Białoruskie służby zaczęły budować specjalną infrastrukturę, która ma ułatwiać nielegalnym imigrantom przedostawanie się do Polski.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał w piątek na Twitterze, że białoruskie służby budują na granicy obiekty pomagające “przepychać” imigrantów do Polski. Przykładem takiej infrastruktury według niego są kładki pozwalające na poruszanie się po terenach bagiennych. “Skala zaangażowania reżimu Łukaszenki w eskalację kryzysu migracyjnego jest ogromna” – uważa Błaszczak, który zamieścił na Twitterze zdjęcie takiej kładki.

Swój komentarz do tweeta ministra dodał rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zdaniem rzecznika budowanie takich obiektów “to nowość” pomimo dużego zaangażowania strony białoruskiej w kreowanie kryzysu imigranckiego na granicy z państwami UE.

Przypomnijmy, że w sierpniu br. Straż Graniczna odnotowała ponad 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. We wrześniu takich prób było prawie 7,7 tys., zaś w październiku blisko 17,3 tys. Od początku kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim białoruski odnotowano ponad 28,5 tys. prób.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie położonych przy granicy z Polską.

Jak pisaliśmy, w czwartek Mariusz Błaszczak zamieścił na Twitterze zdjęcie, na którym widoczni są białoruscy pogranicznicy z nożycami do cięcia płotu. „Takie sytuacje na granicy są codziennością” – poinformował minister.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply