Ukraińska Wikipedia w haśle dotyczącym Stefana Banacha, słynnego polskiego matematyka i przedstawiciela lwowskiej szkoły matematycznej, podaje, że był on „polskim i ukraińskim matematykiem”.

Według polskojęzycznej wersji serwisu, we wstępie jego biogramu czytamy: „polski matematyk, jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej”. W wersji ukraińskojęzycznej fraza ta brzmi: „polski i ukraiński matematyk”. Jest to jedyna wersja serwisu, która podaje taką informację. Jako podstawę takie twierdzenia podano zaś w przypisie, że w latach 1939-45 Banach był członkiem korespondentem Akademii Nauk Ukraińskiej SRR, a od 1939 roku był dziekanem Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Lwowskiego. Nie sprecyzowano, jak te fakty miałyby świadczyć o tym, że był „ukraińskim matematykiem”.

uk.wikipedia.org / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  cherrish :

  Przecież to od dawna widać, trwa zawłaszczanie historii, tradycji, kultury przez Ukraińców. Swojej nie mają, więc tworzą na bieżąco, stosownie do potrzeb, czekam tylko na stwierdzenie: Juliusz Cezar był Ukraińcem. I obawiam się, że dożyję takich czasów, że takie stwierdzenia padną.

 2. Avatar
  jaroslaus :

  Taki Mikołaj Gogol – wielki pisarz – no właśnie – jaki? Chachły go starają sobie przywłaszczyć, ale nie powiedzą, że był on synem polskiej szlachcianki i pierwotnie nosił nazwisko Gogol-Jankowski. Gogol mówił po polsku i nie przyjęto go na stanowisko wykładowcy na Uniwersytecie Kijowskim w następstwie represji Polaków po powstaniu listopadowym. Ojcem Gogola był kozak, ale kozacy nie byli chachłami, tylko mieli mieszany skład etniczny, wtedy to już byli de facto byli bliżej Rosji. Po prostu – czerń bez tożsamości. Dinozaury „żyjące na ukrainie” też pewnie były ukraińcami/

 3. Avatar
  votum_separatum :

  Sztuczne narody, stworzone na siłę z chłopstwa tworzącego grupy etnograficzne RP jak Ukraińcy i Białorusini aby się ukonstytuować muszą zawłaszczać wielkie postacie jak Banach, czy Żeligowski. Myślę, że obowiązkiem cywilizacyjnym Polski jest przerwać tą wesołą twórczość. Szczególnie ważnym w przyszłości będzie nadanie autonomii wszelkim grupom tworzącym tzw. Ukrainę i ulokowanie ich w kontrze do nacjonalistów ukraińskich. Tych ostatnich należy fizycznie wyeliminować.