MSZ Ukrainy wezwało w trybie pilnym ambasadora RP w Kijowie Jana Piekło z powodu z niewpuszczenia do Polski  Światosława Szeremety.

Rzeczniczka ukraińskiego MSZ Mariana Beca napisała w serwisie Twitter: Wzywamy w trybie pilnym ambasadora Polski na Ukrainie w związku z niewpuszczeniem sekretarza Państwowej Komisji Międzyresortowej Światosława Szeremety do Polski.

W sobotę 18 listopada tego roku około godziny 12.00 czasu ukraińskiego, Światosław Szeremeta próbował wjechać do Polski. Został jednak zawrócony przez polską Straż Graniczną. Został poinformowany, że obwiązuje go roczny zakaz wjazdu do Polski, a także do strefy Schengen – obejmującej państwa UE.

Szeremeta wydał latem tego roku decyzję zakazującą ukraińskiej firmie prac ekshumacyjnych w Kostiuchnówce z przedstawicielami polskiego IPN w odwecie za rozebranie nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach. W styczniu tego roku Światosław Szeremeta wypominał władzom Polski nieodnawianie zniszczonych pomników UPA na terytorium naszego kraju.

Minister Waszczykowski ogłosił niedawno uruchomienie procedury, której finałem miało być stworzenie listy Ukraińców z zakazem wjazdu do Polski. Miała ona dotyczyć osób prezentujących skrajnie antypolskie postawy. Ministerstwo na razie nie udzieliło oficjalnych informacji na temat tego, kto ma się znaleźć na liście – osoby na liście miały się przekonać o tym na granicy. Według nieoficjalnych informacji podawanych przez Dziennik Gazetę Prawną na liście mieli się znajdować Wołodymyr Wjatrowycz i Światosław Szeremeta.

Kresy.pl / twitter.com

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Oto sztandarowy przykład na brak symetrii między Polską a kraikiem-żartem historii: gdy nie zostaje wpuszczony banderowski pokurcz reakcja jest natychmiastowa, lecz gdy stepowa dzicz na granicy pomiata polskimi ludźmi nauki walczącymi o godny pochówek bestialsko pomordowanych kobiet i dzieci polskojęzyczne władze siedzą cicho, by nie urazić “upaińskiej wrażliwości”. Dlaczego NIKT w kołach niestety w moim kraju rządzących nie zastanowił się, że to banderowskie padło żądając odbudowy pomnika zwyrodnialców upa, kupcząc prochami naszych pomordowanych nie bierze pod uwagę POLSKIEJ WRAŻLIWOŚCI ???

  2. Gaetano
    Gaetano :

    I przy winku neobanderowiec piekło, naczelny guru Sekty Trzeciej Siły, będzie sobie spokojnie dyskutował z banderowskimi przyjaciółmi i powiadomi ich, że to tylko przejściowe problemy, że polskojęzycznym przejdzie.