Francuscy senatorowie postanowili, że katedra Notre-Dame musi zostać odbudowana dokładnie tak, jak było przed niszczycielskim pożarem.

W poniedziałek wieczorem francuski Senat zatwierdził rządową ustawę o restauracji katedry Notre-Dame. Senatorz ,dodali klauzulę że musi ona zostać przywrócona do stanu sprzed pożaru. Senat zadał w ten spsoób cios rządowi, który ogłosił międzynarodowy konkurs architektoniczny na nowy dach i iglicę katedry.

Temat odbudowy katedry, która została poważnie uszkodzona po tym, jak ogień strawił dach i zniszczył iglicę 15 kwietnia, stał się polem bitwy pomiędzy tradycjonalistami, którzy chcą dokładnej renowacji, a tymi, którzy preferują bardziej pomysłowe ujęcie. Niektóre z propozycji renowacji obejmowały ogród na dachu, „niekończącą się iglicę” światła i basen na szczycie budynku.

Senat zatwierdził ustawę renowacyjną uchwaloną przez francuski parlament, aby umożliwić zakończenie prac nad obiektem na czas igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Wymaga ona, aby renowacja była wierna „ostatniemu znanemu wizualnemu stanowi” katedry.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Senatorowie usunęli również kontrowersyjną klauzulę z ustawy, która dawałaby rządowi prawo uchylenia przepisów dotyczących planowania, ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego oraz przetargów publicznych. Wielu członków Senatu, zdominowanego przez prawicową opozycję, było szczególnie krytycznie nastawionych do obietnicy prezydenta Macrona zakończenia odbudowy w ciągu pięciu lat.

thelocal.fr
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz