Z dniem 2 listopada Ukraina wznowiła import energii elektrycznej z Białorusi. Dostawy wznowiono w ramach awaryjnej pomocy.

Ministerstwo Energetyki Białorusi poinformowało we wtorek, że 2 listopada o godzinie 14. Białoruś rozpoczęła dostarczanie do systemu elektroenergetycznego Ukrainy energii elektrycznej o mocy 500 megawatów. Dostawa ma zakończyć się o godzinie 21. czasu lokalnego.

Strona białoruska zaznaczyła, że dostawa jest wykonywana na zamówienie strony ukraińskiej, w ramach awaryjnej pomocy. Nie ma mowy o długoterminowych kontraktach handlowych (poza tymi, które zawarto wcześniej).

Jak podaje agencja Interfax, służba prasowa operatora systemu przesyłowego NEK „Ukrenerho” potwierdziła doniesienia strony białoruskiej o dostawie 500 MW energii elektrycznej. “Ukrenerho” dodało, że Ukraina uzyskała też 100 MW awaryjnej pomocy ze Słowacji.

Służba prasowa ukraińskiego operatora zaznaczyła, że ​​przyczyny, terminy i harmonogram udzielania pomocy zostaną podane w późniejszym czasie.

Według Interfaxu w najbliższym czasie spodziewane jest wznowienie przerwanych kilka miesięcy temu komercyjnych dostaw energii elektrycznej z Białorusi na Ukrainę. Świadczą o tym wyniki aukcji na prawo dostępu do połączeń systemów elektroenergetycznych Ukrainy oraz Rosji i Białorusi w listopadzie br. W wyniku aukcji wykupione zostały wszystkie dostępne moce do importu energii elektrycznej: z Rosji – w ilości 2200 MW i z Białorusi – 900 MW. Z tego 885 MW z Białorusi kupił Energoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych. Ukraińscy eksperci spodziewają się, że regularne dostawy rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Jak podawaliśmy, Ukraina w maju br. zakazała importu energii elektrycznej z Rosji i Białorusi. Zrobiono to ze względów ekonomicznych, ponadto Ukraina w tym czasie dysponowała nadwyżką energii. Kijów uważał także, że kupowanie energii od Rosji i Białorusi to wzmacnianie ich budżetów, m.in. wojskowych.

W przeszłości “Ukrenerho” tłumaczyło, że import energii elektrycznej pozwala Ukrainie na pokrycie deficytu produkcji własnych elektrowni, spowodowanego brakiem węgla, remontami bloków jądrowych i mrozami.

Kresy.pl / minenergo.gov.by / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply