Francuscy senatorowie postanowili, że katedra Notre-Dame musi zostać odbudowana dokładnie tak, jak było przed niszczycielskim pożarem.

W poniedziałek wieczorem francuski Senat zatwierdził rządową ustawę o restauracji katedry Notre-Dame. Senatorz ,dodali klauzulę że musi ona zostać przywrócona do stanu sprzed pożaru. Senat zadał w ten spsoób cios rządowi, który ogłosił międzynarodowy konkurs architektoniczny na nowy dach i iglicę katedry.

Temat odbudowy katedry, która została poważnie uszkodzona po tym, jak ogień strawił dach i zniszczył iglicę 15 kwietnia, stał się polem bitwy pomiędzy tradycjonalistami, którzy chcą dokładnej renowacji, a tymi, którzy preferują bardziej pomysłowe ujęcie. Niektóre z propozycji renowacji obejmowały ogród na dachu, „niekończącą się iglicę” światła i basen na szczycie budynku.

Senat zatwierdził ustawę renowacyjną uchwaloną przez francuski parlament, aby umożliwić zakończenie prac nad obiektem na czas igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Wymaga ona, aby renowacja była wierna „ostatniemu znanemu wizualnemu stanowi” katedry.

Senatorowie usunęli również kontrowersyjną klauzulę z ustawy, która dawałaby rządowi prawo uchylenia przepisów dotyczących planowania, ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego oraz przetargów publicznych. Wielu członków Senatu, zdominowanego przez prawicową opozycję, było szczególnie krytycznie nastawionych do obietnicy prezydenta Macrona zakończenia odbudowy w ciągu pięciu lat.

thelocal.fr

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply