Były przywódca skrajnie nacjonalistycznej ukraińskiej organizacji Prawy Sektor Dmytro Jarosz poinformował, że został oficjalnym doradcą głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego.

O znalezieniu nowego zajęcia Dmytro Jarosz poinformował we wtorek na Facebooku. „Rozkazem generała Walerija Załużnego zostałem mianowany Doradcą Głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy. Dziękuję za zaufanie! Wspólnie zwyciężymy! Ukraina ponad wszystko!” – napisał Jarosz.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Do swojego wpisu były lider Prawego Sektora dodał dwa zdjęcia. Na jednym z nich widać okładkę legitymacji doradcy, a na drugim pozujących wspólnie do zdjęcia gen. Załużnego i Jarosza.

Ukraińska sekcja Radia Swoboda zwróciła się do służby prasowej Sił Zbrojnych Ukrainy o potwierdzenie informacji podawanej przez byłego lidera Prawego Sektora, lecz do tej pory nie otrzymała odpowiedzi.

Portal Strana.ua zauważył, że jeszcze w 2019 roku Jarosz groził prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu (będącemu zwierzchnikiem ukraińskich sił zbrojnych) śmiercią. „Zełenski powiedział w swoim przemówieniu inauguracyjnym, że jest gotów stracić notowania, popularność, stanowisko… Nie, on straci życie. Będzie wisieć na jakimś drzewie na Chreszczatyku [reprezentacyjna ulica Kijowa – red.], jeśli sprzeda Ukrainę i tych ludzi, którzy polegli podczas Rewolucji [na Majdanie – red.] i na wojnie [w Donbasie – red.]. Bardzo ważne jest, żeby to zrozumiał” – powiedział wówczas Jarosz. Portal zauważył jednocześnie, że już w tym roku Jarosz chwalił Zełenskiego za zamknięcie opozycyjnych telewizji uznawanych przez władze za prorosyjskie.

CZYTAJ TAKŻE: Lider Prawego Sektora grozi władzom Ukrainy

O Dmytrze Jaroszu zrobiło się głośno w styczniu 2014 roku, gdy podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie ujawnił się jako współzałożyciel i lider powołanej pod koniec 2013 roku organizacji Prawy Sektor skupiającej ukraińskie skrajnie nacjonalistyczne ugrupowania opowiadające się za siłową konfrontacją z ówczesną władzą. Po zwycięstwie rewolucji na Majdanie Prawy Sektor stworzył oddziały bojowe (DUK Prawy Sektor), które walczyły na wschodzie Ukrainy. W tym czasie Jarosz dostał się do ukraińskiego parlamentu z okręgu jednomandatowego. Pod koniec 2015 roku opuścił Prawy Sektor i stworzył ugrupowanie „Derżawnyćka iniciatywa Jarosza”. W 2019 roku bez powodzenia startował do parlamentu z listy partii Swoboda.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceszef Prawego Sektora znany ze słów o „ukraińskim Przemyślu” ciężko ranny w walkach w Donbasie

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz