez stulecia dzielił swój los z losem Polaków – zaznaczył Gowin. Jednocześnie kolejny raz wyraźnie zauważył, że sprawa ta rzutuje na relacje Polski z USA:

– Nie mam wątpliwości, że musimy rozwiązać ten problem, by stosunki polsko-amerykańskie weszły w jeszcze lepszą fazę.

Czytaj również: Gowin: jeśli rozwiążemy problem ustawy o IPN, w 2-3 lata w Polsce mogą powstać stałe bazy USA

Gowin oświadczył, że ustawa o IPN „musi być w interesie Polski poddana korekcie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeczytaj: Szef IPN krytycznie o noweli ustawy o Instytucie: IPN stał się jej pierwszą ofiarą

Kilka dni temu w rozmowie z „DGP” wicepremier Gowin powiedział, że Polska ma „unikatową w skali historii szansę zwiększenia polskiego bezpieczeństwa” w „postaci stałej obecności amerykańskich baz NATO”. Amerykanie podnoszą jednak w tym kontekście kwestię napięć z Izraelem ws. ustawy o IPN. Jego zdaniem, ustawa ta powinna zostać „skorygowana”. Gowin wyraził w związku z tym nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uchyli te zapisy ustawy, które Izraela, USA, a także środowiska żydowskie uznają za najbardziej dyskusyjne.

Wcześniej, w kwietniu br. Jarosław Gowin spotkał się w USA z liderami głównych organizacji żydowskich, w tym AIPAC, B’nai B’rith, American Jewish Committee czy World Jewish Restitution Organization. Zadeklarował, że jeśli TK uzna część spornych przepisów za zgodne z konstytucją, to rząd jest gotów te zapisy zmienić. Mówił też, jakie są oczekiwania środowisk żydowskich względem Polski ws. ustawy 447 i restytucji mienia żydowskiego.

TVN24 / Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir :

    Co ty Gowin pierdzielisz,o jakich żydowskich współbraciach w wierze smolisz-Ciebie katolika żydowski obłęd opanował.Co do tego mają stosunki polsko-amerykańskie? Co ty człeku bredzisz? Zupełnie zwisają mi tzw kwestie napięć z Izraelem ws.ustawy o IPN.To nigdy nie może być powodem do ewentualnego skorygowania ustawy o IPN.Żyjemy w demokratycznej,suwerennej Polsce w której przedstawicielstwo Suwerena TJ Sejm RP o losach Polaków i Polski decyduje.Ten ,który ustawom sejmowym sprzeciwia się,jak przykładowo Gowin,to Polski zdrajca.Szafot dla zdrajców to słuszna i wcale nie śmieszna sprawa.