Produkcja przemysłowa w Polsce spada

Po raz pierwszy od 2017 r. roku spadła wartość produkcji przemysłowej w Polsce. Spadek jest tak wyraźny, że zaskoczył ekonomistów.

Portal Money.pl przytoczył w czwartek dane Głównego Urzędu Statystycznego z których wynika, że po raz pierwszy od 2017 r. spadła produkcja przemysłowa w Polsce. W czerwcu była ona niższa o ponad 2% w stosunku rok do roku. Portal podkreśla zaskoczenie ekonomistów, którzy spodziewali się spowolnienia, ale nie prognozowali by wartość produkcji przemysłowej miała być niższa w porównaniu do zeszłego roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jeszcze w zeszłym miesiącu odnotowano wysoki wzrost produkcji przemysłowej w stosunku rocznym – o 7,7%. Najczęściej wartość tego wzrostu wynosiła w ostatnich miesiącach około 6%. Tymczasem w czerwcu w skali roku odnotowano spadek produkcji aż w 20 spośród 34 działów przemysłu. Jak odnotowuje Money.pl produkcja spadała: w produkcji odzieży – o 13,5%, metali – o 11,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,7%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 8,5%, mebli – o 6,2%, produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 6%.

Portal podaje też dane dla niektórych sektorów w których produkcja wzrosła: produkcja napojów – o 6,6%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,5%, urządzeń elektrycznych – o 2,7%.

Money.pl wspomina też o innych danych wskazujących na możliwość spowolnienia gospodarczego w Polsce – spadającej liczbie zamówień i rosnącym przez przez pięć miesięcy bieżącego roku wskaźniku poziomu zapasów.

Czytaj także: Eurostat: Polska liderem w Europie pod względem wydawania pozwoleń na pobyt imigrantom spoza UE – głównie Ukraińcom

money.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz