Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył w sobotę, że celem presji gospodarczej wywieranej przez USA jest zbuntowanie Irańczyków.

Ali Chamenei powiedział do członków Gwardii Rewolucyjnej, że władze USA wywierają presję gospodarczą, aby oddzielić naród od władz (…), ale sześciu amerykańskich prezydentów przed nim (Donaldem Trumpem – red.) tego próbowało i musieli się poddać.

Ajatollah Chamenei oskarżył również USA i sunnickie kraje Zatoki Perskiej, uważające szyicki Iran jako głównego wroga, że prowadzą próby destabilizacji rządu w Teheranie. Gdyby USA były w stanie pokonać islamski ustrój, nie musiałyby tworzyć koalicji z państwami regionu w celu wywołania chaosu, niepokoju i niepewności w Iranie – zauważył Chamenei.

ZOBACZ TAKŻE: Najwyższy przywódca duchowy Iranu na Twitterze: USA nie obalą Islamskiej Republiki

We wtorek Biały Dom oświadczył, że w listopadzie będzie chciał zablokować sprzedaż ropy naftowej z Iranu do jakiegokolwiek kraju. W ten sposób Stany Zjednoczone chcą zablokować Teheranowi podstawowego źródła finansowania. USA planują podjąć również rozmowy z Indiami, Chinami, Turcją oraz Irakiem, aby kraje te nie prowadziły wymiany towarowej z Iranem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

8 maja prezydent USA Donald Trump ogłosił decyzję o wycofaniu swego kraju z umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku i o ponownym wprowadzeniu wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj, które obowiązywały przed zawarciem porozumienia. Część sankcji ma znów wejść w życie po upływie 90-dniowego okresu przejściowego, tj. 6 sierpnia, a część po 180 dniach, czyli 4 listopada. Z powodu decyzji amerykańskiej administracji, Iran zmaga się z problemami gospodarczymi. Wzrost cen, a także spadek wartości irańskiej waluty wywołały antyrządowe protesty w Teheranie.

Kresy.pl / dziennik.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz