Amerykańskie niszczyciele rakietowe USS Arleigh Burke (DDG 51) i USS Porter (DDG 78) uczestniczyły w wielostronnych ćwiczeniach ze Stałą Grupą Morską NATO (SNMG). Manewry odbyły się w dniach 1 i 2, 27-29 października bieżącego roku. Ćwiczenia przeprowadzono na Bałtyku i Morzu Egejskim.

Niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG 51) dołączył na Morzu Bałtyckim do jednego z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, SNMG-1 (Standing NATO Maritime Group-1). Manewry miały pokazać  interoperacyjność NATO w regionie Bałtyku. Z kolei na Morzu Egejskim odbyły się ćwiczenia z udziałem niszczyciela rakietowego USS Porter (DDG 78) – poinformowała marynarka wojenna USA.

Zespół SNMG 1 składa się aktualnie z kanadyjskiej fregaty HMCS Fredericton (FFH337), holenderskiej fregaty HNLMS Van Amstel (F831), portugalskiej fregaty NRP Corte-Real (F332) i hiszpańskiej fregaty Almirante Juan de Borbón (F 102). „Zdolność do prowadzenia manewrów taktycznych oraz elastyczne zaawansowane zdolności bojowe demonstrują siłę naszego sojuszu NATO i stanowią odważną przeciwwagę dla wpływu przeciwnika na teatrze europejskim” – oświadczył kmdr por. Patrick Chapman, dowódca USS Arleigh Burke. „Nie możemy się doczekać kontynuacji operacji z naszymi sojusznikami z NATO” – dodał.

Amerykański okręt wzmocnił też zespół NATO na Morzu Egejskim. Chodzi o niszczyciel rakietowy USS Porter (DDG 78). Pływał z zespołem SNMG-2 w celu przećwiczenia wspólnych operacji zaopatrzeniowych na morzu. Okręty przeprowadziły także ćwiczenia obrony powietrznej z udziałem portugalskich samolotów F-16 stacjonujących obecnie w Rydze na Łotwie. Zespół SNMG-2 składa się aktualnie z flagowej włoskiej fregaty ITS Virginio Fasan (F591), tureckiej fregaty TCG Gokceada (F494), niemieckiego tankowca FGS Spessart (A1442). ) i rumuńskiej fregaty ROS Regina Maria (F222). Tymczasowo pojawił się także okręt USS MountWhitney (LCC 20), który zmierza na Morze Czarne.

Arleigh Burke i Porter to dwa z czterech niszczycieli rakietowych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, które stacjonują w Rota w Hiszpanii. Są przydzielone do dowódcy Task Force 65.

Przypomnijmy, że biuro prasowe Szóstej Floty poinformowało w poniedziałek, że okręt flagowy Szóstej Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, USS MountWhitney, zmierza w kierunku Morza Czarnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że na okręt marynarki wojennej USA Mount Whitney, który wpłynął na Morze Czarne można popatrzeć przez lornetkę „albo przez celownik odpowiednich systemów obrony”.

Zobacz także: Washington Post: Rosja gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą. Zaniepokojenie w USA i Europie

navy.mil / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz